Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Kontynuacja współpracy międzynarodowej

Monitorowanie i ewaluacja

Monitorowanie

Monitorowanie jest narzędziem zarządzania. Odnosi się do procesu pomiaru postępów z wykorzystaniem wskaźników monitorowania uzgodnionych w początkowym etapie projektu. Wskaźniki monitorowania mogą mierzyć zarówno informacje ilościowe, jak i jakościowe, ale niezwykle ważne jest, aby partnerze stosowali spójną metodologię monitoringu (w tym takie same definicje wskaźników).

Monitorowanie wykonywane jest zazwyczaj wewnętrznie przez partnerów w projekcie i powinno być prowadzony regularnie. Częstotliwość mierzenia postępów, z wykorzystaniem wskaźników, powinna również zostać uzgodniona z wyprzedzeniem przez wszystkich partnerów. Zebrane w procesie monitorowania informacje pozwalają sprawdzić, czy projekt jest na dobrej drodze do realizacji zamierzonych celów.

Monitorowanie może potwierdzić, że projekt jest realizowany zgodnie z planem, bądź też odpowiednio wcześnie ostrzec nas, że efekty nie są zgodne z oczekiwaniami.

Pamiętaj!

Niezwykle ważne jest to, aby wskaźniki monitorowania wpisywały się w schemat SMART, to znaczy były:

  • Konkretne (Specific) — co dokładnie będziemy mierzyć, w jakim obszarze geograficznym, w jakich jednostkach?
  • Mierzalne (Measurable) — jakie są liczby początkowe (tzw. wyjściowe), w stosunku do których będzie można zbierać informacje i dane?
  • Osiągalne (Achievable) — jakich zmian oczekujemy w wyniku realizacji projektu? Czy są one realistyczne?
  • Odpowiednie (Relevant) — czy dane wskaźniki obejmą wszystkie kluczowe działania projektu?
  • Skoordynowane (Timed) — kiedy powinno nastąpić dane wydarzenie? W którym okresie?
Ostatnia aktualizacja: 27/11/2012 | Początek