Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Giełdy i inne wydarzenia

XIII Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2011w Bednarach, Polska, 23-26 września 2011

W dniach 23-26 września 2011 roku w Bednarach w Polsce odbyła się XIII Międzynarodowa Wystawa Rolnicza – AGRO SHOW 2011. Na powierzchni ponad 130 000 metrów kwadratowych zaprezentowało się 690 wystawców, w tym 80 firm z różnych krajów Europy. Goście mogli obejrzeć 40 maszyn rolniczych. Tegoroczną wystawę odwiedziło 125 000 rolników z całej Polski. W wystawie uczestniczył również polski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki. Aby uzyskać więcej informacji i przejść do strony www wystawy, kliknij tutaj.

W targach uczestniczyła również Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej,na której stoisku ENRD Punkt Kontaktowy  przedstawiłi  pięćwspółfinansowanych przez UE projektów rozwoju obszarów wiejskich. Projekty zostały zaprezentowane przez beneficjentów, którzy wyjaśniali istotę projektu, w jaki sposób otrzymali finansowanie z UE i jakie osiągnęli rezultaty. Wszystkie projekty związane były ze stosowanymi technikami rolniczymi, a w ramach prezentacji projektów przedstawiono m.in. nowe techniki produkcji sera pleśniowego, szklarniową uprawę warzyw prowadzoną przez młodego rolnika oraz projekt automatycznego systemu zbierania owoców pestkowych. Poniżej zaprezentowano przykłady wybranych projektów.

W przerwie pomiędzy prezentacjami projektów uczestnicy mogli wziąć udział w degustacji sera pleśniowego produkowanego w ramach jednego z projektów.

Opis wybranych projektów:

1. Wprowadzenie nowych technologii i technik w produkcji mleczarskiej

Projekt ten był finansowanych w ramach Działania 123, a jego celem był zakup maszyn do wyrobu produktów mleczarskich oraz specjalistycznych środków transportu, a także budowa linii produkcyjnych serów pleśniowych. Beneficjentem projektu jest spółdzielnia mleczarska w Nowych Skalmierzycach w Wielkopolsce, która założona została w 1959 roku przez rolników i producentów mleka. Serowi pleśniowemu typu blue wzorowanemu na francuskim Roquefort nadano polską nazwę Rokpol.

W ramach projektu stworzono w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, w której cykl produkcji sera trwa pełne sześć godzin. Projekt pozwolił ograniczyć straty podczas produkcji oraz obniżyć jej koszty i jednocześnie zachować 50-letnią tradycję produkcji sera.

2. Projekt młodego rolnika – rozpoczęcie szklarniowej uprawy warzyw

Projekt sfinansowany został w ramach Działania 112 i umożliwił budowę dwóch tuneli foliowych, dzięki którym warzywa mogą być uprawiane pod przykryciem.

Rolnik zdecydował się uprawiać warzywa pod przykryciem, aby zwiększyć swoje dochody. Wsparcie finansowe z projektu umożliwiło budowę dwóch tuneli o powierzchni 210 metrów kwadratowych każdy, w których uprawiane są pomidory i ogórki. Środki finansowe z projektu umożliwiły również zakup systemu do nawadniania kropelkowego. Ten sposób nawadniania jest szczególnie korzystny w przypadku roślin ciepłolubnych, takich jak pomidory i ogórki, gdyż zapewnia im odpowiednie warunki wzrostu przy mniejszych nakładach pracy ręcznej. Budowa tunelu pozwoliła na przyspieszenie zbirów o nawet dwa miesiące.

3. Optymalizacja zbioru owoców

Projekt sfinansowany został w ramach Działania 112, a jego celem był zakup maszyny do zbierania i oczyszczania owoców pestkowych, w tym wiśni, śliwek i porzeczek. Beneficjentem projektu jest gospodarstwo położone w województwie łódzkim.

Finansowanie umożliwiło rolnikowi zakup maszyny potrzebnej do oczyszczania i zbioru owoców. Zakup maszyny oznacza konieczność zatrudnienia pięciu osób. W zależności od wydajności pracowników, owoce z jednego drzewa mogą zostać zebrane w 1 do 1,5 minuty.