Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wnioski z działalności KSOW

Gromadzenie, analizowanie i upowszechnianie dobrych praktyk

W większości przypadków, JWS mają dostęp to danych projektów gromadzonych przez instytucje zarządzające lub agencje płatnicze. W związku z tym ich wiedza na temat podejmowanych działań i realizowanych projektów jest „bezkonkurencyjna”. Identyfikowanie i zbieranie przykładów dobrych praktyk, które są bardzo istotne z punktu widzenia innych członków sieci, umożliwia ich powielanie. Istnieją różne metody realizowania projektów i różnorodna gama dostępnych narzędzi, które je uzupełniają. Komunikowanie o przykładach, w których się one sprawdziły, umożliwia innym członkom sieci zidentyfikowanie działań, które mogą sprawdzić się również w ich przypadku.

W regionie Alentejo w Portugalii, osiem doświadczonych LGD podjęło współpracę w zakresie identyfikowania dobrych praktyk w lokalnych strategiach rozwoju oraz modeli lokalnego zarządzania. Skoncentrowanie się na koncepcjach, metodach i technikach w zakresie rozwoju obszarów wiejskich umożliwi im poradzenie sobie z istotnymi zmianami, jakie mają miejsce na obszarach wiejskich, pogłębi ramy koncepcyjne oraz wprowadzi nową wiedzę naukową, która wzbogaci podejście LEADER na ich obszarze. 

Więcej przykładów różnych metod i technik wykorzystywanych przez KSOW w celu identyfikowania przykładów praktyk stanowiących cenne wskazówki dla innych interesariuszy, zbierania i prezentowania ich w odpowiedni sposób oraz udostępniania ich szerszej publiczności, dostępnych jest poniżej w ramach „Studium przypadku” oraz na stronie internetowej ENRD.

Informacje dodatkowe:

Studium przypadku: Ocena dobrych praktyk przy wsparciu ze strony partnerów akademickich i praktyków z obszarów wiejskich - Walonia

W celu identyfikowania i upowszechniania dobrych i wartych stosowania praktyk, walońska Regionalne Sieć Obszarów Wiejskich utworzyła Komitet Naukowy. W jego skład wchodzi pięć organizacji akademickich o wielodyscyplinarnym charakterze, które zajmują się badaniami stosowanymi lub opracowują narzędzia szkoleniowe i mają duże doświadczenie w zakresie wspierania, monitorowania i oceny projektów rozwoju regionalnego i obszarów wiejskich.

Komitet ten pomaga Jednostce Wsparcia Sieci w zakresie analiz dotyczących potrzeb sieci i oferuje wiedzę biznesową na temat rozwoju obszarów wiejskich i społeczno-ekonomicznych aspektów wytycznych w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Wspiera on grupy robocze, identyfikuje innowacyjne metodologicznie, uczestniczy w przygotowywaniu przykładów dobrych praktyk i formułuje zalecenia w zakresie polityki obszarów wiejskich.

W oparciu o przeprowadzone analizy potrzeb sieci, Komitet Naukowy i Jednostka Wsparcia Sieci zaproponowały Komitetowi Sterującemu oraz Walnemu Zgromadzeniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich omówienie w trakcie wielobranżowych dyskusji kilku kluczowych kwestii wspólnych dla wykonawców projektów. Komitet Naukowy wsparł już proces sieciowania pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w rozwój obszarów wiejskich w Walonii poprzez opracowanie licznych przykładów dobrych praktyk, przeprowadzenie badań nad efektywnością działań polityki oraz współpracę z LGD.


Ostatnia aktualizacja: 06/01/2014 | Początek