Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

TNC planowanie

Przygotowanie projektu współpracy

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu współpracy międzynarodowej

Kolejnym krokiem po zatwierdzeniu umowy o partnerstwie jest zwrócenie się z wnioskiem o dofinansowanie projektu. Zwykle poszczególne LGD składają odrębne wnioski o dofinansowanie. Wniosek taki może przygotować zespół projektowy lub doświadczony doradca zewnętrzny.

Skuteczne przygotowywanie wniosku o dofinansowanie współpracy międzynarodowej zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze rozumiemy zasady/procedury PROW w zakresie współpracy. Warto znać zasady dotyczące zarówno własnego regionu, jak i regionu poszczególnych partnerów. Zobacz przykłady zasad i procedur w zakresie współpracy międzynarodowej w różnych krajach.

Kolejnym istotnym czynnikiem powodzenia wniosku jest umiejętność jasnego zaprezentowania propozycji projektu. Powinien on zawierać (co najmniej):

  • Prezentację struktury i organizacji partnerstwa;
  • Prezentację regionów partnera wiodącego oraz pozostałych partnerów;
  • Cele wspólne i indywidualne;
  • Zaplanowane działania – międzynarodowe i ewentualne działania lokalne wchodzące w ramach projektu (i finansowane w jego ramach);
  • Oczekiwane rezultaty i wartość dodaną;
  • Zasady monitorowania i ewaluacji (w tym wskaźniki);
  • Kalendarz i harmonogram;
  • Role poszczególnych partnerów;
  • Strukturę zarządzania projektem (w tym wzmiankę o zasobach kadrowych i ich doświadczeniu);
  • Aspekty finansowe, w tym koszty i niezbędne zasoby. Należy wyodrębnić wydatki lokalne i międzynarodowe oraz sprecyzować podział środków budżetowych pomiędzy partnerów. Należy też przedstawić modele przepływów pieniężnych i wziąć pod uwagę różne scenariusze rozwoju sytuacji, szczególnie jeśli w grę wchodzą różne/niestałe kursy walut; oraz
  • Strategię komunikacji (dotarcie do wewnętrznych i zewnętrznych grup docelowych).

Treść wniosku musi zostać zatwierdzona przez partnerów. Dzięki temu wszyscy partnerzy biorą na siebie odpowiedzialność za projekt, co zapewnia spójność wniosków o dofinansowanie składanych przez poszczególnych partnerów. Należy również zarezerwować środki finansowe na ewentualne tłumaczenie podstawowego wniosku, tak aby mogli poprzeć go wszyscy partnerzy.

Niezbędne mogą okazać się również dodatkowe dokumenty i ich adaptacje (np. listy intencyjne poszczególnych partnerów itp.). Należy zatem upewnić się, że wśród załączników do wniosku nie zabraknie żadnego z wymaganych elementów.

Przykłady narzędzi komunikacji

Zgromadzenie niezbędnych zasobów: wiedzy i technicznych

Poza wewnętrznymi zasobami kadrowymi przewidzianymi we wniosku, istnieje możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia ze strony sieci obszarów wiejskich, takich jak

  • Regionalne sieci obszarów wiejskich (tam gdzie istnieją). Mogą one udzielić porad w zakresie treści wniosków o dofinansowanie;
  • Krajowe sieci obszarów wiejskich. One również udzielają porad w kwestii finansowania, a także oferują wskazówki metodologiczne i pomagają w poszukiwaniu partnerów; oraz
  • Punkty Kontaktowe Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, które udzielają informacji o sprawach związanych ze współpracą oraz udostępniają narzędzia do poszukiwania partnerów online.

Role poszczególnych partnerów

Formularz wyboru projektów współpracy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasady administracyjne

Wywiad z Anke Wehmeyer, Niemiecka KSOW oraz Andrew Mac Alister
North East Region, Wielka Brytania

Pamiętaj!

Na utworzenie/wypełnienie formularza wniosku należy przeznaczyć wystarczającą ilość czasu!
Nie warto czekać do ostatniej chwili! Wypełnianie wniosków współpracy międzynarodowej jest długotrwałe, gdyż muszą one zostać napisane i zaakceptowane przez partnerów, a niekiedy także przez różne organy PROW.

Pamiętaj!

Nie wahaj się szukać wsparcia!
Jeżeli masz mniejsze doświadczenie w zakresie współpracy międzynarodowej, możesz skorzystać ze specjalistycznego wsparcia zewnętrznego. Specjaliści powinni posiadać odpowiednią wiedzę o metodach współpracy międzynarodowej oraz praktyczną znajomość języków. W trakcie etapów przygotowawczych mogą udzielać wskazówek, a podczas spotkań partnerów odgrywać rolę moderatorów.

Przykład: Austriacka KSOW oferuje LGD chcącym rozpocząć projekt współpracy międzynarodowej usługi moderatorskie. Moderatorzy ci mają doświadczenie w podejściu do współpracy międzynarodowej, a ich pomoc przydatna jest najczęściej na pierwszym spotkaniu potencjalnych partnerów.

Ostatnia aktualizacja: 27/11/2012 | Początek