Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Tworzenie strategii

Co powinno znaleźć się w LSR?

Definicja obszaru i ludności objętych strategią

Powiązania pomiędzy obszarem, partnerstwem i strategią LGD stanowią istotę podejścia LEADER i wyraźnie odróżniają LEADER od innym elementów polityki rozwoju obszarów wiejskich (PROW). Dlatego też w LSR należy zdefiniować proponowany obszar oraz partnerstwo lokalne LGD, przedstawiając jednocześnie przesłanki, które je uzasadniają i czynią istotnym z punktu widzenia LSR, a także wskazać powiązania między nimi.

Focus on the bigger picture

Ines Jordana z PK ENRD radzi, w jaki sposób wykorzystać LSR jako strategiczne narzędzie rozwoju terytorialnego.

Definicje te muszą być spójne z nadrzędnymi kryteriami dotyczącymi obszaru i partnerstwa, które określone zostały w unijnych regulacjach1 i wytycznych2, a także z pozostałymi zasadami ustalanymi przez państwo członkowskie lub region

Obszar

LSR musi jasno definiować i opisywać obszar, do którego zamierza się odnosić, w tym jego mieszkańców. Jedynym wspólnym minimalnym wymogiem jest ustalenie obszaru na poziomie subregionalnym, tj. poniżej NUTS 3. Celem tego jest zapewnienie realistycznego opisu obszaru i tego, co się na nim dzieje, dzięki czemu możliwe będzie wskazanie jego cech istotnych z punktu widzenia LSR. Opis ten powinien wyjaśniać, dlaczego dany obszar jest odpowiedni dla strategii, np. poprzez zaprezentowanie wyróżniających go cech i czynników, które czynią go społecznie, gospodarczo i środowiskowo spójnym.

Using ‘needs analysis’ information

Mireille Groot Koerkamp z holenderskiej LGD podkreśla znaczenie wykorzystania w LSR informacji pochodzących z „analizy potrzeb”.

Aby LSR była realistyczna i wykonalna, objęty nią obszar powinien być odpowiednio spójny i posiadać masę krytyczną zasobów ludzkich, finansowych i gospodarczych3.

We WRS i rozporządzeniu w sprawie rozwoju obszarów wiejskich nie ma jednak wymogu, aby granice działania LGD były zbieżne z granicami administracyjnymi. Czasami bardziej odpowiednie mogą okazać się granice funkcjonalne. Najczęściej jednak nie da się uniknąć powiązania definicji obszaru z granicami administracyjnymi, gdyż stanowią one podstawę dla wielu kluczowych zbiorów danych potrzebnych w charakterystyce obszaru i analizie w LSR. Wynikają jednak z tego korzyści operacyjne w postaci większych możliwości organizacyjnych niezbędnych w tworzeniu LGD i LSR.

Powrót do "Co powinno znaleźć się w LSR?"

1Rozporządzenie (WE) w sprawie rozwoju obszarów wiejskich 2011/0282 (COD), rozporządzenie (WE) w sprawie wspólnych ram strategicznych (2011) 615.
2Opublikowane wiosną 2013 r.
3Jak określono w art. 62(3) rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005.

Ostatnia aktualizacja: 05/12/2013 | Początek