Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody Ożywionej (WWF)

Wprowadzenie

WWF jest jedną z największych i najbardziej poważanych niezależnych organizacji na rzecz ochrony przyrody ożywionej posiadającą ponad 5 milionów członków wspierających oraz globalną sieć placówek działających w ponad 100 krajach.

W odniesieniu do Wspólnej Polityki Rolnej organizacja działa na rzecz nadania takiego charakteru europejskiemu sektorowi rolnego, który będzie sprzyjał ochronie środowisko naturalne i budowie długofalowej przyszłości, w której rolnicy będą żyli w harmonii z naturą, zachowując różnorodność biologiczną, prowadząc właściwą gospodarkę ziemię i wodą oraz przyczyniając się do przeciwdziałania zmianom klimatu.

Struktura, najważniejsze podmioty i partnerzy

Biuro Europejskiej Polityki WWF w Brukseli zostało założone w 1989 roku. Biuro to współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi i należy do grupy „Zielona 10” (www.green10.org), nieoficjalnej koalicji dziesięciu wiodących pozarządowych organizacji ekologicznych działających na szczeblu unijnym. „Zielona 10” współpracuje z instytucjami UE, dążąc do postawienia problemów ochrony środowiska w centrum zainteresowania polityki unijnej.

Biuro Europejskiej Polityki WWF koncentruje się na polityce klimatycznej i energetycznej (w tym na systemie obrotu uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń, efektywności energetycznej i zaopatrzeniu w energię), rybołówstwie (reformie Wspólnej Polityki Rybackiej), reformie budżetu UE, ochronie różnorodności biologicznej lasów i wód śródlądowych, jak również na wpływie rozwoju UE i związkach zewnętrznych ze środowiskiem.

Priorytety i działania

WWF stosuje innowacyjne, zespołowe i oparte na zdobyczach nauki podejście w realizacji swoich dwóch celów głównych, a mianowicie ratowania różnorodności biologicznej i zmniejszenia wpływu człowieka na przyrodę.

Działalność polityczna WWF opiera się na: badaniach, świadczeniu opartego na wiedzy i rzetelnego doradztwa technicznego, kształtowaniu polityki, budowaniu relacji i zaangażowaniu, lobbingu i prowadzeniu kampanii społecznych.

W swojej wizji Wspólnej Polityki Rolnej organizacja ta dąży do ekologizacji Filaru I i II, Co zapewniłoby możliwość ochrony środowiska przy rozwoju obszarów wiejskich. Aby to osiągnąć, WWF współpracuje ze społeczeństwem, rolnikami, Unią Europejską, rządami krajowymi i władzami regionalnymi.

Więcej informacji