Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

TNC planowanie

Przygotowanie projektu współpracy

Spotkanie z partnerami i uzgodnienie warunków współpracy

Na tym etapie przygotowywania projektu zdołano już:

  • uświadomić i zmobilizować lokalne podmioty;
  • zdefiniować strategię współpracy;
  • zidentyfikować pomysły na współpracę i partnerów;
  • sprecyzować koncepcję współpracy; oraz
  • zidentyfikować potencjalnych partnerów.

Przygotowanie i organizacja wizyty u partnera

Aby zwiększyć szanse powodzenia, pierwsze spotkanie z partnerem należy dokładnie przygotować. Rzecz jasna, jedno spotkanie może nie wystarczyć..

Przed spotkaniem:

  • Przeprowadź z partnerem prace wstępne: przekaż im informacje o sytuacji w regionie i stojących przed nim wyzwaniach oraz przedstaw zarys projektu współpracy (nakreśl swoją wizję, sprawdzić, jak projekt wyobrażają sobie partnerzy i co można zdziałać razem). Wymień dokumentację dotyczącą regionów i projektów naszych partnerów (czasem niezbędne może być tłumaczenie);
  • Wymień z partnerami opinie na temat programu spotkania/wizyty; uzgodnij język roboczy. Pierwsze spotkanie to niezwykle ważny moment, dlatego najlepiej, aby wszyscy posługiwali się tym samym językiem. W innym wypadku należy zatrudnić tłumacza. Tłumacze są bardzo użyteczni — dzięki nim członkowie LGD mogą skupić się na projekcie, zamiast myśleć o tłumaczeniu;
  • Zmobilizuj lokalne podmioty do udziału w spotkaniu;
  • Ustal skład delegacji. Najlepiej, aby w skład zespołu wchodził szef LGD, przedstawiciel zespołu technicznego LGD, osoba promującą projekt, wybrani przedstawiciele LGD oraz prawdopodobni partnerzy finansowi;
  • Wyznacz moderatora oraz osobę, która sporządzi raport ze spotkania;
  • Przygotuj prezentację na temat sytuacji własnego regionu, wyzwań przed nim stojących oraz potencjalnej wartości dodanej płynącej dla niego z danego projektu współpracy. Odbiorcy często wolą filmy wideo od prezentacji w programie PowerPoint (zobacz wzór opisu regionu; Przykład prezentacji projektu)
  • Przygotowuj upominki, na przykład w formie produktów lokalnych, aby podziękować partnerom.

Podczas spotkania:

  • Wszyscy uczestnicy powinni się przedstawić;
  • Każdy z partnerów prezentuje swój region, strukturę, organizację administracyjną itp. Omawiane są cele współpracy dla poszczególnych partnerów oraz cele wspólne — czego każdy z partnerów oczekuje po projekcie współpracy;
  • Ustala się role i uzgadnia obowiązki poszczególnych partnerów (w tym „partnera wiodącego”), budżet, jak również kolejne kroki.

Po spotkaniu:

  • Należy szybko przygotować wstępny raport ze spotkania/wizyty i wysłać go partnerom z prośbą o uwagi i ocenę; oraz
  • Zaplanować stworzenie raportu dla lokalnych podmiotów w naszym regionie, aby poinformować je o (potencjalnych) partnerach.

Kliknij, aby zobaczyć listę powyższych wskazówek i czynników sukcesu ważnych podczas pierwszego spotkania partnerów projektu współpracy międzynarodowej.

Przygotowanie i organizacja wizyty partnera

Jeżeli tym razem to Ty masz być gospodarzem, oprócz zastosowania się do powyższych wskazówek, należy zaplanować również dodatkowe działania:

  • Zaproponuj program, który przed spotkaniem powinien zostać zaakceptowany przez wszystkich partnerów;
  • Zorganizuj wycieczkę z przewodnikiem po regionie i wizyty studyjne, aby partnerzy mogli łatwiej zrozumieć cechy typowe dla Twojego regionu i stojące przed nim wyzwania; oraz
  • Zmobilizuj lokalne podmioty (w tym przedstawicieli władz lokalnych) i zaangażuj je w proces współpracy. Działania w ramach partnerstwa prototypowego: wizyta studyjna

Potwierdzenie partnerstwa

Jest to bardzo istotne, aby pierwsze spotkanie/wizyta zakończyły się potwierdzeniem partnerstwa.

Przygotowanie raportu to dobry sposób na to, aby sprawdzić czy partnerstwo jest w stanie zacząć podejmować pierwsze decyzje.

Porozumienia o partnerstwie rzadko podpisywane są podczas pierwszej wizyty. Aby upewnić się, że wszyscy są świadomi, co oznacza uczestnictwo w projekcie, warto przygotować i podpisać list intencyjny, w którym partnerzy przedstawią swoje zamiary i cele. Pomimo, że taki list intencyjny nie jest wiążący, to poprzez określenie na piśmie zamierzonych działań, pozwala stwierdzić, czy partnerzy podchodzą do projektu w sposób biznesowy.

List intencyjny powinien zawierać nazwy partnerów współpracy, roboczy tytuł projektu, planowany zakres działalności i krótki opis celów projektu. Jego kopia powinna zostać dostarczona każdemu w partnerów projektu. Zobacz wzór listu intencyjnego o utworzeniu projektu współpracy międzynarodowej.

Bardziej kompleksowe porozumienia o partnerstwie mogą zostać zapisane w formie memorandum. Memorandum pozwala sformalizować i sprecyzować najważniejsze uzgodnienia. Memorandum nie jest zazwyczaj prawnie wiążącą umową, ale pozwala ustalić takie kwestie jak: kto będzie partnerem przewodniczącym, kto będzie koordynował pisanie propozycji współpracy bądź wniosku o dofinansowanie itp.

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie twarzą w twarz

Wywiad z Andrew Mac Alister, North East Region, Wielka Brytania

Uwaga: Zdjęcia i filmy video są bardzo pomocne w przekazywaniu wiedzy na temat regionu partnera. Przykład Prezentacja polskiej LGD Dunajec Biala

Pamiętaj!

Jasno określ i uzgodnij, kto za co płaci!
Przed spotkaniem należy omówić i uzgodnić z partnerami podział kosztów podróży, zakwaterowania, cateringu, tłumaczeń itp. Pozwoli to uniknąć nieporozumień w kwestii uiszczania płatności.

Warto uwzględnić w planach wizyty nieformalne i czas dla różnych typów uczestników!

Rozważając wspólnie z partnerem program wizyty powinniście zaplanować:

  • Wspólne warsztaty i zajęcia nieformalne dla partnerów — poza „formalnym” spotkaniem, ludzie powinni mieć czas na to, żeby się spotkać i lepiej poznać. W końcu to oni będą razem pracować!
  • Zorganizować czas na poznanie się dla różnych grup ludzi, np. spotkanie specjalnie dla przedstawicieli samorządów z różnych regionów partnerskich, spotkanie specjalnie dla kadry managerskiej projektu lub LGD z różnych regionów partnerskich.

Ostatnia aktualizacja: 27/11/2012 | Początek