Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wdrażanie strategii

Jak wybrać najlepszy wniosek?

Szeregowanie wniosków

Proces oceny projektów może przyjąć charakter jakościowy, ale warto stworzyć również system klasyfikowania projektów. Najbardziej rozpowszechniony sposób polega na przyporządkowaniu odpowiednich punktów każdemu z kryteriów wyboru, np. za to, jak dobrze projekt będzie je wypełniał. Przyporządkowanie punktów może należeć do zadań pracowników lub może się odbywać na drodze dyskusji Zarządu lub Podkomitetu ds. Oceny Projektu. Łączna liczba punktów uzyskana przez każdy z projektów pozwala je porównać i wybrać te priorytetowe.

Konkursy tematyczne

Większość LGD prowadzi otwarte konkursy na projekty i regularnie (np. raz w miesiącu) dokonuje ich oceny i podejmuje decyzje. Powoduje to, że porównywanie jakości wniosków pomiędzy kolejnymi spotkaniami staje się problematyczne. Problem ten może zostać zniwelowany poprzez organizowanie konkursów tematycznych, szczególnie w zakresie tematów z ograniczonymi zasobami finansowymi i w ramach których możliwych jest tylko kilka projektów w trakcie całego okresu programowania.

Analiza ryzyka

Wiele wniosków wygląda bardzo dobrze na papierze, ale ich twórcy bądź aplikujące organizacje nie będą w stanie ich zrealizować. Do obowiązków pracowników LGD należy zdobycie informacji na temat wnioskodawców, przeprowadzenie analizy ryzyka i przekazanie wniosków do Zarządu, jeżeli znaleziono coś, co mogłoby wpłynąć na decyzję o przyznaniu finansowania. Poniżej zamieszczono listę rzeczy, które należy sprawdzić lub nawet poprosić o dołączenie do wniosku projektowego:

  • najbardziej aktualny rachunek zysków i strat, bilans i raport roczny wnioskodawcy,
  • najbardziej aktualny rachunek zysków i strat, bilans i raport roczny wnioskodawcy,
  • status podatnika VAT,
  • dokumentacja rejestracyjna, statut, lista osób uprawnionych do podpisywania dokumentów w imieniu organizacji,
  • sprawozdanie ze spotkania, na którym podjęto decyzję o złożeniu wniosku o finansowanie z LEADER,
  • sprawozdanie z efektów prowadzonych wcześniej projektów finansowanych ze środków publicznych (jeżeli były),
  • zgoda odpowiednich władz na prowadzenie prac budowlanych lub środowiskowych, jeżeli jest wymagana,
  • umowa najmu bądź dowód własności w przypadku projektów budowlanych bądź środowiskowych, jeżeli jest wymagana.

Potrzeba elastyczności

Innowacyjność oznacza konieczność podejmowania decyzji obarczonych ryzykiem. Czasami najlepsze pomysły spadają jak grom z jasnego nieba: nikt nie mógł ich wcześniej przewidzieć. Strategia LEADER-a musi być na tyle elastyczna, aby móc włączyć nawet najbardziej innowacyjne pomysły – oczywiście po sprawdzeniu, czy są one dopuszczalne w świetle reguł Krajowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ostatnia aktualizacja: 22/11/2012 | Początek