Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Rada Gmin i Regionów Europy (CCRE/CEMR)

Wprowadzenie

CEMR działa na rzecz lokalnych i regionalnych samorządów i demokracji. Aby osiągnąć ten cel, stara się kształtować przyszłość Europy poprzez zachęcanie lokalnych i regionalnych podmiotów do wpływania na europejskie prawo i politykę oraz do wymiany doświadczeń na poziomie lokalnym i regionalnym.

Struktura, kluczowi interesariusze i partnerzy

Rada Gmin Europy została założona w 1951 roku przez grupę burmistrzów z Europy. Później rozszerzyła zakres działania na regiony i została Radą Gmin i Regionów Europy. Jest to obecnie największa organizacja zrzeszająca lokalne i regionalne władze w Europie. Jej członkami jest ponad 50 krajowych stowarzyszeń miast, gmin i regionów z 39 krajów. Łącznie jest to około 100 000 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych.

CEMR współpracuje blisko z DG ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej w celu wspierania projektów partnerskich łączących miasta z całej Europy. CEMR jest europejskim oddziałem nowej międzynarodowej organizacji Zjednoczonych Miast i Władz Lokalnych (UCLG). Działaniami CEMR kierują dwa organy – Komitet Polityczny i Biuro Wykonawcze.

Priorytety i działania

CEMR działa w wielu dziedzinach: rynek pracy, energia, środowisko, równe szanse, zarządzanie i przyszłość UE, społeczeństwo informacyjne, samorząd międzynarodowy, demokracja lokalna i regionalna, samorząd lokalny i regionalny jako pracodawca, współpraca Północ-Południe, usługi publiczne/zamówienia publiczne, polityka regionalna, sprawy społeczne, wzrost zrównoważony, miasta partnerskie, transport, polityka ds. miast i wsi.

Komitety i grupy robocze tej organizacji starają się wpływać na projekty unijnych aktów prawnych, aby zapewnić, że interesy i obawy władz lokalnych i regionalnych braną są pod uwagą od początku od samego końca procesu legislacyjnego w UE. Rozbudowują one również kalendarz działań CEMR organizując seminaria i konferencje o szerokim zakresie tematycznym w celu wspierania wymiany i rozpowszechniania doświadczeń zebranych na poziomie lokalnym i regionalnym.

Plan działań CEMR na 2011 rok oparty jest na priorytetach tematycznych takich, jak przyszłość ram finansowych UE, przyszłość polityki spójności i rozwoju obszarów wiejskich, ułatwienie wymiany dobrych praktyk i studiów przypadku pomiędzy krajowymi stowarzyszeniami i ich członkami w zakresie kluczowych kwestii związanych z lokalnymi finansami w kontekście kryzysu finansowego i gospodarczego oraz poprawy sytuacji.

Więcej informacji