Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Konferencja Peryferyjnych Regionów Nadmorskich Europy (CPMR)

Wprowadzenie

Od momentu powstania w 1973 roku, CPMR prowadzi kampanie na rzecz zwiększania spójności terytorialnej na kontynencie europejskim. CPMR dąży zwłaszcza do zapewnienia silnej pozycji polityki regionalnej w UE adresowanej do wszystkich regionów Europy i działa na rzecz realizacji zintegrowanej polityki morskiej sprzyjającej wzrostowi gospodarczemu w Europie.

Struktura, główni interesariusze i partnerzy

Około 160 regionów z 28 krajów założyło wspólnie Konferencję Peryferyjnych Regionów Nadmorskich Europy.

CPMR jest podzielona na komisje geograficzne, co sprzyja artykulacji szczególnych warunków panujących w każdym z głównych basenów morskich: Łuk Atlantycki, Bałkany i Morze Czarne, Wyspy, Śródziemnomorska, Bałtycka i Morze Północne. Każda komisja geograficzna posiada własną strukturę organizacyjną, dzięki czemu może promować swoją specyficzną tożsamość i współpracować z innymi w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, przyczyniając się tym samym do wzrostu spójności i jedności Konferencji.

Priorytety i działania

Działalność Konferencji koncentruje się na wszystkich politykach, które odznaczają się wysokim stopniem oddziaływania terytorialnego, jak transport, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, badania i innowacjie a także zatrudnienie i integracja społeczna.

Jednocześnie CPMR stara się zwiększyć wymiar morski Europy, podkreślając znaczenie zintegrowanej polityki morskiej, intensywniejszej regionalizacji wspólnej polityki rybackiej oraz morskiego systemu bezpieczeństwa, którego zadaniem jest sprostanie zwiększonemu ruchowi statków.

Dla CPMR zrównoważony rozwój oraz ochrona środowiska i różnorodności biologicznej są również kwestiami priorytetowymi. Koncentruje się ona w szczególności na polityce energetycznej i łagodzeniu skutków zmian klimatu oraz działaniach adaptacyjnych.

CPMR ma kilka grup roboczych, które są koordynowane przez grupy regionów. Grupa robocza ds. rolnictwa opracowuje propozycje dotyczące wspólnej polityki rolnej po roku 2013.

Główne obszary polityki, którymi zajmuje się Konferencja, to:

  • regionalizacja pierwszego i drugiego filaru WPR;
  • równowaga terytorialna bezpośredniego wsparcia w pierwszym filarze;
  • jakość żywności;
  • bezpieczeństwo żywności, w tym aspekty handlowe;
  • zrównoważone rolnictwo;
  • regulacja rynków rolnych;
  • wpływ sytuacji globalnej w sektorze żywnościowym na rolnictwo europejskie.

Więcej informacji