Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Poprawa wdrażania LEADER na poziomie programu

Wprowadzenie

Jeżeli po czterech edycjach LEADER ma pozostać energiczną, żywotną, dynamiczną, istotną i praktyczną metodą, nic dziwnego, że może wymagać „odświeżenia” i wprowadzenia pewnych zmian. W związku z tym przygotowany został podręcznik dla instytucji zarządzających, agencji płatniczych i LGD prezentujący wnioski z dwudziestu lat praktycznych doświadczeń.

Jest to oczywiste, że różne podmioty wdrażające LEADER muszą współgrać i efektywnie współpracować. Oznacza to konieczność powiązania wielopoziomowego procesu zarządzania (obejmującego instytucje zarządzające, agencje płatnicze i LGD) i realizacji w całościowy system, który osiągać będzie wyniki stanowiące prawdziwą wartość dodaną. Każdy podmiot ma do odegrania inną rolę, ale wszystkie one muszą ze sobą współpracować i podejmować właściwe decyzje, jeżeli cały „mechanizm” ma działać wydajnie i osiągane mają być przyjęte cele. To jednak nie stanie się samo. Najlepiej działające mechanizmy to te, które są dobrze utrzymane, których działanie jest regularnie sprawdzane i dostosowywane, w których dokonywane są odpowiednie modyfikacje i udoskonalenia.

Wyobraź sobie podróż i pasażerów, którzy zdecydowali, dokąd chcą jechać. Musisz wybrać pojazd odpowiednio zaprojektowany i przygotowany do nawierzchni, po której będziecie jechać. Pojazd potrzebuje paliwa, silnika, skrzyni biegów, kół i kierowcy. Różne części, różne materiały i różne systemy muszą pracować jednocześnie wykonując swoje zadania. Tylko wtedy osiągniecie cel podróży i dotrzecie tam na czas, bezpiecznie i tanio.

Ta część Zestawu narzędzi LEADER dotyczy wybranych najważniejszych zagadnień, które mają wpływ na proces rozwoju lokalnego LEADER. Prezentuje kwestie, które należy zaplanować, decyzje, które należy podjąć, elementy, które muszą harmonijnie współpracować i konieczne zmiany, które należy wprowadzić, aby LEADER osiągnął swoje cele i stanowił prawdziwą wartość dodaną. W Zestawie narzędzi wskazano kluczowe kwestie w zakresie projektowania i działania systemu wdrażania oraz liczne narzędzia i metody, które mogą pomóc w jego funkcjonowaniu. Nie wymagają one wprowadzania zmian w samym systemie programowania i wdrażania, są tylko praktycznym sposobem na ograniczenie obciążeń transakcyjnych i ułatwienie realizacji działań. Podzielono go na sekcje odnoszące się do zagadnień zarządzania, koordynacji i komunikacji oraz pokazano, w jaki sposób mogą one zostać poprawione, a także, w jaki sposób możemy współpracować w zakresie opracowywania i wdrażania lokalnych rozwiązań w oparciu o nasze doświadczenia i wzajemnie się od siebie ucząc.

Ostatnia aktualizacja: 24/03/2014 | Początek