Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Seminaria i Konferencje

Warsztaty nt. rozwoju kierowanego przez lokalną społeczność
Bruksela, Belgia: 1 czerwca 2012

W trakcie trwającego okresu programowania, LGD mogą teoretycznie korzystać również z innych funduszy unijnych niż tylko EFRROW, aczkolwiek odbywa się to w nieskoordynowany sposób. Jednolite podejście do wszystkich polityk, przyjęte w propozycji Komisji Europejskiej na lata 2014-2020, tworzy ramy dla tzw. rozwoju kierowanego przez lokalną społeczność (CLLD), które umożliwiają państwom członkowskim oraz LGD koordynację jednoczesnego wykorzystania wszystkich funduszy unijnych objętych WRS (Wspólnymi Ramami Strategicznymi). Należycie zaplanowany CLLD prowadzić może do poprawy decyzji strategicznych podejmowanych na poziomie krajowym i lokalnym w odniesieniu do rozwoju lokalnego, jak również usprawnić zarządzanie wielopoziomowe.

W celu wsparcia tego procesu, ENRD zorganizowała warsztaty na temat rozwoju kierowanego przez lokalną społeczność, które odbyły się w dniu 1. czerwca 2012 roku w Brukseli.

Cele i krótkie podsumowanie

Celem warsztatów była wymiana informacji i pomysłów dotyczących przygotowania się do przyszłego okresu programowania oraz identyfikacja potrzeb interesariuszy w tym zakresie, a także określenie możliwej roli sieci w fazie przygotowawczej.

W trakcie porannej sesji uczestnicy warsztatów zapoznali się najważniejszymi informacjami na temat CLLD. Zagadnienie to zaprezentowano z perspektywy Dyrekcji Generalnych: ds. Rolnictwa, ds. Polityki Regionalnej, ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej oraz ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa. W szczególności odniesiono się do możliwego wkładu CLLD w realizację celów strategii UE 2020, najważniejszych założeń procesu wdrażania w ramach funduszy unijnych, a także zaprezentowano pierwsze przemyślenia na temat skutków i szans, jakie niesie z sobą ta metoda.

W trakcie trzech równoległych sesji popołudniowych skoncentrowano się na zagadnieniach związanych z lepszym przygotowaniem do planowania CLLD, zarówno z perspektywy instytucji zarządzających/KSOW, jak i LGD, a także dyskutowano, w jaki sposób mierzyć efekty i wartość dodaną CLLD.