Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Europejskie Stowarzyszenie LEADER na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ELARD)

Wprowadzenie

Europejskie Stowarzyszenie Leader na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ELARD) to miedzynarodowe stowarzyszenie o charakterze non-profit, zalozone w celu poprawy jakosci zycia na obszarach wiejskich i utrzymania ich populacji poprzez zrównowazony i zintegrowany rozwój lokalny.

Stowarzyszenie aktywnie promuje metode LEADER, zarówno na poziomie lokalnym (u podstaw), jak i na poziomie instytucjonalnym, aby podejscie to bylo bardziej znane wsród europejskich decydentów. Leader opiera sie na osmiu kluczowych zalozeniach: podejscie regionalne, podejscie oddolne, partnerstwo publiczno-prywatne np. Lokalne Grupy Dzialania, podejscie innowacyjne, podejscie zintegrowane i multisektorowe, tworzenie sieci, wspólpraca, zdecentralizowana administracja.

Struktura, kluczowi interesariusze i partnerzy

ELARD zostalo zalozone w 1999 roku w Belgii przez Krajowe Sieci Lokalnych Grup Dzialania (LGD) z Francji, Grecji, Irlandii, Wloch i Hiszpanii. Obecni czlonkowie ELARD pochodza z 18 krajów: Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Grecji, Wegier, Wloch, Irlandii, Lotwy, Litwy, Polski, Portugalii, Rumuni, Slowenii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W dzialalnosc ELARD zaangazowanych jest, czy to przez krajowe i regionalne sieci czy jako indywidualni czlonkowie, ponad 600 Lokalnych Grup Dzialania.

Organem decyzyjnym ELARD jest Walne Zgromadzenie, które tworza wszyscy czlonkowie. Podmioty nie bedace czlonkami moga otrzymac status obserwatora, aby uczestniczyc w posiedzeniu, gdy jest to potrzebne. Biezaca dzialalnoscia stowarzyszenia kieruje Rada, której czlonkowie wybierani sa na okres dwóch lat przez Walne Zgromadzenie. Zgodnie ze Statutem, kazdy z aktywnych czlonków obejmuje Prezydencje stowarzyszenia na okres dwóch lat.

Priorytety i dzialania

Obecna finska Prezydencja, która rozpoczela sie w styczniu 2011 roku, koncentruje sie na nastepujacych priorytetach:

  • Wzmacnianie metody LEADER poprzez rozpowszechnianie jej na nowe obszary polityki. ELARD wspiera równiez adaptacje modelu LEADER w polityce rybackiej, szczególnie w nowych Panstwach Czlonkowskich.
  • Stworzenie srodowiska operacyjnego dla LEADER poprzez przywrócenie specyficznych cech i elastycznosci LEADER.
  • Rozszerzenie zakresu przestrzennego ELARD tak, aby objac wszystkie Panstwa Czlonkowskie UE oraz kraje przygotowujace sie do akcesji.
  • Nawiazanie blizszych kontaktów ze wszystkimi podmiotami powiazanymi z LEADER, w tym z 200 Rybackimi LGD, naukowcami zajmujacymi sie kwestiami obszarów wiejskich oraz organizacjami sektorowymi z obszarów wiejskich.
  • Promowanie wspólpracy miedzynarodowej pomiedzy podmiotami zwiazanymi z LEADER poprzez organizowanie miedzynarodowych spotkan sieci LEADER, w których udzial biora organizacje czlonkowskie, w celu ulatwienia im rozpoczecia miedzynarodowych projektów LEADER.

Wiecej informacji: