Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Perspektywy dla sieciowania na lata 2014-2020

Zagadnienia i rekomendacje dla sieciowania w przyszłości

Dyskusje na temat przyszłości sieciowania na obszarach wiejskich w ramach ENRD trwają od czasu opublikowania w październiku 2011 r. propozycji ram regulacyjnych [PDF ] w zakresie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w latach 2014-2020.

15. posiedzenie KSOW, które odbyło się w maju 2012 r. poświęcone zostało wymianie doświadczeń i poglądów na temat efektywności i skuteczności sieciowania jako narzędzia polityki rozwoju obszarów wiejskich w UE-27. Uczestnicy wzięli udział w dyskusji na temat

  1. podnoszenia bieżącego poziomu wiedzy i zrozumienia roli sieciowania w polityce rozwoju obszarów wiejskich, a także
  2. identyfikowania sposobów na usprawnienia sieciowania jako narzędzia polityki rozwoju obszarów wiejskich w bieżącym i przyszłym okresie programowania.

Wszystkie materiały źródłowe, prezentacje i wyniki dyskusji z 15. posiedzenia KSOW można przejrzeć/pobrać tutaj.

Wyniki 15. posiedzenia KSOW, w tym zaktualizowany dokument roboczy ENRD pt. What do we know about Networking as a Rural Development Policy Tool? [PDF ] (czerwiec 2012), zostały wykorzystane podczas warsztatów Komitetu Koordynacyjnego nt. przyszłości sieciowana, które odbyły się we wrześniu 2012 r.

Celem warsztatów było

  1. ułatwienie wymiany poglądów i doświadczeń różnych interesariuszy w zakresie przyszłych ram sieciowania na poziomie unijnym i krajowym, a także
  2. umożliwienie zrobienia pierwszego kroku w kierunku przygotowania procesu sieciowana na obszarach wiejskich w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich (PROW) nowej generacji.

W warsztatach udział wzięli przedstawiciele instytucji zarządzających, KSOW, organizacji europejskich działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, organizacji zajmujących się badaniami z zakresu rolnictwa, izb rolniczych i innych ważnych grup interesariuszy sieci.

Wszystkie materiały źródłowe, prezentacje i wyniki dyskusji z warsztatów Komitetu Koordynacyjnego można przejrzeć/pobrać tutaj.

Uczestnicy poruszyli wiele różnych zagadnień, w tym:

  1. Potrzebę zapewnienia silniejszych powiązań i lepszej koordynacji pomiędzy funduszami objętymi Wspólnymi Ramami Strategicznymi (WRS) [PDF ].
  2. Rolę i funkcje proponowanej instytucji, która miałaby kierować i wspierać prace Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) oraz europejskiego partnerstwa innowacyjnego na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa (EPI), które obejmują:
    1. możliwe utworzenie Zgromadzenia Europejskich Sieci Obszarów Wiejskich, które spotykałoby się dwa razy w roku w celu oceny działań i proponowania nowych;
    2. utworzenie Grupy Kierującej, która zajmowałaby się kwestiami organizacyjnymi i statutowymi, w tym programami działań, priorytetami budżetowymi, przygotowywaniem raportów oraz koordynowaniem i zarządzaniem sieciami.
  3. Potrzebę większej przejrzystości w zakresie roli KSOW we wspieraniu instytucji sieciowych wdrażających EPI.
  4. Skutki wprowadzenia proponowanych struktur i mandatu europejskiej sieci na poziomie państw członkowskich, w tym obawy w zakresie dostępności zasobów, powiązania z istniejącymi sieciami (szczególnie badań z zakresu rolnictwa) i przejściowe wyzwania związane z przygotowywaniem przyszłych PROW.   

Uczestnicy wymienili również doświadczenia i wnioski w zakresie, takich zagadnień jak zarządzanie, monitoring i ocena, efektywny dostęp do interesariuszy i rozwijanie umiejętności.

W oparciu o wymienione w trakcie warsztatów doświadczenia, wskazano następujące potrzeby w zakresie sieciowania na obszarach wiejskich:

  • Ustalenie wspólnego zestawu działań/zadań, które miałyby być realizowane przez wszystkie krajowe sieci.
  • Większa reprezentacja różnych interesariuszy w strukturach zarządzających siecią na różnych poziomach.
  • Więcej możliwość do wymiany i wzajemnego uczenia pomiędzy sieciami.
  • Zapewnienie, że relacje sieci, doświadczenie i ciągłość nie zostaną utracone w trakcie przechodzeni do kolejnego okresu programowania - ani na poziomie unijnym, ani krajowym.
  • Większa jasność i więcej wytycznych w zakresie struktury i działań przyszłych sieci unijnych.

Dyskusje dotyczące kluczowych zagadnień odnoszących się do programowania, monitorowania i oceny przyszłych krajowych sieci obszarów wiejskich kontynuowano podczas 16. posiedzenia KSOW w październiku 2012 r. w trakcie sesji dotyczących:

  • Logiki interwencji sieci
  • Monitoringu i oceny KSOW
  • Identyfikacji głównego zestawu działań dla KSOW

Wszystkie materiały źródłowe, prezentacje i wyniki dyskusji  16. posiedzenia KSOW można przejrzeć/pobrać tutaj.

Sieciowanie należało również do ważnych zagadnień poruszonych podczas seminarium ENRD nt. skutecznego programowania, które miało miejsce w grudniu 2012 r. W trakcie seminarium podsumowano prace prowadzone przez ENRD w trakcie 2012 r. związane z przygotowaniami do następnego okresu programowania, a także dyskutowano nad możliwościami przeniesienia zebranej wiedzy i doświadczeń.

W trakcie seminarium odbyły się warsztaty dotyczące zagadnienia dobrego zarządzania w przygotowywaniu PROW, podczas których wygłoszono prezentacje:

  • Zasada partnerstwa we wdrażaniu funduszy objętych WSR – elementy  Europejskiego Kodeksu Postępowania [PDF ]
  • Dobre zrządzanie w przygotowywaniu PROW – sieciowanie i proces  konsultacji [PDF ]
  • Wykorzystanie sieci w procesie konsultacji [PDF ]

Dalsze informacje dotyczące dokumentu roboczego Komisji nt. zasady partnerstwa (Kodeksu Postępowania) można porać tutaj [PDF ].


Ostatnia aktualizacja: 07/01/2014 | Początek