Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Portalu badan naukowych i innowacji

 

Slad Rolno-Srodowiskowy: Rozwój wspólnej ogólnej metodologii ewaluacji skutecznosci europejskich programów rolnosrodowiskowych (AE-FOOTPRINT)

Streszczenie: Wszystkie Panstwa Czlonkowskie UE sa zobligowane do monitorowania i ewaluacji srodowiskowych, rolniczych i spoleczno-ekonomicznych  oddzialywan programów, ale nie uzgodniono potrzebnej do tego metodologii. Niniejszy projekt rozwinal zatem zharmonizowane podejscie do ewaluacji programów rolno-srodowiskowych i ogólna metodologie: Indeks Sladu Rolno-Srodowiskowego (AFI). Metoda ta robi uzytek z analizy wieloczynnikowej, w której wskazniki sa wazone w celu odzwierciedlenia wagi przykladanej do nich przez interesariuszy, ze szczególnym uwzglednieniem kwestii srodowiskowych oraz typów gospodarstw rolnych przewazajacych w danym kontekscie geograficznym. Gospodarstwom przyznawane sa punkty dla kazdego wskaznika, odzwierciedlajace wartosc lub wplyw, a w powiazaniu z wagami – tworza indeks skonstruowany w powiazaniu z kwestiami srodowiskowymi.

Cel ogólny: AE-Footprint ma na celu rozwiniecie wspólnej metodologii i narzedzi pozwalajacych na ocene wydajnosci srodowiskowej programów rolnosrodowiskowych.

Rezultaty i rekomendacje: Projekt przyczynil sie do rozwoju zagregowanego na poziomie gospodarstw rolnych indeksu, znanego jako Indeks Sladu Rolnosrodowiskowego (AFI), które przedstawia zharmonizowane podejscie do ewaluacji programów rolno-srodowiskowych UE. Dostepny jest podrecznik, który dostarcza wytycznych i przykladów uzycia metodologii AFI w ewaluacji programów rolnosrodowiskowych: https://www.footprint.rdg.ac.uk/afimanual/

Obszary i tematy priorytetowe EFRROW: Konkurencyjnosc rolnictwa i lesnictwa; Srodowisko i zrównowazone zarzadzanie zasobami; aspekty horyzontalne; Promowanie wiedzy i wzmocnienie potencjalu ludzkiego; Restrukturyzacja, rozwijanie potencjalu fizycznego i promowanie innowacji; zrównowazony rozwój obszarów rolniczych i lesnych; Analiza polityki i rozwój; Dobra publiczne; Monitorowanie i ocena.

Glówni odbiorcy docelowi: Decydenci na poziomie UE i krajowym; Ewaluatorzy programów i dzialan ; Krajowe i regionalne organizacje rolnicze ; NGO srodowiskowe i specjalne grupy interesu; Agencje odpowiedzialne za szersze monitorowanie i ocene srodowiska; Grupy badawcze zaangazowane w badania srodowiskowe powiazane z krajobrazem rolniczym.

Linki do projektów, grup i forów: Funkcjonujacy link do powiazanego projektu – IRENA, Raport Wskaznikowy https://www.eea.europa.eu/publications/eea_report_2005_6

Partnerzy projektu: Organizacje w Niemczech, Danii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Francji i na Wegrzech – wiecej szczególów: https://www.footprint.rdg.ac.uk/en/partners_en.html

Regiony analizowane w projekcie: Wielka Brytania (Upper Thames Tributaries; Chilterns); Irlandia (Cork; Sligo); Niemcy (Nadrenia-Palatynat); Dania (Brædstrup; Slangerup); Wegry (poludnie; pólnocny wschód); Grecja (Mani, Messinia, Poludniowy Peloponez); Finlandia (Rzeka Lepsämänjoki, Uusimaa).

Jezyki: DE, DK, EL, EN, ES, FI, FR, HU

Zródla finansowania: 6 Program Ramowy (FP6)

Poczatek i koniec: Kwiecien 2005 r. – marzec 2008 r.

Strona internetowa: https://www.footprint.rdg.ac.uk/en/home_en.html

Dane kontaktowe:
Administrator projektu: Emily Chambers
Centre for Agri-Environmental Research
School of Agriculture, Policy and Development
University of Reading
Earley Gate
PO Box 237
Reading
RG6 6AR
UK
(+) 44 118 378 8938
(+) 44 118 378 6067
e.g.chambers@reading.ac.uk
https://www.reading.ac.uk/caer/staff_emily_chambers.html