Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Giełdy i inne wydarzenia

Targi i pokazy – rolnicze święto Salone del Gusto
Turyn, Włochy, 21–25 października 2010 r.

Europejski komisarz ds. rolnictwa Dacian Cioloş uczestniczył w 8. edycji święta kultury żywieniowej Salone del Gusto, które odbyło się w Turynie w dniach 21–25 października. Wydarzenie zostało zorganizowane przez organizację Slow Food we współpracy z regionem Piemont i miastem Turyn. Salone del Gusto to jedna z najbardziej oczekiwanych imprez we włoskim kalendarzu rolno-spożywczym. W ciągu pięciu dniu promowano zrównoważoną lokalną produkcję żywności w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Uczestnicy tegorocznej edycji święta przyjechali ze 160 krajów. Byli wśród nich producenci żywności, kucharze, pracownicy naukowi i oczywiście konsumenci.

Treść seminarium

Po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczyła Komisja Europejska. Przemawiając podczas ceremonii otwarcia, komisarz Dacian Cioloş podkreślił znaczenie utrzymywania różnorodności regionów oraz roli, jaką nowa WPR odegra w zapobieganiu porzucania działalności rolniczej na obszarach wiejskich. Komisarz zaznaczył również, że ważne jest zapewnienie lepszej redystrybucji dochodów wśród grup znajdujących się w różnych miejscach łańcucha żywnościowego, a także promowanie jakości produktów spożywczych. Zachęcał też do konsumpcji produktów sezonowych, stwierdzając, że musimy „działać w zgodzie z przyrodą, a nie w konflikcie z nią”. Punkt Kontaktowy ENRD asystował w prezentacjach projektów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich, a także tematów związanych z jakością i produkcją żywności ekologicznej. Więcej informacji można uzyskać, klikając tutaj.

Projekty rolnicze

22 października zostały zaprezentowane dwa projekty: Latteria dei Ragazzi oraz la Filiera della Nocciola.

  • Projekt Latteria dei Ragazzi jest finansowany w ramach środka 311 i wdrażany przez grupę dzieci w wieku 10–16 lat z pomocą gospodarstwa Oasi Agrituristica di Baugiano w Toskanii. Gospodarstwo to prowadzi nie tylko działalność rolniczą, ale również agroturystyczną i dydaktyczną. Koncepcja projektu została ukształtowana przez dzieci, które podczas spędzanych tam trzytygodniowych wakacji zaczęły wykonywać podstawowe zadania rolnicze, a więc opiekowały się zwierzętami gospodarskimi, zbierały warzywa i owoce, gotowały itp. W tym okresie nauczyły się przygotowywać jogurt i coraz bardziej angażowały się w życie w gospodarstwie. W projekcie Latteria dei Ragazzi (który stał się oficjalnym stowarzyszeniem) produkuje się 2400 kubeczków jogurtu, które są rozwożone do lokalnych szkół. Więcej informacji można uzyskać, klikając tutaj

  • The project 'La filiera della Nocciola' został wdrożony we współpracy z lokalną grupą działania Langhe Roero (https://www.turismodoc.it/Dolci-Cascina-Grangia/index.cfm) w regionie Piemont. Gospodarstwo pana Robaldo produkuje orzechy laskowe z oznaczeniem jakości Nocciola del Piemonte IGP, a produkty posiadają certyfikat chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG). Inwestycja ta umożliwiła mu zmodernizowanie gospodarstwa i metod przetwarzania, co z kolei przyniosło pozytywne efekty w ogólnym procesie przetwarzania i sprzedaży produktów końcowych. Więcej informacji można uzyskać, klikając tutaj

 

Projekty dotyczące produkcji żywności ekologicznej

23 października zostały zaprezentowane następujące projekty dotyczące produkcji żywności ekologicznej: spółdzielnia Valli Unite, finansowana w ramach środków 214, 112 i 121, oraz konsorcjum La Valle del Biologico, finansowane w ramach środków 214, 112, 121 i 311.

 

  • Spółdzielnia Valli Unite znajduje się w prowincji Alessandria w regionie Piemont. Skupia 15 członków i stanowi wielofunkcyjny holding zajmujący się produkcją wina, salami, sera żółtego oraz uprawą owoców i warzyw. Produkty są sprzedawane bezpośrednio w gospodarstwie, a także za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów z ekologiczną żywnością w północnych Włoszech. Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

  • Konsorcjum La Valle del Biologico znajduje się w prowincji La Spezia w regionie Liguria i skupia 100 gospodarstw. Wszystkie prowadzą działalność na tym obszarze i wszystkie posiadają certyfikat gospodarstwa ekologicznego. Konsorcjum, otrzymujące wsparcie ze strony organów administracji lokalnej, utworzyło dwie spółdzielnie, z których jedna zajmuje się sprzedażą ekologicznego mięsa, a druga przetwarzaniem mleka. Obecnie konsorcjum jest wspierane w ramach środków 214, 112, 121 i 311, a ponadto obydwie spółdzielnie oraz gospodarstwa są w trakcie realizacji kilku inwestycji mających na celu zmodernizowanie gospodarstw, dywersyfikację poprzez podjęcie działalności pozarolniczej oraz poprawę wykorzystania energii odnawialnej.

 

Projekt 'Latteria sociale Valtellina' wspierany w ramach środka 123, został zaprezentowany 24 października. Jest to spółdzielnia skupiająca 60 gospodarstw mleczarskich w dolinie Valtellina w regionie Lombardia. Spółdzielnia zajmuje się głównie produkcją dwóch rodzajów sera żółtego – Bitto i Casera – które posiadają certyfikat chronionej nazwy pochodzenia, oraz jest w trakcie rozwijania produkcji innych tradycyjnych produktów, głównie różnych rodzajów sera koziego. Więcej informacji można uzyskać, klikając tutaj.