Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Lokalna Grupa Działania (LGD)

Jak stworzyć Lokalną Grupę Działania (LGD)?

Poszukiwany "lokalny bohater"

"Lokalny bohater” to znana koncepcja w ramach LEADER-a. Pomysł utworzenia LGD musi pochodzić od osoby, która posiada odpowiedni autorytet, możliwości oraz szerokie publiczne poparcie na poziomie lokalnym. Typowymi przykładami takich osób z sektora prywatnego są szefowie różnych stowarzyszeń (np. stowarzyszenia rozwoju wsi), biznesmeni i rolnicy. Ze strony sektora publicznego, LGD zakładane były najczęściej przez burmistrzów, urzędników miejskich, lokalnych polityków i rektorów szkół. Do stworzenia LGD potrzeba na początku jednej oddanej i entuzjastycznej osoby, która będzie wstanie zmotywować i zmobilizować innych. Osoba taka zostaje najczęściej pierwszym przewodniczącym LGD.

Forma prawna i rejestracja

Aby uzyskać społeczną akceptację dla działań LGD należy od samego początku zaangażować w nie wszystkie możliwe grupy interesów. Proces rejestracji LGD jest pierwszą formalnością podczas której należy przestrzegać prawa krajowego. Typową formą prawną dla LGD jest stowarzyszenie non-profit, które umożliwia bezpłatne członkostwo wszystkim osobom mieszkającym na obszarze działania LGD. Statut LGD określa np. wielkość i skład Zarządu, jak również procedury walnego zgromadzenia.

Od podejścia odgórnego do oddolnego

Warto zauważyć, że pierwszy pomysł utworzenia LGD jest często odgórny. Przyjmować może on formę „zaproszenia” do składania wniosków ze strony Ministerstwa Rolnictwa lub projektu budowania potencjału prowadzonego przez krajowego/zagranicznego eksperta. Bardzo ważne jest jednak, aby następnie podmioty lokalne przejęły pałeczkę i zaangażowały się w pomysł. Jednym z najczęstszych powodów porażki nowych LGD jest zbyt małe, często napędzane jedynie przez konsultantów grono ludzi chętnych zaangażować się w LGD.

Budowanie zaufania

Proces tworzenia strategii rozwoju lokalnego rozpoczyna się najczęściej zaraz po utworzeniu partnerstwa [formalna prawna struktura LGD może zostać utworzona później]. Daje to możliwość podmiotom zaangażowanym w partnerstwo poznania się nieco lepiej i wspólnej pracy nad wspólnymi celami. Jednym z kamieni milowych LEADER jest budowanie zaufania pomiędzy partnerami. Jego efekty będą widoczne w kolejnych latach.


Wywiad z Petri Rinne, Przewodniczacym ELARD ”LEADER ispolecznosc lokalna”

Ostatnia aktualizacja: 22/11/2012 | Początek