Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

TNC wdrażanie

Sformalizowanie partnerstwa

Ten krok jest niezbędny, aby zapewnić uzgodnione i sformalizowane podstawy dalszym działaniom w zakresie wdrażania projektu.

Umowa o współpracy

Formalną umowę o współpracy w ramach projektu można stworzyć i podpisać po sprecyzowaniu szczegółów projektu, a także uzgodnieniu ról poszczególnych partnerów i zatwierdzeniu harmonogramu.

Dokument ten stanowi kontrakt między partnerami formalnie zobowiązujący ich do wdrożenia zaplanowanych działań w ustalonych terminach.

Umowa o współpracy jest wiążąca prawnie, co pozwala nadać partnerstwu bardziej oficjalny status.

Umowa o współpracy może przybrać wiele form:

  • Wymiana listów, w których opisano szczegółowo role, obowiązki i zobowiązania każdego z partnerów. Jest to proste rozwiązanie, ale w razie problemów nie ma mocy prawnej;
  • Protokół współpracy zawierający te same treści co wspomniane listy;
  • Umowa o współpracy podlegająca prawu krajowemu (najczęściej będzie to prawo państwa partnera wiodącego) albo o statusie europejskim (np. EUIG), której poszczególne postanowienia obejmują wszelkie aspekty wdrożenia projektu oraz podziału ról (w tym dane finansowe, proces podejmowania decyzji itp.).

Kliknij tutaj aby zobaczyć przykład wzoru oficjalnej umowy o współpracy

Ustalenie ogólnej struktury projektu współpracy

Pomimo, że w większości przypadków nie jest to obowiązkowe, warto ustalić formalną strukturę dla wdrożenia projektu. Wymaga to wybrania odpowiedniej struktury oraz sporządzeni właściwego statusu prawnego.

Możliwe typy struktury współpracy

Przed sporządzeniem statutu, należy ustalić, jaka forma prawna najbardziej będzie odpowiadać partnerom, celom, a także działaniom wdrażanym w projekcie współpracy itp. Ważne jest też poznanie zalet i wad poszczególnych struktur prawnych.

Wybór typu struktury projektu współpracy

Wybór danej struktury jest bezpośrednio powiązany z sukcesem fazy wdrażania projektu.

Na samym początku projektu, sztywne sformalizowanie partnerstwa może okazać się zbędne. Jednak wybór lżejszej formy (nawet nieformalnej, o ile umowa o współpracy w dostatecznym stopniu definiuje role i obowiązki każdego partnera), umożliwi spokojny rozwój projektu i jego lepsze zdefiniowanie. Wprowadzenie wspólnej struktury w celu sformalizowania partnerstwa ma sens tylko, jeżeli będzie to uzasadnione z operacyjnego punktu widzenia.

Spójrz na listę pytań, na które każdy partner powinien odpowiedzieć przed dokonaniem wyboru struktury prawnej.

Aby zapoznać się z innymi cennymi wskazówkami na temat typów form prawnych kliknij tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętaj!

  • Dokument należy podpisać na wczesnym etapie!
  • Chodzi o sformalizowanie zobowiązań, a nie wyjaśnienie tego, co już się zdarzyło. Formalny dokument można podpisać, gdy tylko zostaną sprecyzowane charakter i treść projektu oraz zasady jego implementacji.
  • Umowa o współpracy to sposób na uniknięcie problemów w przyszłości!
  • Umowa o współpracy może też pomóc w rozstrzygnięciu otwartych kwestii bądź niejasności, a także wskazać, jakich elementów jeszcze brakuje.

Lista pytań, na które każdy partner powinien sobie odpowiedzieć przed dokonaniem wyboru struktury prawnej:

  • Czy do wdrożenia projektu współpracy potrzebujemy sformalizowanej struktury prawnej? Jaka będzie wartość dodana tej struktury dla projektu współpracy i wdrażanych działań? Czy pełna umowa o współpracy nie jest wystarczająca?
  • Jakie istnieją typy struktur prawnych?
  • W przypadku każdej struktury prawnej należy rozważyć rozmaite kwestie:
    • Czy status prawny odpowiada charakterowi projektu współpracy, statusowi partnerów oraz zaplanowanym działaniom?
    • Jakie dalsze wymogi pociągnąłby za sobą wybór danej struktury (pod względem procedur administracyjnych, finansowych czy kontrolnych…)?
Ostatnia aktualizacja: 27/11/2012 | Początek