Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Jak wygląda struktura LGD?

Członkowie

Członkiem LGD może zostać każdy, kto mieszka w terenie objętym działaniem LGD. To właśnie członkowie są najbardziej istotni z punktu widzenia działalności LGD. Większość LGD ustanawia niewielkie opłaty członkowskie, aby zebrać środki własne i bardziej zaangażować członków w działania LGD. Członkami mogą zostać zarówno osoby prywatne, jak i lokalne publiczne/prywatne organizacje. Liczba członków jest dobrym wskaźnikiem na temat znajomości i rozpoznawalności LGD na jej terenie.

Walne Zgromadzenie

LGD musi być wiarygodnym, zarejestrowanym podmiotem, ale poza tym może dowolnie ukształtować swoją strukturę wewnętrzną, zgodnie ze statutem. Walne Zgromadzenie, podczas którego wszyscy członkowie LGD zbierają się raz albo dwa razy do roku, odpowiada za wybór Zarządu i Przewodniczącego spośród wszystkich członków LGD. Wybór ten musi być zgodny z zasadą partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zasadami równości terytorialnej, płci i wieku. Walne Zgromadzenie ma również wiele innych formalnych obowiązków zdefiniowanych przez status, w tym między innymi: zatwierdzanie raportów rocznych oraz sprawozdań finansowych i księgowych dla każdego roku. Zgromadzenie ma również prawo do zmiany statusu LGD.

Zarząd/Komitet wykonawczy

Zarząd LGD ma prawo do podejmowania decyzji w codziennych kwestiach i jest również prawnie i finansowo odpowiedzialny za działania LGD. Liczebność Zarządu jest określona przez statut – zazwyczaj jest to między 10 a 15 członków. Przewodniczący LGD przewodzi Zarządowi, który zazwyczaj spotyka się 6 do 12 razy w roku. Wszyscy członkowie Zarządu muszą podpisać zobowiązanie do zachowania poufności w zakresie wszystkich informacji otrzymanych z uwagi na sprawowaną przez nich funkcję (w tym na przykład dotyczących składanych wniosków projektowych). Ze względu na powiązania rodzinne bądź biznesowe, członkowie Zarządu mogą czasem znaleźć się w sytuacji konfliktu interesów – nie mogą wówczas brać udziału w procesie wyboru projektów.

Podkomitety

Zarząd może mianować podkomitety, których celem jest przygotowanie i ocena materiałów przedstawianych następnie Zarządowi. Typowymi przykładami podkomitetów są podkomitety ds. oceny projektu, monitorowania projektu i współpracy. Mogą w zakresie swoich kompetencji dyskutować i przyjrzeć się danej kwestii dogłębniej niż Zarząd.

Pracownicy administracyjni

Zarząd zatrudnia pracowników administracyjnych LGD. Koszt zatrudnienia pracowników musi zostać pokryty ze środków administracyjnych LGD, które nie mogą przekroczyć równowartości 20% całkowitego budżetu LGD. Ponieważ budżety LGD i zadania administracyjne są różnorodne, dlatego też różna jest liczba pracowników administracyjnych LGD – od mniej niż jednej do pięciu osób. Kierownik LGD działa jak dyrektor wykonawczy. Do innych pracowników administracyjnych zalicza się najczęściej doradcę projektu, doradcę społecznego, doradcę biznesowego, koordynatora międzynarodowego i asystentów biurowych.

Księgowy & audytorzy

W skład pracowników administracyjnych LGD może wchodzić również księgowy, jednak częściej jest on zatrudniany na zasadzie outsourcingu. Niemniej osoba ta pełni kluczową rolę w pomyślnym zarządzaniu LGD i razem z audytorem finansowym uzupełnia strukturę LGD. Informowanie księgowego o wszystkich kwestiach finansowych, począwszy od akceptacji faktur a skończywszy na decyzjach o finansowaniu administracji LGD, zwraca się później podczas przygotowywania raportu. Audytor, oprócz wiosennego audytu ksiąg, może w ciągu roku udzielać cennych wskazówek w zakresie administrowania i finansowania.

Grupa Fokusowa 1:
Raport na temat wdrazania podejscia oddolnego

Przykład struktury LGD z Polski [PDF ]

CZY WIEDZIALES?
Zarzady LGD w Finlandii dzielone sa na trzy czesci: publiczna, prywatna i niezalezna. Daje to zwyklym ludziom z obszarów wiejskich lepszy dostep do Zarzadu LGD.

Ostatnia aktualizacja: 13/11/2012 | Początek