Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM)

Wprowadzenie

Unijna Grupa IFOAM jest niezależną grupa regionalną w łonie IFOAM, Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego. Należy do IFOAM i działa w jej strukturach. Unijna Grupa IFOAM reprezentuje na szczeblu UE ponad 300 organizacji członkowskich IFOAM działających w 27 krajach UE, krajach kandydujących i państwach członkowskich EFTA. Organizacje członkowskie reprezentują pełną gamę działaczy ekologicznych, w tym: konsumentów, rolników i stowarzyszenia przetwórców, naukę, oświatę i organizacje doradcze oraz jednostki akredytacyjne i ekologiczne firmy handlowe.

Unijna Grupa IFOAM została formalnie powołana jako grupa regionalna w ramach IFOAM w lutym 2000 roku po swoim pierwszym Walnym Zgromadzeniu. Zastąpiła ona grupę roboczą UE, która została utworzona w 1990 roku. W 2002 roku unijna Grupa IFOAM została zarejestrowana w Szwecji jako międzynarodowa organizacja not-profit. Od 2003 roku ma biuro w Brukseli.

Struktura, główni interesariusze i partnerzy

Odpowiedzialność za decyzje Unijnej Grupy IFOAM spoczywa na Radzie organizacji, która jest wybierana co trzy lata i jest rozliczana przez Walne Zgromadzenie. Członkowie Rady są wybierani na szczeblu krajowym, tj. członkowie IFOAM w każdym kraju członkowskim lub kandydującym do UE/ EFTA wybierają jednego członka Rady i jednego zastępcę, których zadaniem jest reprezentowanie odnośnych krajowych sektorów rolnictwa ekologicznego w Radzie Grupy Unijnej. Taki kształt struktury wynika z tego, że Grupa ta interesuje się przede wszystkim UE i musi dbać o zachowanie wiarygodności organizacji pełniącej rolę unijnego przedstawiciela ruchów i przedsiębiorstw ekologicznych. W istocie obecnie Grupa jest postrzegana przez urzędników UE jako przedstawiciel ruchu ekologicznego w UE.

Członkowie Rady są odpowiedzialni za utrzymywanie łączności dwustronnej z organizacjami członkowskimi w swoich krajach oraz za przedstawianie Radzie swoich uwag. Rada odbywa oficjalne posiedzenia dwa lub trzy razy w roku w różnych krajach członkowskich, lecz komunikuje się na bieżąco. Od wiosny 2009 roku Grupa ma również ośmioosobowy Zarząd, który wraz z Dyrektorem, kieruje działalnością organizacji i zajmuje w imieniu Unijnej Grupy IFOAM stanowisko między posiedzeniami Rady.

Merytoryczna praca Grupy dzieli się na trzy główne obszary: regulacje prawne, polityka i badania naukowe. Większość prac prowadzona jest w ramach różnych grup roboczych (komitety, grupy eksperckie, specjalistyczne i zadaniowe).

Przedstawiciele Unijnej Grupy IFOAM biorą udział w licznych spotkaniach komitetów Komisji Europejskiej, w tym grup doradczych ds. rolnictwa ekologicznego, jakości i zdrowia, rozwoju obszarów wiejskich oraz owoców i warzyw przy DG ds. Rolnictwa. Grupa ma status obserwatora przy grupie doradczej ds. rolnictwa i środowiska naturalnego. Jest też reprezentowana w grupie doradczej ds. łańcucha dostaw żywności oraz ds. zdrowia zwierząt i roślin przy DG SanCo (Zdrowie i Konsumenci).

Priorytety i działania

Unijna Grupa IFOAM opowiada się za rozwojem i integralnością ekologicznej produkcji żywności i rolnictwa ekologicznego w Europie. Jest to forum służące rozmowom o wspólnych interesach, wymianie informacji, pracy i działalności związanej z przygotowaniem polityk unijnych. Jej cele są określone w statucie i można streścić następująco:

  • Promocja zasad i praktyk ekologicznego rolnictwa i produkcji żywności na terenie UE, które zostały zdefiniowane z normach IFOAM;
  • Koordynowanie działań i reprezentowanie członków IFOAM w krajach UE, na szczeblu IFOAM, w UE i poza nią;
  • Ułatwianie wymiany informacji zarówno między członkami IFOAM w krajach UE i z innymi podmiotami na całym świecie;
  • Pomoc w koordynowaniu badań związanych z produkcją żywności ekologicznej w całej UE i upowszechnianie ich wyników;
  • Działania na rzecz określania kierunków wspólnej polityki Grupy w odniesieniu do powyższych.

Więcej informacji