Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Czym zajmują się Zarząd i pracownicy administracyjni??

Zarząd ocenia i decyduje

Głównym zadaniem Zarządu jest ocena, ustalanie priorytetów oraz zatwierdzanie wniosków projektowych, w ramach których wdrażana jest strategia rozwoju LGD. Zarząd pełni również wiele innych zadań, w tym między innymi: jest prawnie i finansowo odpowiedzialny za działania LGD, monitoruje i, w razie konieczności, aktualizuje strategię rozwoju lokalnego, a w stosunku do pracowników administracyjnych posiada status pracodawcy. Członkowie zarządu są punktem odniesienia w zakresie mobilizowania LGD i działań doradczych wobec wnioskodawców projektu. Członkowie Zarządu mogą również sami składać wnioski projektowe i je wdrażać. W takich przypadkach musza jednak pamiętać, aby nie uczestniczyć w procesie decyzyjnym dotyczącym ich własnych wniosków (niemniej jednak ogólny udział wniosków projektowych przedstawionych przez członków Zarządu powinien pozostać na niskim poziomie). Aby posiadać i poszerzać wiedzę pozwalająca na pełnienie swojej funkcji, członkowie Zarządu powinni co jakiś czas uczestniczyć w krajowych lub regionalnych szkoleniach organizowanych przez władze lub Krajową Sieć Obszarów Wiejskich.

Manager przygotowuje i prezentuje

Menedżer LGD odpowiada za przygotowanie prezentacji projektów dla Zarządu. Wspólnie z innymi pracownikami LGD oraz podkomitetami ustanowionymi przez Zarząd (o ile takie istnieją) służy często jako wsparcie w procesie przekształcenia pierwotnego pomysłu wnioskodawcy w plan projektu i wniosek o finansowanie. Menedżer (albo, jeżeli istnieje, podkomitet ds. oceny projektów) zgodnie z ustalonymi kryteriami wyboru projektów, podczas spotkania Zarządu rekomenduje wybór danego wniosku. Zarząd może przyjąć taki wniosek lub go odrzucić.

Pozostali pracownicy administracyjni wspierają i przekazują konkretną wiedzę

Menedżer pełni nie tylko główną rolę w przygotowywaniu projektu i procesie selekcji, ale ma również inne obowiązki, w tym miedzy innymi: dokonywanie płatności, monitorowanie i ocenianie. Menedżer występuje często w imieniu LGD w mediach i jest zaangażowany we współpracę oraz działania sieciowe. Menedżer jest przełożonym pozostałych pracowników LGD, którzy mają zazwyczaj węższy zakres zadań, ograniczony przykładowo do doradztwa, dokonywania płatności, współpracy albo zadań biurowych. W krajach członkowskich, w których LGD działają zgodnie z tzw. globalnym modelem administrowania dotacjami, gdzie LGD są odpowiedzialne zarówno za podejmowanie decyzji odnośnie finansowania projektów, jak i dokonywanie płatności, te dwa rodzaje zadań powinny być wykonywane przez różnych członków.

Ostatnia aktualizacja: 13/11/2012 | Początek