Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Portalu badan naukowych i innowacji

Wspieranie Alternatywnych Sieci Produkcji i Dystrybucji Zywnosci (FAAN)

Zasieg czasowy projektu: Od lutego 2008r. do marca 2010r.

Streszczenie projektu: FAAN byl projektem, który angazowal naukowców i organizacje spoleczenstwa obywatelskiego we wspólna aktywnosc badawcza nad przyszla agenda badawcza poswiecona „Alternatywnym Sieciom Produkcji i Dystrybucji Zywnosci” (AAFNs). Glówne wnioski zostaly poparte jakosciowymi badaniami empirycznymi 10 studiów przypadku, 2 w kazdym z krajów projektu. Zawieraja one rekomendacje na temat zmian politycznych, które bylyby konieczne w celu wzmocnienia Lokalnych Systemów Zywnosci w przyszlosci.  Zmiany te dotycza: wsparcia dla tworzenia wspólpracujacych sieci i infrastruktury; wiekszej wymiany wiedzy; zwiekszonego pozyskiwania lokalnych zamówien publicznych; odpowiedniego zwiekszonego finansowania; wiekszej elastycznosci dopasowania do nadmiernie zbiurokratyzowanych przepisów (np. rozróznienia przepisów dla produktów na rózne rynki); wzmocnienia oddolnego charakteru programu LEADER razem z podejsciem terytorialnym laczacym konsumentów z miast z wiejskimi producentami. Poprzez rozpoznanie i dowartosciowanie Lokalnych Systemów Zywnosci za ich spoleczne mozliwosci i korzysci, wladze lokalne moglyby wziac odpowiedzialnosc za wzmocnienie i powiazanie odpowiednich polityk.

Role i priorytety/cele transferu wiedzy i innowacji:

  1. Przenalizowanie jak obecne polityki (na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym) ulatwiaja badz utrudniaja rozwój alternatywnych sieci zywnosci (AAFNs), a takze jak ramy polityczne moglyby je lepiej wspierac; oraz
  2. zidentyfikowanie dalszych potrzeb badawczych AAFNs i przez to dostarczanie informacji dla przyszlych kierunków badan.

Rezultaty i rekomendacje: Analizy polityczne i rozwój teoretycznych ram dla potrzeb studiów empirycznych nad AAFNs; Analiza porównawcza w kontekscie AAFNs na szczeblu lokalnym, krajowym i europejskim; Warsztaty z analizami scenariuszy na poziomie lokalnym/krajowym; Warsztat europejski; Upowszechnianie i komunikacja. Koncowy artykul zatytulowany: Lokalne Systemy Zywnosci w Europie: Studia przypadków z pieciu krajów oraz co z nich wynika dla polityki i praktyki.

Jezyk(i) : DE, EN, FR, HU, PL

Zródlo finansowania: FP7

Obszary priorytetowe EFRROW: Konkurencyjnosc rolnictwa i lesnictwa; Srodowisko naturalne i zrównowazone zarzadzanie zasobami; Jakosc zycia i dywersyfikacja ekonomiczna; Wdrazanie podejscia LEADER; Aspekty horyzontalne

Tematy EFRROW i slowa kluczowe: Wszystkie tematy EFRROW odnoszace sie do obszarów priorytetowych ENRD.

Glówni odbiorcy docelowi: Politycy i decydenci; producenci zywnosci na wszystkich poziomach.

Kontrakt projektu / partnerzy / kraje:

Regiony analizowane w ramach projektu:

AT: Region Almenland w Styrii; Dolna Austria
UK: Cumbria; Manchester
FR: Rennes Métropole; Pays du Centre Ouest Bretagne
HU: Tisza; Budapeszt
PL: Warminsko-Mazurskie; Dolina Wisly

Strona internetowa: https://www.faanweb.eu/

Dane kontaktowe:
Inter-University Research Centre on Technology, Work and Culture (IFZ), Graz
Sandra Karner, karner@ifz.tugraz.atw/