Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Informacje KSOW

Holandia

Holenderska Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich działa od października 2007 r.

Instytucja zarządzająca, którą jest Ministerstwo Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności, zleciła organizację jednostki wsparcia sieci konsorcjum składającemu się z pięciu organizacji. Trzy z nich zajmują się podstawową działalnością zarządczą jednostki wsparcia oraz tworzą zespół ułatwiający nawiązywanie kontaktów. Pozostali dwaj członkowie zapewniają wsparcie tematyczne odpowiednio do pojawiających się potrzeb.

Nie istnieje dokument określający wprost misję sieci, ale według informacji na stronach internetowych KSOW pomaga osobom i organizacjom zaangażowanym w promowanie dobrej kondycji i atrakcyjności obszarów wiejskich.

Jednostka wsparcia zapewnia różnym stronom niezbędną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń, umożliwiającą identyfikację i promowanie obiecujących inicjatyw rozwojowych.

Uczestnicy sieci

Sieć nie stosuje formalnych kryteriów członkostwa, a uczestnictwo w niej zależy od tematu, którym zajmuje się dany podmiot. Jednakże podstawowa część sieci składa się z: grup programu Leader, innych sformalizowanych grup działających na danym obszarze, grup zajmujących się konkretnymi tematami (zaangażowanymi w działalność łączącą rolnictwo, ochronę przyrody, rekreację, rewitalizację obszarów wiejskich lub parki narodowe), działających na poziomie regionalnym lub lokalnym komitetów mieszkańców oraz różnych inicjatyw sektora prywatnego, głównie zaangażowanych w rozwój gospodarczy. Reprezentowany jest zatem zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. Niektórzy partnerzy tworzą także własne sieci.

Więcej informacji o strukturze organizacyjnej sieci [PDF ]

Dane kontaktowe:

Adres: Postbus 64, 3830 AB Leusden, Holandia
Tel.: 00 31 33 432 6090
Strona internetowa: https://www.netwerkplatteland.nl/
Osoba kontaktowa: Marga de Jong
E-mail: info@netwerkplatteland.nl

Bieżąca działalność sieci

Projekt programu prac na okres do 2013 r. zawiera elementy takie jak identyfikacja, analiza i upowszechnianie dobrych (lub najlepszych) praktyk oraz prowadzenie bazy danych takich praktyk. Ułatwiana jest także wymiana wiedzy i doświadczeń/praktyk, w tym poprzez usługi doradcze i badawcze, analizy polityki i barier oraz działania lobbingowe.

Oprócz wsparcia i udzielania pomocy podmiotom prowadzącym działalność związaną z różnymi osiami, priorytetowo traktuje się rozwijanie umiejętności i budowanie potencjału, w tym poprzez promowanie współpracy między podmiotami z obszarów wiejskich. Ponadto w tym okresie programowania planuje się zapewnienie pomocy technicznej dla współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej.

Więcej informacji o głównych priorytetach i działalności sieci [PDF ]

Współpraca z innymi sieciami/krajami

  • Inicjatywa pilotażowa w zakresie odpowiedniego doświadczenia

Inne ważne informacje