Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Publikacje & Media

Archiwum aktualnosci ENRD

Wydarzenie miesiaca: Seminarium na temat zwiazków dóbr publicznych z rolnictwem

W dniu 10 grudnia 2012 roku w Brukseli odbylo sie seminarium na temat „Dobra publiczne i interwencja publiczna w rolnictwie”. Seminarium zorganizowane zostalo przez ENRD i odbylo sie pod przewodnictwem DG AGRI. Podczas seminarium posumowano prace tematycznej grupy roboczej 3 (TGR3) nt. „Dóbr publicznych i interwencji publicznej”, która rozpoczela swoja dzialalnosc na poczatku 2009 roku.

Glównym celem seminarium bylo zaprezentowanie duzej grupie interesariuszy rezultatów prac TGR3, aby wyjasnic szerszej publicznosci pojecie dóbr publicznych. W obecnosci przedstawicieli instytucji zarzadzajacych programami rozwoju obszarów wiejskich (PROW), KSOW, krajowych ministerstw srodowiska, organizacji pozarzadowych oraz organizacji europejskich, jak i ekspertów z TGR, starano sie pokazac, ze zagadnienia zwiazane z dobrami publicznymi w rolnictwie stanowic moga podstawe do szerszej dyskusji na temat WPR oraz polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Znaczenie rolnictwa w dostarczaniu dóbr publicznych

W trakcie pierwszej prezentacji, David Baldock z Instytutu ds. Europejskiej Polityki Ochrony Srodowiska (IEEP), przedstawil pojecie dóbr publicznych oraz role rolnictwa w ich dostarczaniu. Zaprezentowal on przyklady dóbr publicznych wytwarzanych przez rolnictwo, w tym krajobraz wiejski, bioróznorodnosc obszarów rolniczych, jakosc wody i absorpcje dwutlenku wegla, jak równiez rózne aspekty procesu ich zapewniania. W oparciu o prace TGR2 nt. „Rolnictwa i szeroko rozumianej gospodarki wiejskiej” zaprezentowano wzajemne zaleznosci pomiedzy rolnictwem, dobrami publicznymi oraz szeroko rozumiana gospodarka wiejska.

Przedstawiono równiez przyklady inicjatyw finansowanych z EFRROW, które udowodnily, ze nawet jezeli projekt koncentruje sie na uzyskaniu korzysci ekonomicznych, moze wspierac równiez proces tworzenia srodowiskowych i spolecznych dóbr publicznych. Z drugiej strony inicjatywy, które skupialy sie na promowaniu czystego i atrakcyjnego srodowiska, pomagaly równiez w kreowaniu korzysci ekonomicznych i szerzej rozumianej „witalnosci wsi”. Zaprezentowane przyklady staly sie inspiracja dla panelistów oraz szerszej publicznosci i przyczynily sie do debaty na temat wzajemnych relacji pomiedzy dobrami publicznymi i rolnictwem oraz wynikajacych z nich konsekwencji dla polityki. Materialy konferencyjne dostepne sa tutaj.

Powrót do strony glównej