Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Lokalna Grupa Działania (LGD)

Jakie podstawowe wymagania musi spełniać LGD?

Założenia LGD

Prawo unijne określa pewne kryteria, które spełniać musi LGD jako organizacja działająca pod auspicjami władz narodowych:

  1. Określony obszar działania

    Obszar działania LGD musi być określony w jasny i wiążący sposób w statucie i strategii LGD. Obszar działania LGD nie musi pokrywać się koniecznie z granicami administracyjnymi. Na danym obszarze działać może tylko jedna LGD.

  2. Odpowiednie zasoby

    Obszar, na którym działa LGD musi posiadać odpowiednie zasoby finansowe i ludzkie. Działania LEADER-a muszą być skierowane na obszary wiejskie.

  3. Kompetentny podmiot

    LGD musi być podmiotem kompetentnym (zarejestrowanym stowarzyszeniem, itp). Wszystkie podmioty z danego obszaru muszą mieć możliwość zostania członkiem LGD (statut nie może nikogo wykluczać). LGD musi posiadać odpowiednio dużą liczbę członków. W skład LGD działania muszą wchodzić przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorcy, społeczności i ludność lokalna.

  4. Zasada partnerstwa publiczno-prywatnego

    Zasady podejmowania decyzji przez Zarząd muszą być zgodne z regułą partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której sektor prywatny powinien być dominujący: przynajmniej 50% głosów musi należeć do sektora prywatnego. Ta zasada musi zostać uwzględniona w statucie LGD.

  5. Umiejętności w zakresie administrowania środkami publicznymi

    LGD musi w swoim statucie i strategii wykazać, jak zamierza się wewnętrznie zorganizować i pozyskać wystarczające umiejętności ekonomiczne i administracyjne, aby zarządzać funduszami publicznymi.

Grupa Fokusowa 1:
Raport na temat wdrazania podejscia oddolnego

CZY WIEDZIALES?
Zarzady LGD w Finlandii dzielone sa na trzy czesci: publiczna, prywatna i niezalezna. Daje to zwyklym ludziom z obszarów wiejskich lepszy dostep do Zarzadu LGD.

Ostatnia aktualizacja: 13/11/2012 | Początek