Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Europejskie Forum na rzecz Ochrony Przyrody i Pasterstwa (EFNCP)

Wprowadzenie

Europejskie Forum na rzecz Ochrony Przyrody i Pasterstwa (EFNCP) powstało w 1988 roku jako ogólnoeuropejska sieć działająca na rzecz pogłębiania świadomości, jak ważny wpływ ma rolnictwo ekstensywne na ochronę przyrody oraz udrożnienia procesu reagowania na potrzeby tego rodzaju systemów rolniczych przez politykę państwa.

Struktura, główni interesariusze i partnerzy

EFNCP jest organizacją non-profit, działającą jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z prawem angielskim. Jej organem zarządzającym jest Komitet Wykonawczy wybierany przez członków, będących właścicielami tej organizacji.

EFNCP zrzesza ekologów, decydentów, naukowców, rolników i organizacje pozarządowe, i jest gotowe współpracować z każdym, kto podziela jego wizję.

Priorytety i działania

Cele Europejskiego Forum na rzecz Ochrony Przyrody i Pasterstwa to:

  • Działanie na rzecz odwrócenia tendencji spadkowej, jeśli chodzi o liczbę takich upraw ekstensywnych, które najbardziej sprzyjają bioróżnorodności w Europie i zachowaniu jej walorów krajobrazowych, co można podsumować jednym terminem – rolnictwo o wysokich wartościach przyrodniczych (skrót ang. HVN).
  • Pogłębianie świadomości społecznej co do prowadzenia tych rodzajów upraw w sposób zrównoważony pod względem społecznym, ekonomicznym i ekologicznym na szczeblu gospodarstw i w doniesieniu do krajobrazu w celu zachowania różnorodności biologicznej w Europie i szerszych funkcji ekosystemu.
  • Poprawa stanu wiedzy, za sprawą badań i realizacji lokalnych projektów typu studia przypadku, o polityce oraz społeczno-ekonomicznych i kulturowych interakcjach będących podstawowymi czynnikami zrównoważonej przyszłości rolnictwa o wysokiej wartości przyrodniczej.
  • Opracowywanie, testowanie i promowanie innowacyjnych rozwiązań politycznych w drodze badań, studiów przypadków i dialogu z partnerami i unijnymi.
  • Sprzyjanie nawiązywaniu kontaktów sieciowych i prowadzeniu dialogu, zwłaszcza między działaczami ze świata ekologii i rolnictwa, którym tradycyjnie trudno jest znaleźć płaszczyznę porozumienia.
  • Uczestnictwo w procesach politycznych UE, zwłaszcza związanych ze strategią różnorodności biologicznej i WPR.

Aby osiągnąć swoje cele, EFNCP organizuje konferencje, seminaria adresowane do określonych odbiorców i warsztaty, a także wydaje okresowo swój biuletyn (La Cañada). W czasie wielu tego rodzaju spotkań EFNCP organizuje wizyty w gospodarstwach, co daje możliwość rozmowy z rolnikami i kierownikami gospodarstw. EFNCP aktywnie uczestniczy w realizacji projektów w dziedzinie rolnictwa o wysokiej wartości przyrodniczej w kilku krajach.

Więcej informacji