Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Wies-Srodowisko-Rozwój (RED)

Wprowadzenie

Wies-Srodowisko-Rozwój (RED), poprzez siec czlonków i partnerów w Europie, wspiera wymiane doswiadczen w zakresie polityki obszarów wiejskich i jej implementacji, zwracajac szczególna uwage na poprawe wydajnosci ziemi i wzmozony dialog pomiedzy instytucjami europejskimi.

Struktura, kluczowi interesariusze i partnerzy

Miedzynarodowe stowarzyszenie RED zostalo zalozone w 1980 roku. Jego dzialalnoscia kieruje Rada Dyrektorów. Od 1999 roku, RED jest czlonkiem Grupy Doradczej ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej (prezydencja od 2008 do 2010). Jest równiez czlonkiem Grupy Wspólnej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Spolecznego (EESC) oraz organizacji Europejskiego Spoleczenstwa Obywatelskiego. Od 1986 roku RED ma status uczestnika w Radzie Europy i status obserwatora w Europejskiej Konferencji Ministrów ds. Planowania Regionalnego (CEMAT)

Priorytety i dzialania

Wies-Srodowisko-Rozwój (RED) realizuje dwa typy dzialan:

  • Funkcje stowarzyszeniowa: RED wspiera Europejska Siec na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i dziala na rzecz ambitnej europejskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich, która bylaby rózna od i jednoczesnie komplementarna wobec polityki rolnej. RED promuje zbilansowany rozwój pomiedzy silnie powiazanymi obszarami miejskimi i wiejskimi w celu zapewnienia regionalnej spójnosci w Europie. RED preferuje podejscie partycypacyjne, integrujace na okreslonym terenie koncepcje ekonomiczne, spoleczne, kulturowe i srodowiskowe.
    RED koordynuje równiez platformy europejskie takie, jak Europejski Ruch na rzecz Wsi i wspiera dzialania czlonków na poziomie miedzynarodowym. Prowadzi równiez strone internetowa ww.ruraleurope.org oraz wydaje tematyczne publikacje.
  • Funkcje operacyjna przy wsparciu Miedzyregionalnych Warsztatów (ATEAR): RED regularnie organizuje miedzynarodowe konferencje lub wystawy i wspólpracuje z naukowcami zajmujacymi sie róznymi aspektami rozwoju obszarów wiejskich: gospodarka przestrzenna, krajobrazem, aspektami ekonomicznymi, spolecznymi, kulturowymi i srodowiskowymi rozwoju regionalnego, europejska polityka rozwoju obszarów wiejskich.

Wiecej informacji