Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Grupa Fokusowa

Grupa Fokusowa nr 4: lepsze strategie rozwoju lokalnego

Mandat

Strategie rozwoju lokalnego (SRL) są istotnym elementem podejścia LEADER, nakreślającym ścieżkę rozwoju, która uwzględnia unikatową kombinację lokalnego kapitału, zasobów i aspiracji. Za tworzenie i wdrażanie SRL odpowiedzialne są lokalne grupy działania (LGD). Stworzenie wysokiej jakości SRL może okazać się w praktyce wymagającym wyzwaniem. Sprawozdanie specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego z 2010 roku na temat wdrażania LEADER wskazuje na liczne słabości w zakresie SRL i podkreśla konieczność wprowadzenia usprawnień.

Wyniki tego raportu stały się przesłanką do utworzenia specjalnej Grupy Fokusowej ds. lepszych strategii rozwoju lokalnego (SRL), która oficjalnie rozpoczęła swoje działanie podczas VI spotkania Podkomitetu ds. LEADER w dniu 17 maja 2011 roku.

Podczas spotkania uzgodniono, ze cele Grupy Fokusowej nr 4 (GF4) będą się sprowadzać do:

  • doradzanie państwom członkowskim w zakresie bieżącego i przyszłego okresu programowania; oraz
  • poprawy efektywności i skuteczności podejścia LEADER.

Dwa główne cele operacyjne Grupy Fokusowej obejmują:

  • identyfikację najważniejszych wymogów w odniesieniu do tworzenia strategii rozwoju lokalnego, oraz
  • zebranie narzędzi i dobrych praktyk, z których korzystają lokalne grupy działania (LGD), aby zapewnić efektywne wdrażanie strategii rozwoju lokalnego.

Współprzewodniczący

  • Petri RINNE, Europejskie Stowarzyszenie LEADER na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ELARD);
  • Sanna SIHVOLA, fińska Instytucja Zarządzająca;
  • Ana PIRES DA SILVA, portugalska Krajowa Siec Obszarów Wiejskich (KSOW).

Członkowie

Grupa Fokusowa nr 4 liczy 78 członków z 27 państw członkowskich UE, w tym przedstawicieli LGD, instytucji zarządzających, agencji płatniczych, jednostek wsparcia KSOW i stowarzyszeń LGD.

Najważniejsze działania

  • Prace GF nr 4 rozpoczęły się w czerwcu 2011 roku w Finlandii od spotkania współprzewodniczących, przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) oraz Punktu Kontaktowego Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (PK ENRD). W trakcie spotkania uzgodniono plan prac, kluczowe etapy i oczekiwane efekty. Prace GF nr4 podzielono na dwie fazy:
    • fazę pierwszą, która koncentrowała się na tym, w jaki sposób instytucje zarządzające opracowują, tworzą i oceniają strategie lokalne. Miała ona trwać od lipca do grudnia 2011 roku i opierać się na oddzielnych badaniach instytucji zarządzających oraz LGD, jak również celowych dyskusjach prowadzonych w Lizbonie i Brukseli; oraz
    • fazę drugą, która trwała od stycznia do czerwca 2012 roku i koncentrowała się na ocenie procesu wdrażania, jak również monitoringu i ewaluacji strategii.

Faza 1 - opracowanie i tworzenie SRL:

  • Na drodze konsultacji z członkami GF nr 4 przygotowano dwa badania ankietowe na temat tworzenia SRL. Pierwsze z nich skierowane było do instytucji zarządzających, natomiast drugie do LGD;
  • Na początku września 2011 roku, odbyło się pierwsze interaktywne seminarium GF nr 4, podczas którego ostatecznie uzgodniono kształt ankiet i zakres odpowiedzialności poszczególnych członków;
  • Wyniki badań przeprowadzonych w ramach fazy pierwszej zebrano na koniec września 2011 roku;
  • W połowie października 2011 roku opracowano zebrane wyniki i przeprowadzono ich wstępną analizę. Badanie objęło 151 LGD z 18 państw członkowskich oraz 24 instytucje zarządzające z 16 państw członkowskich, które zwróciły wypełnione ankiety. Z dwóch państw członkowskich wpłynęły również ankiety wypełnione zbiorowo przez LGD i zostały one uwzględnione w analizie. Ostatecznie, w proces badań zaangażowane zostały wszystkie 27 państwa członkowskie, 200 LGD i instytucje zarządzające ze wszystkich krajów UE;
  • Pierwsze osobiste spotkanie członków GF nr 4 odbyło się w połowie października 2011 roku w Lizbonie w celu omówienia dotychczasowych wyników i prowadzenia dalszych analiz;
  • W listopadzie 2011 roku podczas rozszerzonego siódmego spotkania Podkomitetu ds. LEADER , członkowie GF nr 4 przedstawili wyniki analiz szerszej publiczności, w tym przedstawicielom KE, instytucji zarządzających oraz KSOW;
  • W grudniu 2011 roku przygotowano raport końcowy z wykonania fazy 1.

Faza 2 – Wdrażanie oraz monitoring i ewaluacja SRL:

  • W lutym 2012 roku odbyła się druga interaktywna konferencja GF nr 4. Przedstawiono i zaakceptowano zaktualizowany plan prac GF nr 4. Dotyczył on struktury i podejścia do drugiej fazy badan obejmującej dwa kwestionariusze dla LGD oraz instytucji zarządzających na temat wdrażania oraz monitoringu i ewaluacji SRL, dalszej identyfikacji pożądanych praktyk w państwach członkowskich oraz tworzenia planu komunikowania i rozpowszechniania rezultatów;
  • W połowie lutego 2012 roku rozpoczęto działania w ramach fazy 2. Kwestionariusze zostały rozesłane do członków GF nr 4. Ponownie przygotowano oddzielne kwestionariusze dla LGD oraz instytucji zarządzających.
  • Na początku marca 2012 roku zebrano ankiety od 242 LGD i 15 instytucji zarządzających z 22 państw członkowskich UE.
  • W dniach 28-30 marca 2012 roku w Helsinkach w Finlandii odbyło się drugie osobiste spotkanie członków GF nr 4. Celem spotkania było:
    • poinformowanie uczestników o początkowych wynikach drugiego etapu badan oraz ujednolicenie wiedzy na temat różnic w podejściu LGD i instytucji zarządzających w poszczególnych państwach członkowskich do wdrażania oraz monitoringu i ewaluacji;
    • wskazanie odpowiednich praktyk, które poprawiają wdrażanie oraz monitoring i ewaluację SRL;
    • omówienie i zaplanowanie, jak zaangażować pozostałych uczestników Spotkania LEADER (27-28 kwietnia 2012 roku) w prace GF nr4;
    • omówienie i zaplanowanie sposobów zakomunikowania i rozpowszechniania wyników prac GF nr 4 innym podmiotom zainteresowanym LEADER.
  • W ramach fazy 2 rozpoczęto wdrażanie zaakceptowanego przez GF nr 4 planu komunikowania i rozpowszechniania rezultatów.
  • Kontynuowano zbieranie przykładów odpowiednich praktyk. W trakcie Spotkania LEADER, które odbyło się w dniach 27-28 kwietnia 2012 roku, Grupa Fokusowa nr zorganizowała dwa warsztaty, dzięki czemu uatrakcyjniła to wydarzenie, jak i skorzystała z jego efektów; (poniżej zamieszczono link do tego wydarzenia)
  • Eksperci Grupy Fokusowej zebrali wyniki różnych spotkań i badań i przedstawili je podczas ósmego spotkania Podkomitetu LEADER w maju 2012 roku; (poniżej zamieszczono link do tego wydarzenia)
  • Grupa Fokusowa miała również swój wkład w warsztaty na temat rozwoju lokalnego kierowanego przez lokalną społeczność , które odbyły się 1 czerwca 2012 roku; (poniżej zamieszczono link do tego wydarzenia)
  • Na koniec czerwca 2012 roku przygotowany został raport końcowy GF nr 4 obejmujący wszystkie badania i omawiane kwestie;
  • Ciągle trwa proces komunikowania i rozpowszechnienia rezultatów prac GF nr 4 interesariuszom wdrażania LEADER na różnych poziomach.

Zakłada się, ze rezultaty prac GF nr 4 wpłyną na tworzenie przyszłych wytycznych UE w zakresie wdrażania LEADER, jak również znajdą się w odpowiednich sekcjach strony internetowej ENRD poświęconych LEADER (portal LEADER).

Powiązane dokumenty

  1. Raport z wykonania fazy 1 [PDF ]
  2. Wnioski z raportu końcowego z wykonania fazy I [PDF ]
  3. Raport końcowy Grupy Fokusowej nr 4 [PDF ]
      Badania fazy pierwszej:
      Badanie 1 na temat tworzenia SRL skierowane do lokalnych grupy działania [PDF ]
      Badanie 1 na temat tworzenia SRL skierowane do instytucji zarządzających [PDF]
      Badania fazy drugiej:
      Badanie 2 na temat wdrażania SRL skierowane do lokalnych grupy działania [PDF ]
      Badanie 2 na temat wdrażania SRL skierowane do instytucji zarządzających [PDF ]
  4. GF nr 4 - lepsze strategie rozwoju lokalnego: ulotka podsumowująca [PDF ]
  5. Szóste spotkanie Podkomitetu ds. LEADER (17 maja 2011, Bruksela, Belgia)
  6. Siódme spotkanie Podkomitetu ds. LEADER (23 listopada 2011, Bruksela, Belgia)
  7. Ósme spotkanie Podkomitetu ds. LEADER (31 maja 2012, Bruksela, Belgia)
  8. Spotkanie LEADER 2012: lepsze strategie rozwoju lokalnego i współpraca (Bruksela, Belgia - 27-28 kwietnia, 2012)
  9. Rozwój kierowany przez lokalną społeczność (CLLD)
  10. Warsztaty ENRD nt. rozwoju kierowanego przez lokalną społeczność (Bruksela, Belgia, 1 czerwca 2012)
  11. Dni Otwarte 2012: Warsztaty DG AGRI nt. rozwoju kierowanego przez lokalną społeczność (Bruksela, Belgia, 10-11 października 2012)