Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wnioski z działalności ENRD

Działania udane na poziomie unijnym

Kluczowe aspekty struktury ENRD, które można ocenić jako udane to:

  • Stworzenie bardziej elastycznej i „reagującej” struktury zarządzania oraz zespołu wsparcia, skłonnego do słuchania, wyciągania wniosków, dostosowywania, modyfikowania i rozwijania sieci. Z biegiem czas (wraz z „dojrzewaniem” sieci), zespół zarządzający ENRD stworzył więcej możliwości do otwartej wymiany poglądów i dyskusji pomiędzy członkami ENRD a jej najważniejszymi interesariuszami. Jest to zrozumiałe i coraz powszechniej doceniane, że wyniki działań ENRD niekoniecznie muszą odzwierciedlać poglądy Komisji Europejskiej, są to natomiast liczne i zróżnicowane „głosy” pochodzące z sieci.      
  • Szerokie uwzględnienie interesów interesariuszy rozwoju obszarów wiejskich w UE w ramach Komitetu Koordynacyjnego ENRD promującego dynamiczny i wielostronny dialog polityczny, które stopniowo doprowadziło do objęcia działaniami wielu aspektów polityki rozwoju obszarów wiejskich, jak również szerokiego zakresu interesariuszy.
  • Struktura sieci zapewniła dostęp do DG AGRI i innych urzędników (na poziomie krajowym i regionalnym), co pozwoliło:
    1. zaangażować ich w bardziej interaktywną dyskusję polityczną;
    2. wymienić doświadczenia w zakresie wdrażania; a także
    3. wykorzystać te informacje i spostrzeżenia w celu stopniowego wprowadzania usprawnień w ramach wdrażania polityki rozwoju obszarów wiejskich na poziomie unijnym, krajów członkowskich i regionalnym.
  • Zlecenie zewnętrznemu wykonawcy większości usług realizowanych przez jednostkę wsparcia sieci umożliwiło stopniowy rozwój aktywnego partnerstwa pomiędzy DG AGRI a wykonawcą, wspierając innowacyjność, powstawanie nowych produktów i usług oraz oferując ramy dla poszerzenia i pogłębienia komunikacji i wymiany wiedzy z zakresie polityki rozwoju obszarów wiejskich.    

Kluczowe aspekty działań ENRD, które można ocenić jako udane obejmują:

  • Stopniowe poszerzanie i dostosowywanie zakresu i rodzaju produktów i usług ENRD w odpowiedzi na opinie płynące z sieci (z tego wiele w sześciu dostępnych językach), co umożliwiło zaangażowanie i wymianę informacji z większą liczbą interesariuszy rozwoju obszarów wiejskich.
  • Eksperymentowanie z różnymi mechanizmami w celu zaangażowania interesariuszy sieci w dyskusje nt. polityki i wspierania prowadzonych działań analitycznych (w tym studia przypadków, grupy robocze i grupy fokusowe), co  zaowocowało wyjątkowymi i praktycznymi spostrzeżeniami na temat konkretnych zagadnień związanych z wdrażaniem polityki. Rezultaty tych inicjatyw miały czasami bezpośredni wpływ na efektywność i skuteczność procesu projektowania unijnej polityki obszarów wiejskich i jej udoskonalenie (przede wszystkim w zakresie LEADER i w niektórych aspektach mechanizmów, zasad i procedur wdrażania). Uzyskane wyniki dostarczyły również ważnych spostrzeżeń, które mogą wspierać proces projektowania przyszłych programów rozwoju obszarów wiejskich. 
  • Zbieranie, porównanie i rozpowszechnienie odpowiednich przykładów projektów, co zaowocowało rosnącym zbiorem praktycznych informacji służących kierowaniu, inspirowaniu i prezentowaniu EFRROW w działaniu.


Ostatnia aktualizacja: 06/01/2014 | Początek