dsp_decreas_text dsp_increase_text

Често задавани въпроси

Въпроси относно регламентиране развитието на селските райони

1. Защо е необходима политика на ЕС за развитие на селските райони?

Отговорност на ЕС е да се грижи за територията и населението на държавите-членки. Това включва гарантиране на равен достъп до помощ от ЕС на всички части от територията и за всички граждани на Съюза. Селските райони в ЕС заемат повече от 90 % от неговата територия и в тях живеят около 55 % от населението. Политиката на ЕС за развитие на селските райони има за цел подпомагане на този значителен дял от населението и територията на ЕС.

Много селски райони в ЕС са изправени пред значителни предизвикателства. Някои предприятия от секторите на селското и горското стопанство все още не са достатъчно конкурентноспособни. По-общо казано, средният доход на лице в селските райони е по-нисък, отколкото в големите и малките градове, като базата от умения е по-ограничена, а секторът на услугите е по-слабо развит. Разходите за живот могат да са по-високи, а грижите за околната среда в селските райони често водят до финансови разходи.

От друга страна, селските райони на Европа могат да предложат много неща. Те ни доставят важни суровини. Стойността им като природна красота, място за отдих и възстановяване (когато се грижим за тях) е очевидна и играе голяма роля в борбата с последиците от изменението на климата. Много хора са привлечени от идеята да живеят и/или работят в селските райони на Европа, ако имат достъп до подходящи услуги и инфраструктура.

Политиката на ЕС за развитие на селските райони има за цел да се отговори на предизвикателствата пред нашите селски райони и да се използва целия им потенциал.Повече относно политиката на ЕС за развитие на селските райони.

2. Какво представлява политиката на ЕС за развитие на селските райони?

Сегашната политика на ЕС за развитие на селските райони действа в периода 2007-2013 г. Целта на политиката е да подпомогне действията на държавите-членки за развитие на селските райони на национално, регионално и местно равнище. На равнище ЕС набор от стратегически насоки определя общата насоченост на политиката за развитие на селските райони. Насоките са създадени, за да се гарантира, че тази политика е гъвкава, стратегическа, тематична и интегрирана.

Гъвкавостта се основава на принципа на субсидиарност. Това означава, че държавите-членки могат да използват политиката на ЕС за развитие на селските райони, за да подкрепят и допълнят техните действия, отговарящи на конкретни нужди и предизвикателства в техните селски райони. Стратегическият подход гарантира, че действията за развитие на селските райони съответстват на други важни политически действия, предприети от държавите-членки и ЕС.

Тематичният подход е насочен към политиката на ЕС за развитие на селските райони по серия основни теми. Тези теми се наричат оси на политиката на ЕС за развитие на селските райони. Има три основни оси: подобряване на конкурентоспособността на земеделието и горското стопанство, подобряване на околната среда и природните дадености; качество на живота в селските райони и разнообразяване на селската икономика. Четвъртата ос подкрепя изпълнението на подхода за развитие на селските райони ЛИДЕР, който насърчава партньорства чрез местни инициативни групи (МИГ), прилагащи местни стратегии за развитие.

Интеграцията е основен принцип на политиката на ЕС за развитие на селските райони, който гарантира, че тематичните оси стимулират постигане на баланс между икономически, социални и екологични действия.

Тези елементи на политиката се прилагат на практика чрез програмите за развитие на селските райони (ПРСР). Всяка ПРСР има бюджет за финансова помощ от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) за съфинансиране на действия по темите на политиката.Повече информация относно политиката на ЕС за развитие на селските райони

3. Какво представлява Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР)?

ЕЗФРСР е източник на финансиране от ЕС, използван от държавите-членки за постигане на множество цели на политиката за развитие на селските райони, като: подобряване на конкурентоспособността на предприятията от селското и горското стопанство и хранително-вкусовата промишленост; помощ за опазване на околната среда; подпомагане на икономиката и качеството на живот в селските райони.

ЕЗФРСР разполага с бюджет от 96,4 млрд. евро, разпределен в държавите-членки чрез 94 различни програми за развитие на селските райони (ПРСР). На равнище ЕС, ЕЗФРСР се управлява от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия.

ЕЗФРСР бе създаден през 2005 г. с Регламент на Съвета (ЕО) № 1290/2005. Той е основният инструмент за финансиране на изпълнението на Стълб 2 от Общата селскостопанска политика на ЕС.

Повече информация относно политиката на ЕС за развитие на селските райони.

Повече информация относно стълбовете на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС.

4. Какво представляват програмите за развитие на селските райони (ПРСР)?

Програмите за развитие на селските райони (ПРСР) са политически инструменти и механизми за финансиране, използвани от държавите-членки за изпълнение на политиката за развитие на селските райони на дадена територия. Територията на дадена ПРСР може да обхваща цяла държава или конкретен регион. В ЕС са в сила над 90 ПРСР, като всяка от тях има за цел предоставяне на определен вид помощ за развитие на селските райони, която е необходима на нейната територия.

Всяка ПРСР има бюджет от ЕЗФРСР. Бюджетът на ПРСР се използва, за да се подпомагат държавите-членки да финансират действия, свързани с различни теми/оси на политиката на ЕС за развитие на селските райони, по-специално: подобряване конкурентоспособността на земеделието и горското стопанство, подобряване на околната среда и природните дадености; подобряване качеството на живот в селските райони и разнообразяване на селската икономика; подходът за развитие на селските райони ЛИДЕР.

Повече информация относо отделните ПРСР.

Повече информация относно видовете проекти, които могат да бъдат финансирани от ПРСР.

5. Какво представляват осите за развитие на селските райони?

Ос се нарича група мерки в дадена ПРСР. Има четири оси: Всяка ос има конкретни цели, свързани пряко с целите и темите на политиката за развитие на селските райони на ЕС. Има три тематични оси, а именно:


ос 1 - подобряване на конкурентоспособността на земеделието и горското стопанство,
ос 2 - подпомагане управлението на земята и подобряване на околната среда;
ос 3 – подобряване качеството на живот в селските райони и разнообразяване на селската икономика.

Има и четвърта „методологическа“ ос, насочена изцяло към подкрепа на подхода за развитие на селските райони ЛИДЕР. Тя се нарича ос ЛИДЕР.

6. Какво представляват мерките на ЕС за развитие на селските райони?

Мерките са набор от подоперации, съставляващи дадена ос на програма за развитие на селските райони (ПРСР).

По-долу е представен списък с мерките по ПРСР (и техният цифров код). Нито една ПРСР не съдържа всички тези мерки. Списъкът с мерките има за цел да предложи възможности за избор. ПРСР включват мерки, които са съобразени с нуждите на развитието на селските райони на тяхната територия. Всички ПРСР съдържат мерки от всяка една ос. Средно ПРСР съдържат между 20 и 30 от наличните мерки.


Ос 1 - Подобряване на конкурентоспособността на земеделието и горското стопанство
Насърчаване на знанието и подобряване на човешкия потенциал
111 Професионално обучение и информационни дейности
112 Установяване на млади фермери
113 Ранно пенсиониране
114 Използване на консултантски услуги
115 Създаване на услуги по управление, помощ и консултации
Преструктуриране и развитие на физическия потенциал и стимулиране на иновациите
121 Модернизиране на земеделските стопанства
122 Повишаване на икономическата стойност на горите
123 Добавяне на стойност към селскостопанските продукти и продуктите на горското стопанство
124 Сътрудничество за разработване на нови продукти, процеси и технологии в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост и в сектора на горското стопанство
125 Инфраструктура, свързана с развитието и адаптирането на селското и горското стопанство
126 Възстановяване на потенциала за земеделско производство
Качество на земеделската продукция и земеделските продукти
131 Постигане на стандартите, основани на законодателството на Общността
132 Участие на фермерите в схеми за качество на храните
133 Информационни и рекламни дейности
Временни мерки (достъпни само за страните, присъединили се към ЕС след 2004 г.)
141 Полупазарни стопанства
142 Групи на производители
143 Предоставяне на услуги за съвети и консултиране в селското стопанство

Ос 2 - Подобряване на околната среда и ландшафта
Устойчиво използване на земеделските земи
211 Плащания за неблагоприятни природни условия в планински области
212 Плащания за фермери в области (различни от планински) с неблагоприятни условия
213 Плащания по Натура 2000 и плащания, свързани с Директива 2000/60/ЕО
214 Плащания в хранително-вкусовата промишленост
215 Плащания за хуманно отношение към животните
216 Инвестиции, които не са свързани с производството
Устойчиво използване на горските площи
221 Първо залесяване на земеделски площи
222 Първо установяване на агролесовъдни системи на земеделски площи
223 Първо залесяване на неземеделски площи
224 Плащания по Натура 2000
225 Плащания за горскоекологични мерки
226 Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни мерки
227 Инвестиции, които не са свързани с производството

Ос 3 - Качество на живота в селските райони и разнообразяване на селската икономика
Разнообразяване на селската икономика
311 Разнообразяване с неселскостопански дейности
312 Помощ за създаване и развитие на предприятия
313 Насърчаване на туристическите дейности
Подобряване качеството на живот в селските райони
321 Основни услуги за икономиката и населението в селските райони
322 Обновяване и развитие на селата
323 Консервация и подобряване на състоянието на наследството на селските райони
331 Обучение и информация
341 Мерки за придобиване на умения и прилагането им на практика с оглед подготовка и изпълнение на местна стратегия за развитие

Ос 4 – Подход ЛИДЕР за развитие на селските райони, прилагащ местни стратегии за развитие
411 Конкурентоспособност
412 Околна среда/Управление на земите
413 Качество на живота/диверсификация
421 Изпълнение на проекти за сътрудничество
431 Местни инициативни групи (МИГ) – текущи разходи, придобиване на умения, прилагане на практика на придобитите умения

7. Какви видове проекти могат да бъдат подпомогнати от ПРСР?

Финансирането по програми за развитие на селските райони (ПРСР) е достъпно по линия на четирите основни категории, наричани оси на ПРСР и подпомага множество различни проекти и действия за развитие на селските райони. Наименованията на тези оси показват широк кръг от действия за развитие на селските райони, които могат да получат финансиране. Това са:


Ос 1 - Подобряване на конкурентоспособността на земеделието и горското стопанство.
Ос 2 - Подпомагане управлението на земята и подобряване на околната среда.
Ос 3 - Подобряване качеството на живот и насърчаване на разнообразяването на икономическите дейности.
Ос 4 - подход за развитие на селските райони ЛИДЕР.

Всяка ос по ПРСР съдържа набор от мерки по ПРСР. Тези мерки имат бюджет по ПРСР за конкретни видове действия за развитие на селските райони. Съществуват близо 40 различни мерки за развитие на селските райони и всяка ПРСР е изготвена така, че да съдържа мерки, които отговарят на определени нужди за развитие на селските райони на територията на дадената ПРСР.

По-долу е представен списък с мерките по ПРСР (и техният цифров код). Нито една ПРСР не съдържа всички тези мерки. Списъкът с мерките има за цел да предложи възможности за избор. ПРСР съдържат мерки, които отговарят на нуждите в тяхната територия.. Всички ПРСР съдържат мерки от всяка една ос. Средно ПРСР съдържат между 20 и 30 от наличните мерки.


Ос 1 - Подобряване конкурентоспособността на земеделието и горското стопанство
Насърчаване на знанието и подобряване на човешкия потенциал
111 Професионално обучение и информационни дейности
112 Установяване на млади фермери
113 Ранно пенсиониране
114 Използване на консултантски услуги
115 Създаване на услуги по управление, помощ и консултации
Преструктуриране и развитие на физическия потенциал и стимулиране на иновациите
121 Модернизиране на земеделските стопанства
122 Повишаване на икономическата стойност на горите
123 Добавяне на стойност към селскостопанските продукти и продуктите на горското стопанство
124 Сътрудничество за разработване на нови продукти, процеси и технологии в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост и в сектора на горското стопанство
125 Инфраструктура, свързана с развитието и адаптирането на селското и горското стопанство
126 Възстановяване на потенциала за земеделско производство
Качество на земеделската продукция и земеделските продукти
131 Постигане на стандартите, основани на законодателството на Общността
132 Участие на фермерите в схеми за качество на храните
133 Информационни и рекламни дейности
Временни мерки (достъпни само за страните, присъединили се към ЕС след 2004 г.)
141 Полупазарни стопанства
142 Групи на производители
143 Предоставяне на услуги за съвети и консултиране в селското стопанство

Ос 2 - Подобряване на околната среда и ландшафта
Устойчиво използване на земеделските земи
211 Плащания за неблагоприятни природни условия в планински области
212 Плащания за фермери в области (различни от планински) с неблагоприятни условия
213 Плащания по Натура 2000 и плащания, свързани с Директива 2000/60/ЕО
214 Плащания в хранително-вкусовата промишленост
215 Плащания за хуманно отношение към животните
216 Инвестиции, които не са свързани с производството
Устойчиво използване на горските площи
221 Първо залесяване на земеделски площи
222 Първо установяване на агро-лесовъдни системи на земеделски площи
223 Първо залесяване на неземеделски площи
224 Плащания по Натура 2000
225 Плащания за горско-екологични мерки
226 Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни мерки
227 Инвестиции, които не са свързани с производството

Ос 3 - Качество на живота в селските райони и разнообразяване на селската икономика
Разнообразяване на селската икономика
311 Разнообразяване с неселскостопански дейности
312 Помощ за създаване и развитие на предприятия
313 Насърчаване на туристическите дейности
Подобряване качеството на живот в селските райони
321 Основни услуги за икономиката и населението в селските райони
322 Обновяване и развитие на селата
323 Консервация и подобряване на състоянието на наследството на селските райони
331 Обучение и информация
341 Мерки за придобиване на умения и прилагането им на практика с оглед подготовка и изпълнение на местна стратегия за развитие

Ос 4 –Подход ЛИДЕР за развитие на селските райони , прилагащ местни стратегии за развитие
411 Конкурентоспособност
412 Околна среда/Управление на земите
413 Качество на живота/диверсификация
421 Изпълнение на проекти за сътрудничество
431 Местни инициативни групи (МИГ) – текущи разходи, придобиване на умения, прилагане на практика на придобитите умения

8. Какво представлява управляващият орган на ПРСР?

Управляващият орган е отговорен за изпълнението на дадена програма за развитие на селските райони (ПРСР). Управляващият орган е организация от публичния сектор. Обикновено това е национален или регионален правителствен орган, отговарящ за икономически, социални и екологични аспекти на селското стопанство и развитието на селските райони.

Управляващият орган е отговорен за:

  • Подготовка на съдържанието на ПРСР. Този процес включва консултации и партньорства с икономически, социални и екологични организации от публичния ,частния и доброволческия сектор, които работят на територията на ПРСР.
  • Председателстване на „надзорен комитет“ от партньори заинтересовани лица, който контролира изпълнението на ПРСР през целия ѝ жизнен цикъл.
  • Гарантиране, че процедурите по финансиране на ПРСР са съвместими с правилата и разпоредбите на ЕС.
  • Контрол на резултатите от ПРСР и извършване на текущи оценки за определяне посоката на дейност на ПРСР.
  • Извършване на комуникационни дейности за повишаване на осведомеността за целите на ПРСР, процедурите за кандидатстване за финансова помощ и напредък по отношение на нейните цели.
  • Връзка с ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия.

Повече информация относно управляващите органи на ПРСР.

Национална селска мрежа (НСМ) е организация, създадена от правителството на държава-членка в подкрепа на изпълнението и оценяването на политиката на ЕС за развитие на селските райони. НСМ са важна връзка на равнище държави-членки между националните администрации и организациите, участващи в изпълнението на действия по Програма за развитие на селските райони (ПРСР), включително местните инициативни групи, имащи отношение към подхода за развитие на селските райони ЛИДЕР.

Структурите на НСМ и техните методи на действие могат да са различни в различните страни. Някои НСМ са част от управляващия орган, а други са независими организации. Членовете на НСМ представляват различните заинтересовани страни в областта на развитието на селските райони.

Ролята на НСМ е главно насърчаване на работа в мрежа и обмен на информация относно дейността на ПРСР на регионално и национално равнище и на равнище ЕС. Тази дейност включва уреждане на прояви и изготвяне на комуникационни материали. НСМ играят важна роля в обмена на добри практики. НСМ получават финансиране от бюджетите на държавите-членки и от ЕЗФРСР.

Те са част от Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) и редовно участват в срещи или прояви, организирани на равнище ЕС за обмен на опит и информация. НСМ все по-често участват в географски и

тематични клъстери за развиване на дейности, стимулиране на по-голямо сътрудничество и насърчаване на технически обмен и диалог между мрежите.

В повечето страни от ЕС една НСМ обхваща цялата страна. В Обединеното кралство четири регионални мрежи (Шотландия, Уелс, Северна Ирландия и Англия) влизат в състава на НСМ. В Белгия има фламандска и валонска селски мрежи.

 

Повече информация относно НСМ.

10. Какво представлява Европейската мрежа за развитие на селските райони?

Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) е създадена от генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия през 2008 г., за да помогне на държавите членки да изпълняват ефективно своите програми за развитие на селските райони (ПРСР). ЕМРСР акцентира върху създаването на връзки между селските райони в Европа и предоставя платформа за обмен на опит и идеи във връзка с практическото изпълнение на ПРСР и начините за подобряването им във всички държави-членки. Основните участници в мрежата са националните селски мрежи, органите на държавите-членки, местните инициативни групи и други организации за развитие на селските райони на европейско ниво.

Основни задачи на ЕМРСР:

  • Помощ при откриване и съпоставяне на примери за успешни проекти за развитие на селските райони в ЕС;
  • Подпомагане на НСМ;
  • Насърчаване на транснационално сътрудничество между местните инициативни групи (МИГ);
  • Анализи на теми като по-широките ползи от селското стопанство (обществени блага), както и свързани теми като горско стопанство, социално селско стопанство и предприемачество в селските райони.

ЕМРСР споделя информация със заинтересованите лица по различни начини, включително чрез своите публикации и като участва в прояви и панаири в Европа. На уебсайта на ЕМРСР се предоставя достъп до изчерпателна мултифункционална и многоезична информация и инструменти за развитие на селските райони.

Повече информация относно кой кой е в ЕМРСР.

11. Каква е ролята на звеното за контакти на ЕМРСР?

Звеното за контакти на ЕМРСР помага на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия при управлението на ЕМРСР и служи като център на дейностите на мрежата.
Постоянният екип от служители е установен в Брюксел и се допълва от голяма група експерти в областта на географията и развитието на селските райони. По-конкретно, звеното за контакти предоставя помощ при установяване на контакти и сътрудничество, тематичен анализ, прояви и комуникации.

Звеното за контакти посреща интересуващите се от политиката за развитие на селските райони на ЕС, както и представители на широката общественост.

Карта за достъп и указания.

Повече информация относно звеното за контакти на ЕМРСР.

12.Какво представлява Европейската мрежа за оценка (European Evaluation Network)?

Европейската мрежа за оценка на развитието на селските райони (съкратено „Експертна мрежа за оценка“) има за цел повишаване на ползата от оценяването като инструмент за подобряване формулирането и изпълнението на политиката за развитие на селските райони на ЕС. Тя е неразделна част от по-широката Европейска мрежа за развитие на селските райони.

Експертната мрежа за оценяване помага за установяване на добри практики и изграждане на капацитет при оценяването на дейността на Програмата за развитие на селските райони до 2013 г. Мрежата работи под ръководството на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия.

Повече информация относно Експертната мрежа за оценка.

13. Какво представлява подходът за развитие на селските райони ЛИДЕР?

ЛИДЕР е термин, с който се описва специфичен вид подход към местното развитие в селските райони. ЛИДЕР (LEADER) е абревиатурата от френски на израза „Връзка между действията за развитие на икономиката на селските райони“ (Liaison Entre Actions pour le Development de L'Economie Rurale).

Подходът ЛИДЕР включва методология за развитие на селските райони, основана на известен брой основни елементи, включително партньорство, териториално развитие „отдолу-нагоре“, иновации и сътрудничество.

Методологията ЛИДЕР се прилага от местни партньорства, които обединяват организации от публичния и частния сектор, и гражданското общество. Партньорството в рамките на ЛИДЕР се нарича местна инициативна група (МИГ). Всяка местна инициативна група има местна стратегия за развитие, която съдържа набор от действия и цели за развитие на селските райони, предложени от местните общности на територията на местната инициативна група. Този подход гарантира, че всички действия в рамките на ЛИДЕР се предприемат отдолу-нагоре. Местните инициативни групи получават бюджет от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) за финансиране на проекти на своите територии. Всички проекти на МИГ, подкрепени от ЕЗФРСР, трябва да съответстват на целите на местната стратегия за развитие на съответната МИГ.

Иновациите са друга важна част от методологията ЛИДЕР. Като насърчават иновациите, местните инициативни групи целят стимулиране на местни организации и предприятия да изпробват нови начини за развитие на териториите си. ЛИДЕР е изключително ефективен в стимулирането на всякакви социално-икономически и екологични иновации в селските райони на Европа. Различните начини за иновации в контекста на ЛИДЕР включват:

  • Нови начини на работа: те могат да включват нови подходи към развитието на селските райони, използване на нови техники, насочване към алтернативни пазари, обединяване на различни сектори и заинтересовани лица чрез нови методи за изграждане на мрежи от контакти, подкрепа на нови приоритетни групи или намиране на нови решения на социални, икономически и екологични предизвикателства.
  • Разработване на нови продукти и услуги: те често са резултат от изпробването на новаторски начини на работа и могат да бъдат създадени чрез прилагането на нови техники, партньорства, технологии, процесии, изследвания и идеи.
  • Адаптиране на утвърдени подходи към нови обстоятелства: това също е ефективно средство за постигане на значително иновационно развитие в селските райони. Трансферът на знания между регионите и държавите-членки често улеснява извършването на тези видове новаторски действия.

Европейският аспект на ЛИДЕР винаги е бил важна характеристика на методологията. Определена част от бюджета на МИГ от ЕЗФРСР се предоставя за транснационално сътрудничество. Транснационалното сътрудничество помага на хората в селските райони да се учат от колегите си в други страни на нови идеи за проекти за развитие на селските райони. Такова сътрудничество между МИГ донесе много взаимни ползи на множество различни селски райони в ЕС. Местните стратегии за развитие на МИГ акцентират върху сътрудничеството и работата в мрежа.
Повече информация относно методът ЛИДЕР.

14. Какво е местна инициативна група (МИГ)?

Местна инициативна група (МИГ) е партньорство, обединяващо организации от публичния и частния сектор и организации на гражданското общество в даден селски район, които прилагат пдхода за развитие на селските райони ЛИДЕР. Размерът на територията на МИГ може да варира от област, населена от около 5000 души, до област със 150 000 обитатели.
МИГ представляват напречен разрез на местните общности и членовете им включват представители на местни общности, бизнес групи, социални и екологични организации. Тези МИГ, в които са представени много сектори, притежават огромна база от знания и гарантират равноправно представяне на интересите.

Местните инициативни групи получават бюджет от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) за съфинансиране на проекти, насочени към развитие на своите територии, в рамките на ЛИДЕР. Всички МИГ трябва да подготвят стратегия за местно развитие преди да започнат да разпределят средствата от ЕЗФРСР между проекти по ЛИДЕР. Местните стратегии за развитие включват задълбочен анализ на територията на МИГ, за да се открие какво според местните хора е най-важно за развитието на техния район. В стратегиите също така се изяснява какви според местните участници са основните предизвикателства, за справяне с които трябва да бъдат използвани средствата от ЛИДЕР. Изисква се извършването на значителен брой консултации с общността, за да се подготви обща местна стратегия за развитие. Тази процедура гарантира спазването на принципа„отдолу-нагоре“ (bottom-up) в работата на МИГ и подхода ЛИДЕР.

МИГ се подкрепят от централно координирани органи в държавите-членки. Тези Национални селски мрежи предоставят помощ за изграждане на капацитет на МИГ и насърчават обмена на опит между различни селски области.

Повече информация относно местните инициативни групи.

15. Какво означава транснационално сътрудничество?

Транснационално сътрудничество означава предприемане на съвместни проекти за развитие на селските райони с поне един район в друга страна. Транснационалното сътрудничество може да бъде начин за привличане на достатъчно хора в дадена дейност, за да бъде тя жизнеспособна, или средство за насърчаване на допълнителни действия, например съвместен маркетинг на местни продукти или услуги като храна или туристически инициативи от страна на бизнес организации от различни селски региони. Взаимното учене е полезен резултат от проектите за транснационално сътрудничество.

Достъпно е специално финансиране от ЕЗФРСР за проекти, свързани с транснационално сътрудничество. Едно от основните условия за транснационално сътрудничество, финансирано от ЕЗФРСР, е поне единият от партньорите в проекта за такова сътрудничество, да бъде местна инициативна група в рамките на ЛИДЕР.

Повече информация относно транснационалното сътрудничество.

16. Как мога да кандидатствам за получаване на финансиране за развитие на селските райони в ЕС?

Можете да кандидатствате за финансиране за развитие на селските райони в ЕС чрез Програмите за развитие на селските райони (ПРСР) на държавите-членки. Процесът на кандидатстване в различните страни и за различните видове проекти за развитие на селските райони може да бъде различен. Управляващият орган на ПРСР или вашата национална селска мрежа (НСМ) могат да обяснят каква информация ви е необходима, за да кандидатствате за финансиране от ЕС за развитие на селските райони във вашата страна.

Информация за контакти с управляващите органи на ПРСР и НСМ.