Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Publikacje & Media

WYDARZENIE MIESIĄCA:

Wzmacnianie powiązań między miastem a wsią

Lepsza współpraca pomiędzy społecznościami oraz biznesem z obszarów miejskich i wiejskich prowadzić może do obopólnych korzyści gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Dlatego też w trakcie procesu planowania programów rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020, który obecnie ma miejsce w państwach członkowskich, uwzględnia się wytyczne zawarte w propozycjach Komisji, które kładą nacisk na znaczenie powiązań pomiędzy wsią i miastem.

Efekty synergii możliwe do uzyskania w wyniku współpracy wsi i miasta nie ograniczają się jedynie do polityki rozwoju obszarów wiejskich; w ramach pozostałych obszarów polityki unijnej, szczególnie w ramach polityki spójności i polityki środowiskowej, również dąży się do intensyfikacji powiązań terytorialnych. Polityka, programy i podejście projektowe oferują wiele możliwości, a państwa członkowskie zachęcane są do rozważenia, w jaki sposób można w tym zakresie wykorzystać fundusze unijne.

Oczywiście nadal istnieją braki w wiedzy na temat, jak najlepiej wzmacniać powiązania pomiędzy wsią i miastem. Różne inicjatywy, jak np. finansowane ze środków unijnych partnerstwo RURBAN, zmierzają do zmniejszenia tej luki poprzez ułatwianie wymiany doświadczeń w całej Europie. Mając to na uwadze, RURBAN zorganizowało w listopadzie w Metz, we Francji, seminarium na ten temat.

Jak zauważyła pani Charlina Vitcheva, dyrektor z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, „partnerstwa pomiędzy wsią i miastem stanowią kluczowy wymiar spójności terytorialnej. Musimy skoncentrować nasze wysiłki na zbliżaniu terytoriów do podobnego poziomu rozwoju.”

Praktyczne rezultaty spotkania w Metz mogą być przydatne w planowaniu PROW na lata 2014-2020. Przedstawiciele różnych obszarów polityki byli bardzo chętni, żeby kwestie dotyczące współpracy pomiędzy wsią i miastem uwzględnić w trakcie dyskusji z Komisją Europejską nad propozycjami w zakresie nowego okresu planowania.

Prelegenci, wśród których znaleźli się również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i OECD, zachęcali państwa członkowskie, aby zbadały, w jaki sposób współpraca na poziomie polityki i programów, szczególnie pomiędzy LGD LEADER i grupami rozwoju kierowanego przez lokalną społeczność (CLLD) może zostać przekształcona w projekty pilotażowe.

Podejście zorientowane na działanie w zakresie współpracy pomiędzy wsią i miastem było postrzegane jako przynoszące bardziej wymierne rezultaty niż teoretyczne modelowanie. Wśród potencjalnych tematów dla projektów pilotażowych w państwach członkowskich wymieniano: żywność, innowacje, energię, transport, jakość usług społecznych oraz turystykę. Tworzenie sieci w celu wymieniania się wynikami tych projektów może pomóc w zlikwidowaniu wspomnianej wcześniej luki w wiedzy. Proces zdobywania wiedzy może zostać jeszcze wzmocniony, jeżeli wdrożony zostanie solidny system monitoringu i oceny projektów, który pomoże śledzić i odpowiednio nakierowywać otrzymane rezultaty w stronę założonych celów.

Czynniki sukcesu zidentyfikowane przez partnerstwo RURBAN, wskazują na znaczenie równorzędnego traktowania partnerów z obszarów wiejskich i miejskich w procesie podejmowania decyzji i alokacji funduszy. Jako kolejny czynnik podnoszący efektywność współpracy pomiędzy wsią i miastem wskazuje się na konieczność działania na terytoriach „funkcjonalnych (MS Word)” (tj. niekoniecznie w granicach administracyjnych).

Następne spotkanie RURBAN, które dostarczyć ma więcej praktycznych wskazówek w zakresie tworzenia efektywnych powiązań pomiędzy wsią i miastem, jest przewidziane na wiosnę 2013 roku w Warszawie.