Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Federacja Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody państw UE (FACE)

Wprowadzenie

FACE działa na rzecz popularyzacji łowiectwa zgodnego z zasadami zrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych i ochrony różnorodności biologicznej.

Główne cele FACE:

  • popularyzowanie łowiectwa zgodnego z zasadami przemyślanego i zrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych jako narzędzia rozwoju obszarów wiejskich, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej oraz ochrony, rozwoju i odbudowy siedlisk dzikiej fauny i flory;
  • obrona i reprezentowanie grupowych interesów swoich członków wobec instytucji europejskich i międzynarodowych.

Struktura, główni interesariusze i partnerzy

FACE jest międzynarodową organizacją non-profit, która została złożona w 1977 roku. FACE reprezentuje przed instytucjami europejskimi swoich pełnoprawnych członków, czyli krajowe stowarzyszenia łowieckie z 38 krajów zarówno z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z państw należących do Rady Europy, a także członków stowarzyszonych. FACE jest członkiem Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) od 1987 roku, a ostatnio przystąpiła także do Wetlands International (Międzynarodowego Biura na rzecz Ochrony Mokradeł).

Priorytety i działania

FACE utrzymuje stały kontakt z 736 członkami Parlamentu Europejskiego, a w szczególności ściśle współpracuje z europosłami biorącymi udział w pracach Intergrupy ds. Zrównoważonej Aktywności Łowieckiej, Różnorodności Biologicznej i Leśnictwa. FACE jest traktowana przez Komisję Europejską jako główny partner rozmów, reprezentujący 7 milionów europejskich myśliwych, a odnośna Dyrekcja Generalna zasięga opinii Federacji w toku prac ustawodawczych i monitorowania przepisów unijnych dotyczącymi łowiectwa, gospodarki zasobami przyrody ożywionej, ochrony przyrody, używania broni palnej, zdrowia dzikich zwierząt, przepisów higieniczno-sanitarnych związanych ze spożywaniem dziczyzny itp.

Rada Europy przyznała FACE status obserwatora na posiedzeniach Stałego Komitetu ds. Konwencji Berneńskiej. FACE bierze również czynny udział w pracach grup ekspertów i zorganizowała już kilka spotkań specjalistów ds. przyrody ożywionej z Radą Europy. Stowarzyszenie współpracuje też ściśle ze swoim Centrum NATUROPA, które gromadzi i rozpowszechnia informacje o problemach ochrony przyrody, a także pogłębia świadomość tych zagadnień wśród obywateli Europy.

Więcej informacji