Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Pilotażowy program szkoleniowy dla KSOW – moduł 1

19 – 20 lutego 2013 r., Budapeszt, Węgry

Pilotażowy program szkoleniowy dla KSOW rozpoczął się od dwudniowego modułu szkoleniowego, który został zorganizowany przez węgierską KSOW w dniach 19-20 lutego 2013 r. Tematem modułu były „Zagadnienia planowania strategicznego dla KSOW”. W szkoleniu wzięło udział 34 uczestników z 15 jednostek wsparcia sieci (oraz DG Agri).

Materiały przygotowujące

  • Pismo powitalne i program [PDF ]

  • Podstawowe informacje na temat technik dyskusji partycypacyjnej [PDF ]

  • Wybrane gry i inne sposoby na pobudzanie aktywności w grupie [PDF ]

Wyniki

Pełne sprawozdanie z wyników modułu 1 dostępne jest poniżej:

  • Uwagi, obserwacje i wyniki pilotażowego modułu 1 [PDF ]

     

W trakcie szkolenia, węgierska jednostka wsparcia sieci (JWS) przedstawiła prezentację na temat trudności związanych z angażowaniem kierowników LGD do programowania LEADER 2014-2020. Prezentacja ta jest dostępna poniżej. Pobrać można również krótką notkę wprowadzającą i inne informacje na temat programowania 2014-2020 na Węgrzech.

  • Proces planowania na okres programowania 2014-2020 - Ágota Hódi, Kierownik Departamentu ds. Monitorowania i Planowania, węgierska IZ [PDF ]

  • Zapewnianie wsparcia dla przygotowań do kolejnego okresu programowania - Csilla Páliné Keller, Współprzewodniczący Sekcji ds. LEADER w węgierskiej KSOW [PDF ]

  • TRANSLEADER - Csilla Páliné Keller, Współprzewodniczący Sekcji ds. LEADER w węgierskiej KSOW [PDF ]

Uwagi i materiały pomocnicze

Metoda „wirtualnego think tank” - jedną z alternatywnych technik dyskusji partycypacyjnej wykorzystanych podczas tych warsztatów była metoda wirtualnego „think tank”.

Szwedzka KSOW , jako podstawowe narzędzie pracy, przyjęła metodę „telefonicznego think tank”. Metoda ta pozwala na uzyskanie od interesariuszy szybkich odpowiedzi oraz na dyskusję z nimi na temat konkretnych zagadnień, takich jak: W jaki sposób LEADER może działać na rzecz producentów lokalnej żywności? W jaki sposób lepiej ukierunkować nasze działania na rzecz młodzieży z obszarów wiejskich i jakie są jej potrzeby? Jakie są potrzeby i oczekiwania interesariuszy wobec kolejnego okresu programowania? itd.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj. [PDF ]

Metoda ta jest bardzo ustrukturyzowana. Korzystana ona z tradycyjnej techniki „telekonferencji”, ale ogranicza liczbę uczestników jednego spotkania do maksimum 8, w tym przewodniczącego i sekretarza. Jeżeli w spotkaniu uczestniczyć chce więcej osób, wtedy organizuje się dwa równoległe spotkania lub przenosi jedno z nich na później.

Przed każdym spotkaniem wybierany jest przewodniczący i sekretarz. Trwa ono tylko godzinę, a jego temat ustalany jest wcześniej. Uczestnicy otrzymują również wcześniej trzy zagadnienia związane z temat spotkania oraz informacje wprowadzające, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Po prezentacji wprowadzającej, następne 20 minut przeznaczone jest dla uczestników, aby mogli wyrazić oni swoją opinię na temat trzech otrzymanych wcześniej zagadnień. Podczas kolejnych 20 minut toczy się ogólna dyskusja, a pod koniec spotkania przewidziana jest runda podsumowująca.

Godzinę lub dwie po zakończeniu spotkania, uczestnicy otrzymują protokół ze spotkania z prośbą o przesłanie oceny, komentarzy i ewentualnych poprawek w ciągu następnych dwóch dni. Po otrzymaniu wszystkich opinii, przygotowywany jest ostateczny protokół, a następnie protokoły ze wszystkich równoległych spotkań zestawiane są w jeden raport. Takie podejście minimalizuje koszty i oszczędza czas. Dzięki tej metodzie IZ uzyskała od 80 przedstawicieli sieci informacje dotyczące nadchodzącego okresu programowania 2014-2020, jak również ich opinie na temat działań prośrodowiskowych, skuteczności programu itp.

Więcej szczegółowych informacji na temat organizowania oraz prowadzenia „telefonicznego think tank” zamieszczono poniżej:

  • Instrukcje dla przewodniczącego i sekretarza „think tank” [PDF ]

  • Formularz sprawozdania sekretarza „think tank” [PDF ]

Galeria

Moduł 1 Galeria zdjęć


Ostatnia aktualizacja: 28/03/2014 | Początek