Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Tworzenie strategii

Co powinno znaleźć się w LSR?

Plan działania prezentujący, w jaki sposób cele zamieniane są na działania

Proponowane cele i działania

Kiedy ustalona zostanie już ogólna logika interwencji1 dla LSR, a także określone zostaną nadrzędne i ogólne cele, można zająć się bardziej konkretnymi i szczegółowymi elementami LSR, które prowadzić będą do osiągnięcia tych celów. Byłoby najlepiej, gdyby w LSR działania te zostały w logiczny sposób pogrupowane, np. według zagadnień, aby uzyskać spójne zestawy, a nie pojedyncze działania. W trakcie prowadzonych analiz i konsultacji, LGD powinny zbierać propozycje takich zestawów działań, które należy podjąć w celu sprostania zidentyfikowanym potrzebom i osiągnięcia nadrzędnych celów. Zestawy działań muszą zostać opisane w LSR, żeby pokazać, w jaki sposób przyczyniają się do ogólnej logiki interwencji i do celów LSR. Wynika z tego, że same też muszą posiadać jasno wykazaną logikę. To z kolei stanowi podstawę do oceny tego, jak bardzo propozycje zestawów pasują do innych inicjatyw i uzasadniają przyznanie środków z konkretnego funduszu – oczywiście w przypadku wielofunduszowej LSR.

Money matters

Marjorie Deroi z francuskiej IZ wskazuje na potrzebę właściwego pojmowania przez kierowników LSR ich odpowiedzialności finansowej.

Najlepsza metoda na pokazanie, w jaki sposób LSR jest uporządkowana, polega na przygotowaniu kart lub arkuszy informacyjnych dla każdego zestawu działań według tego samego wzoru

Powinny w nich zostać uwzględnione następujące elementy:

Konkretne cele

Każdy proponowany zestaw działań powinien posiadać cele sformułowane zgodnie z metodą SMART, które pokazują, jakie mają być ich efekty, i w jaki sposób przyczyniają się do realizacji celów ogólnych. Takim celem na poziomie zestawu (np. powiązanym z przykładem celu ogólnego2) może być:

Poprawienie do 2020 roku sytuacji gospodarczej na obszarze LGD poprzez działania prowadzące do ukończenia szkoleń przez 340 uczestników, utworzenia lub utrzymania 200 miejsc pracy oraz poszerzenia turystycznej bazy noclegowej o 2000 miejsc.

Przesłanki

Należy wskazać przesłanki, które uzasadniają dobór zestawów działań i pokazują ich wkład w nadrzędną strategię. Podobnie, jak w przypadku przesłanek ogólnych, powinny one pokazywać logikę tych propozycji w oparciu o dane uzyskane w wyniku analizy i wniosków z konsultacji. W przypadku strategii wielofunduszowych należy uwzględnić również cele i priorytety odpowiedniego funduszu.

Zakres działań

Należy określić zakres działań w ramach zestawu, wobec których przewiduje się wsparcie. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić dokumentację odpowiednich krajowych i regionalnych programów oraz części umów partnerskich dotyczące PROW i CLLD, co pozwoli zapewnić spójność i kwalifikowalność proponowanych działań zarówno w przypadku korzystania z jednego, jak i z wielu funduszy.   

Dopasowanie do strategii: komplementarność i rozgraniczenie

Należy zwięźle przedstawić zakres wewnętrznej i zewnętrznej komplementarności i synergii pomiędzy działaniami w zestawach i innymi elementami LSR lub innymi inicjatywami. Dotyczy to również komplementarności z innymi elementami PROW. Należy również jasno określić rozgraniczenie pomiędzy funduszami.

Docelowi beneficjanci

Należy wskazać grupy docelowe, które odnieść mają korzyści z podejmowanych działań. Należy odnieść się do każdej grupy docelowej lub priorytetowej wskazanej w trakcie tworzenia strategii.

Środki finansowe i ich podział

Należy przedstawić orientacyjny podział środków pomiędzy zestawy działań, najlepiej w ujęciu kwotowym (według funduszy, gdzie to wskazane) i procentowym, jako udział w łącznych środkach LSR. Uzasadnienie tego podziału należy przedstawić w odniesieniu do analizy i logiki interwencji.

Rezultaty i wyniki

Należy wskazać przewidywane rodzaje i zakres efektów, rezultatów i wyników (lub wpływów) będących następstwem działań. Zazwyczaj robi się to poprzez określenie odpowiednich wskaźników, w tym wskaźników wspólnego systemu monitorowania i oceny, wskaźników PROW oraz LSR i ustalenie mierzalnych celów. Cele powinny być proporcjonalne do skali środków przeznaczonych na dane zadania.    

Warto przy tym mieć na uwadze hierarchię uzyskanych efektów, tj. wyników, wspieranych działań, rezultatów, pośrednich i bezpośrednich skutków i pożądanych zmian. Efekty te powinny odnosić się bezpośrednio do logiki interwencji LSR i celów zgodnych z metodą SMART. Poniższy przykład nawiązuje do inicjatywy związanej ze szkoleniami:

  • pożądanym wynikiem może być liczba osób, które mają większe szanse na zatrudnienie lub utrzymały pracę dzięki większej elastyczności,
  • rezultatem będzie liczba osób, które pomyślnie ukończyły szkolenie/kurs i uzyskały nowe kwalifikacje lub korzystają z nowych umiejętności w miejscu pracy,
  • efektem będzie liczba dni szkoleniowych.

LGD powinna wybrać odpowiednie wskaźniki z tych określonych w PROW. LGD może również dodać wskaźniki efektywności, aby móc odnieść się do konkretnego tematu, celu strategii i/lub priorytetu lokalnego. Ważne jest jednak, aby były one dobrze zdefiniowane, praktyczne i niezbyt liczne.

 Proponowane projekty

Na tym etapie tworzenia LSR nie można jeszcze wskazać wszystkich projektów, które będą w jej ramach realizowane. LGD powinna jednak na podstawie prac związanych z przygotowywaniem LSR, w możliwie najlepszy sposób spróbować oszacować działania w tym zakresie w trakcie początkowych etapów. Można to następnie wykorzystać do oszacowania w planie finansowym funduszy potrzebnych w trakcie działania programu.

Powrót do "Co powinno znaleźć się w LSR?"

1Zobacz: LEADER Zestaw narzędzi - moduł LDS Logika interwencji

Ostatnia aktualizacja: 10/12/2013 | Początek