Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Kontynuacja współpracy międzynarodowej

Monitorowanie i ewaluacja

Ewaluacja

Ewaluacja jest narzędziem służącym do pomiaru dotychczasowych osiągnięć i pozwala wyciągnąć z nich lekcje na przyszłość. Polega ona na kompleksowym podejściu metodologicznym, które winno być wdrożone pod koniec projektu.

Szablon ewaluacji współpracy

Oprócz ewaluacji końcowej, coraz częściej zauważa się korzyści płynące z ewaluacji ciągłej prowadzonej podczas wdrażania projektu. Ocena ciągła pozwala sprawdzić, czy dane pochodzące z monitoringu są wykorzystywane w najlepszy sposób i we właściwym czasie.

Ewaluacja obejmuje często analizę jakościową: efektów w dziedzinach społecznej, ekonomicznej i środowiskowej (istotność i wpływ), metod wdrażania projektu oraz działania partnerstwa (skuteczność, wydajność), a także perspektyw na przyszłość i efektów ogólnospołecznych (zrównoważenie).

Informacje potrzebne do przeprowadzenia oceny uzyskać można poprzez analizę sprawozdań z monitoringu i/lub poprzez konsultacje z poszczególnymi podmiotami projektu współpracy międzynarodowej Ewaluacji dokonują zazwyczaj zewnętrzni, niezależni audytorzy, którzy oceniają przede wszystkim wartość dodaną oraz synergię wykreowane przez procesy współpracy międzynarodowej. Rezultaty projektu współpracy mogą mieć zarówno „twardy”, jak i „miękki” charakter.

Ewaluacji dokonują zazwyczaj zewnętrzni, niezależni audytorzy, którzy oceniają przede wszystkim wartość dodaną oraz synergię wykreowane przez procesy współpracy międzynarodowej. Rezultaty projektu współpracy mogą mieć zarówno „twardy”, jak i „miękki” charakter.

Wyniki ewaluacji można wykorzystać jako narzędzie komunikacji. Rezultaty oceny projektu współpracy międzynarodowej można wykorzystać do zaprezentowania lokalnej ludności, partnerom finansowym oraz mediom konkretnych korzyści z projektu europejskiego. Prezentacja taka może przybrać formę zorganizowanego wydarzenia z udziałem zaproszonych do naszego regionu partnerów zagranicznych.

Podczas wydarzenia zamykającego projekt należy zaprezentować informacje wynikające z ewaluacji efektów projektu współpracy międzynarodowej i wyeksponować zarówno bieżące, jak i spodziewane efekty. W szczególności powinno się wskazać wartość dodaną uzyskaną przez każdego z uczestniczących obszarów.

W poniższej tabeli podsumowano różnice między monitorowaniem a ewaluacją.

  Monitorowanie
(narzędzie zarządzania)
Ewaluacja
(narzędzie oceny)
Ewaluacja
(narzędzie komunikacji)
Funkcja Operacyjne zarządzanie projektem Aspekty strategiczne, metoda wdrażania projektu Konkretne rezultaty i wartość dodana współpracy międzynarodowej
Cel Ustalenie i rozwiązanie problemów z wdrażaniem. Ocena postępów w dążeniu do celów Ocena efektów, wpływu, wartości dodanej; promowanie sukcesów i wyciągniętych wniosków Promocja współpracy międzynarodowej; budowanie świadomości społecznej na temat korzyści ze wspólnych działań europejskich, w tym przypadku projektów współpracy międzynarodowej
Grupa docelowa Kierownictwo projektu Podmioty zaangażowane w projekt. Podmioty zaangażowane w projekt, ludność lokalna
Obowiązki Partner wiodący: koordynacja. Pozostali partnerzy: uczestnictwo, zestawianie wskaźników Partner wiodący: koordynacja. Pozostali partnerzy: zbieranie i rozpowszechnianie informacji Partner wiodący i pozostali partnerzy

Bardzo ważne jest, aby procesy monitorowania i ewaluacji rozpocząć i wdrożyć na samym początku prac nad sporządzeniem planu działań projektu/wniosku. Proces monitorowania i ewaluacji wniesie rzeczywisty wkład w realizację celów naszego projektu współpracy międzynarodowej tylko wtedy, gdy będziemy korzystać z celowo dobranych i uprzednio zdefiniowanych wskaźników.

Europejska Sieć Ewaluacji Rozwoju Obszarów Wiejskich posiada dział wsparcia, który udziela porad i wskazówek na temat “Ogólnych wytycznych monitorowania i ewaluacji”, do których wszystkie projekty współpracy międzynarodowej powinny być dostosowane.

Inne użyteczne wskazówki i porady na temat bieżącego monitorowania i ewaluacji projektów współpracy wynikające z doświadczeń unijnego programu INTERREG dostępne są na stronie https://wiki.interact-eu.net/display/pc/Practical+Handbook+for+
Ongoing+Evaluation

Ostatnia aktualizacja: 27/11/2012 | Początek