Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Giełdy i inne wydarzenia

ENRD na konferencji dotyczącej przedsiębiorczości wśród młodzieży i posiedzeniu sieci nordycko-bałtyckich,
22-23 października 2013 r., Jurmala, Łotwa

Streszczenie

ENRD została zaproszona przez łotewską KSOW do wzięcia udziału w konferencji nt. przedsiębiorczości wśród młodzieży, w trakcie której mogła zaprezentować działania prowadzone w ramach inicjatywy tematycznej ENRD dotyczącej młodzieży (zob.) oraz zaprosić pozostałych uczestników do wzięcia udziału w wydarzeniu nt. młodzieży organizowanym w dniach 11-12 grudnia 2013 r.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele KSOW, IZ oraz młodzi przedsiębiorcy i młodzi ludzie zainteresowani rozpoczęciem własnej działalności na obszarach wiejskich. Łącznie udział wzięło około 100 osób.

W trakcie pierwszego dnia zorganizowano wyjazdy studyjne, w trakcie których przedstawiono młodych przedsiębiorców, w tym: „Saules Ceplis”, gdzie tradycyjnymi i ekologicznymi metodami wytwarza się ceramikę; stadninę prowadzoną przez młodego rolnika; a także przedsiębiorstwo rybackie i turystyczne.

Drugi dzień poświęcony został na obrady konferencyjne i dyskusję skupiającą się na trzech głównych zagadnieniach: co zrobić, aby obszary wiejskie były dla młodych przedsiębiorców bardziej atrakcyjne; w jaki sposób zaangażować młodych ludzi w działalność gospodarczą; a także jak pomóc im w założeniu przynoszącego zyski przedsiębiorstwa. Przedstawiciele różnych krajów, w tym Estonii, Finlandii, Litwy, Szwecji, Wielkiej Brytanii-Wali oraz Rosji, przedstawili rodzaje wsparcia i działania przeznaczone dla młodych przedsiębiorców z obszarów wiejskich w ich krajach.

Porządek obrad oraz pozostałe materiały z konferencji dostępne są pod adresem.

Wyniki

Konferencja umożliwiła dogłębny przegląd działań podejmowanych przez sieci z regionu bałtycko-skandynawskiego, które wspierają młodzież i młodych przedsiębiorców z obszarów wiejskich, zarówno z sektora rolnego, jak i innych sektorów. Wdrożenie flagowego projektu dotyczącego młodzieży w ramach Unijnej Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego pomogło również w nawiązaniu silniejszych więzi pomiędzy KSOW i ustanowieniu dobrych relacji z rosyjskimi władzami odpowiedzialnymi za rozwój obszarów wiejskich.

Ten flagowy projekt aktywnie wspiera młodych ludzi z obszarów wiejskich, podnosi świadomość na temat potrzeb młodzieży, zachęca młodych ludzi do zaangażowania i jest „miejscem”, w którym młodzież może zabrać głos. Jest to również przykład komplementarności różnych polityk. Użycie instrumentów finansowych z różnych funduszy, np. EFRROW i EFRR, pozwala sieciom w jak najlepszy sposób wykorzystać dostępne zasoby w celu wspierania młodych ludzi.

Rezultaty działań KSOW na rzecz młodzieży w ramach Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego zostaną przedstawione podczas wydarzenia ENRD dotyczącego młodzieży i młodych rolników zaplanowanego na grudzień 2013 r. Więcej informacji znaleźć można na stronie.