Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wdrażanie strategii

Jak uzyskać projekty przynoszące wartość dodaną ?

Mobilizacja uczestników

Mobilizacja w ramach LEADER oznacza ożywianie, nakłanianie i zachęcanie lokalnej ludności do aktywności w trakcie wdrażania strategii LEADER. Mobilizacja jest główną częścią wdrażania LEADER – niektórzy twierdzą, że nawet najważniejszą, gdyż późniejsza ocena często pokazuje, że LEADER oddziałuje najsilniej na rozwój potencjału lokalnego i wzrost poziomu zaangażowania publicznego.

Wydarzenia promujące i zaangażowanie LGD

Tradycyjna mobilizacja związana jest z organizowaniem wydarzeń, warsztatów i szkoleń w różnych ośrodkach na terenie LGD. Ich uczestnicy mogą uzyskać podstawowe informacje na temat możliwości strategii rozwoju lokalnego LEADER. Można zorganizować również spotkania o charakterze burzy mózgów, podczas których prosi się uczestników o wskazanie własnych, nowych pomysłów związanych z rozwojem lokalnym. Niektórzy z uczestników mogą następnie zaangażować się we wdrażanie tych pomysłów i wnioskować o finansowanie do LGD. Bardzo istotne jest, aby od samego początku w proces zaangażowani byli pracownicy LGD, gdyż posiadają oni najbardziej aktualne informacje na temat tego, co jest możliwe a co nie. Pracownicy LGD pełnią również funkcję koordynatora i pilnują, aby zaplanowane działania nie pokrywały się z innymi oraz aby wykorzystane zostały możliwie najlepsze praktyki/ elementy innowacyjne. Pracownicy LGD muszą również zebrać listę z nazwiskami uczestników poszczególnych wydarzeń, gdyż będzie ona później potrzebna do raportu na temat efektów działań LGD.

Konstruktywna zazdrość

Istnieją również bardziej innowacyjne sposoby zmobilizowania ludności lokalnej i zachęcenia jej do sformułowania własnych pomysłów na rozwój. Bardzo efektywnym narzędziem jest „konstruktywna zazdrość” wzbudzona przez lokalne media. Lokalne gazety, radio i telewizja bardzo chętnie przekazują informacje na temat rozwoju lokalnego. Jeżeli LGD regularnie przekazuje poprzez notatki prasowe informacje na temat decyzji o finansowaniu różnorodnych projektów, odbiorcy otrzymują dzięki mediom ogólny pogląd na temat dostępnych możliwości. Jeszcze bardziej pomaga fakt, że lokalne społeczności i biznes są często zaangażowane w tzw. braterską konkurencję pomiędzy sobą i kierują się mottem: „Skoro oni mogą, to my też!”

Ryzyko nieefektywnej alokacji zasobów

Nieefektywna alokacja zasobów stanowi jedno z głównych ryzyk dla wartości dodanej strategii LEADER. Środki finansowe nie powinny być przeznaczane na działania, które mogłyby być zrealizowane nawet bez finansowania ze strony LEADER. Wartość dodana LEADER jest często wynikiem projektów eksperymentalnych, odnowionych i innowacyjnych elementów, których wdrożenie w zaplanowanym wymiarze byłoby niemożliwe bez zewnętrznego finansowania.

Ostatnia aktualizacja: 13/11/2012 | Początek