Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Podejście LEADER

Co wyróżnia LEADER-a?

SIEDEM KLUCZOWYCH ZAŁOŻEŃ LEADER-a

Metoda LEADER oparta jest na siedmiu kluczowych założeniach, które powinny zostać spełnione jednocześnie, aby była ona zastosowana poprawnie. To siedem kluczowych założeń definiuje LEADER jako metodologię i odróżnia od programów wsparcia finansowego.

1. Podejście oddolne

Podejście oddolne oznacza, że w tworzeniu strategii i w wyborze priorytetów dla danego regionu biorą udział lokalne podmioty. W proces ten zaangażowane są duże ekonomicznie i społecznie grupy interesów oraz instytucje publiczne i prywatne. Podejście to wynika z założeń metody LEADER, które przyjmują, że podmioty lokalne są najlepszymi ekspertami w zakresie rozwoju własnych regionów. Można przyjąć, że jest to narzędzie demokracji uczestniczącej wspomagające demokrację parlamentarną.

"Docenienie umiejętności i wiedzy wiedzy podmiotów lokalnych nie tylko podnosi ich samoświadomość i zmienia postrzeganie obszaru, na którym mieszkają, ale sprzyja również tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i przewagi konkurencyjnej działań stanowiących wartość dodaną, jak i samego regionu.” (Lukesch & Schuh, 2007)

Podejście oddolne Kristiina Liimand, na przykładzie regionu Tartu, Estonia

Kluczowe pytania, o których należy pamiętać:

  • Jak zaangażować wszystkich i nie wykluczyć nikogo?
  • Jak przekonać lokalne i regionalne władze, żeby zaufały lokalnej społeczności?

Nagranie wideo z warsztatów dla nowych LGD:
 
Budowanie zaufania poprzez małe kroki i małe sukcesys and small successes

  • JEŻELI CHCESZ IŚĆ SZYBKO, IDŹ SAM!
  • JEŻELI CHCESZ ZAJŚĆ DALEKO, IDŹ WSPÓLNIE Z INNYMI!
Ostatnia aktualizacja: 13/11/2012 | Początek