Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym

Przegląd priorytetów

Aby móc gospodarować rzadkimi zasobami, w każdym sektorze gospodarki potrzebny jest inteligentny i zrównoważony wzrost. Rolnictwo musi wykorzystywać energię i wodę w bardziej efektywny sposób (na gospodarstwa rolne przypada około 24% całkowitego zużycia wody w UE), jednocześnie ograniczając emisję gazów cieplarnianym i zwiększają sekwestrację węgla. Rolnictwo i inne sektory z obszarów wiejskich mogą dostarczać kluczowych zasobów do wykorzystania w biogospodarce.

Cele szczegółowe (Obszary fokusowe)

  1. Poprawa efektywności korzystania z zasobów wodnych w rolnictwie.
  2. Poprawa efektywności korzystania z energii w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym.
  3. Ułatwianie dostaw i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, produktów ubocznych, odpadów, pozostałości i innych surowców nieżywnościowych dla celów biogospodarki.
  4. Redukcja emisji podtlenku azotu i metanu z rolnictwa.
  5. Zwiększenie sekwestracji węgla w rolnictwie i leśnictwie.

Aby zapoznać się z odpowiednimi materiałami, wytycznymi i przykładami wdrażania PROW, kliknij na poniższe zakładki.

Wnioski z okresu 2007-2013

Linki do prac ENRD umożliwiających lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób wspierać przejście gospodarki w kierunku niskoemisyjnej i przyjaznej dla klimatu w trakcie programowania i wdrażania PROW.

  • Warsztaty Komitetu Koordynacyjnego pt. „Projektowanie wysokiej jakości działań prośrodowiskowych i klimatycznych w PROW 2014-2020” zorganizowane zostały przez ENRD w ramach działań przygotowujących do nowego okresu programowania 2014-2020. Wnioski z warsztatów dotyczą: efektywnej oceny potrzeb i definiowania priorytetów; wyboru, projektowania i wdrażania działań oraz efektywnej realizacji działań prośrodowiskowych
  • Sekcja Działania na rzecz klimatu zawiera linki do działań podjętych przez ENRD w 2010 r., których celem było zidentyfikowanie, w jaki sposób kwestia klimatu została uwzględniona w programach rozwoju obszarów wiejskich na poziomie państw członkowskich.
  • 4. numer Przeglądu obszarów wiejskich (Rural Review 4): „Rozwój obszarów wiejskich i zmiana klimatu (maj 2010)” [PDF en fr es de it pl] wyjaśnia wkład polityki rozwoju obszarów wiejskich w działania UE na rzecz klimatu.