Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

TNC planowanie

Przygotowanie projektu współpracy

Przygotowanie ogłoszenia celem zachęcenia potencjalnych partnerów do współpracy

Przygotowanie odpowiedniego ogłoszenia o projekcie jest bardzo ważnym warunkiem osiągnięcia sukcesu w tym kroku. Ogłoszenie powinno być na tyle szczegółowe, aby czytelnik zrozumiał jaką współpracą jesteśmy zainteresowani. Powinno także sygnalizować chęć omówienia z partnerami ich pomysłów, które mogłyby zwiększyć wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Najlepiej, aby ogłoszenie obejmowało kilka krótkich zdań określających:

Wykorzystanie różnych metod poszukiwania partnera

By poszukiwania potencjalnych partnerów miały największe szanse powodzenia, należy korzystać z różnych narzędzi.

Przed rozpoczęciem poszukiwań, pamiętaj że...

  • Ogłoszenie o chęci nawiązania współpracy nie powinno być zbyt ogólne — niezbędne są szczegóły!
  • Należy spokojnie przemyśleć profil „idealnego” partnera!
  • Ograniczenie partnerstwa tylko do dwóch partnerów jest ryzykowne, ponieważ wycofanie się jednego z nich oznacza koniec projektu. Warto więc nawiązać kontakty z więcej niż jednym potencjalnym partnerem, co zwiększy szanse powodzenia.

Metody poszukiwania partnerów:

Bazy danych — ogłoszenie należy zamieścić w przynajmniej jednej bazie danych służącej do wyszukiwania partnerów do współpracy międzynarodowej. .Narzędzie do poszukiwania partnerów (Partner Search Tool - PST) Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich powinno być miejscem, od którego należy zacząć poszukiwania. To interaktywne narzędzie, oprócz wyszukiwania krajów i regionów, posiada wiele opcji wyszukiwania uwzględniających konkretne kategorie związane z rozwojem obszarów wiejskich.

Na poziomie europejskim i krajowym istnieją też inne bazy danych, w których można uzyskać dodatkowe informacje przydatne w procesie poszukiwania odpowiednich partnerów.

Targi współpracy — uczestnictwo w europejskich lub krajowych targach współpracy jest doskonałym sposobem nawiązania kontaktu z potencjalnymi partnerami. Aby zwiększyć swoje szanse poznania właściwych partnerów, warto się do targów przygotować. Zalecane przygotowania:

  • Przed spotkaniem - napisz ogłoszenie o chęci nawiązania współpracy, przejrzyj ogłoszenia innych podmiotów, znajdź potencjalnie interesujące oferty współpracy, nawiąż pierwszy kontakt ze zidentyfikowanymi potencjalnymi partnerami, aby w trakcie targów zaplanować spotkania, przygotuj prezentację na temat swojego regionu (ze zdjęciami, mapami, wykresami itp.);

  • W trakcie spotkania — najlepiej spróbuj połączyć spotkania ze wszystkimi potencjalnymi partnerami w jedno; a

  • Po spotkaniu — w fazie tworzenia projektu pozostań w stałym kontakcie z potencjalnymi partnerami. Pozostań także w kontakcie z grupami, które nie przystąpiły do partnerstwa, gdyż w przyszłości może dojść do współpracy również z nimi.

Uczestnictwo w konferencjach tematycznych – jest sposobem na poznanie potencjalnych partnerów do współpracy. Podczas konferencji poznasz podmioty z obszarów wiejskich, które zajmują się tymi samymi kwestiami, a to może zaowocować propozycją współpracy.

Odpowiedź na ofertę współpracy

Jeśli skontaktuje się z nami przedstawiciel grupy z określonego obszaru wiejskiego w celu nawiązania współpracy, przed podjęciem decyzji należy przemyśleć kilka kwestii:

  • Czy pomysł na współpracę odpowiada naszej strategii współpracy?
  • Czy potencjalny partner odpowiada naszemu profilowi pożądanego partnera: podobieństwa? komplementarność?

Mapa europejskich LGD [PDF ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga!

Ponieważ współpraca wymaga współdziałania, ważną zasadą jest tu wzajemny szacunek.

Partnerzy mogą podsuwać nam przydatne, interesujące pomysły, dzięki którym propozycja współpracy może stać się lepsza. Określając swoje oczekiwania, należy więc zachować elastyczność i otwartość. Przywiązanie do sztywnego, niezmiennego pomysłu na projekt może utrudnić znalezienie partnera.

 

Jak wybrać partnera do projektu

Wywiad z Sarah Watson, LGD Sowing Seeds, Wielka Brytania

Pomocne narzędzia:

W celu uzyskania przydatnych wskazówek na temat nawiązywania partnerstwa w zakresie współpracy międzynarodowej, zobacz 'Podręcznik do analizy międzykulturowej’ ’ przygotowany przez szwedzki KSOW. Fragment na temat metody PMI (plus/minus/interesujący) zawiera szczególnie istotne informacje na temat partnerskiej współpracy.

Mapa europejskich LGD [narzędzie w budowie]

Targi współpracy

Wywiad z Ros Haley, Dunfries, Wielka Brytania i LGD Galloway oraz z Andrew Mac Alister, North East Region, Wielka Brytania

Ostatnia aktualizacja: 07/04/2014 | Początek