Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Archiwum Wiodących Historii ENRD

KSOW miesiąca: Polska Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich

Polska Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich (KSOW) została utworzona w grudniu 2008 r. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w celu ułatwienia wymiany informacji i koordynacji działań sieci w regionie.

KSOW zrzesza instytucje administracyjne (na poziomie lokalnym, regionalnym, i krajowym) oraz innych interesariuszy, którzy działają na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i mają bezpośredni lub pośredni wpływ na lepsze wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) .

Struktura

Polska KSWO składa się z Sekretariatu Centralnego i 16 sekretariatów regionalnych. Sekretariat Centralny jest odpowiedzialny za wdrażanie planu działania, wspieranie Komitetu Sterującego KSOW, jak również wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy partnerami KSOW i innymi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Komitet Sterujący KSOW jest organem doradczym dla MRiRW. Grupa ta składa się z przedstawicieli rządu oraz organizacji i instytucji zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich. Posiedzenia Komitetu odbywają się przynajmniej raz w roku.

Polska KSOW ułatwia również wymianę kontaktów pomiędzy podmiotami i jednostkami chcącymi podzielić się wiedzą i doświadczeniami z innymi członkami sieci. Należy do niej obecnie ponad 2000 zarejestrowanych partnerów.

Najważniejsze działania

Cele działania KSOW opierają się na dwuletnim planie działania, który jest przygotowywany przez Sekretariat Centralny we współpracy z 16 sekretariatami regionalnymi i zatwierdzany przez Komitet Sterujący KSOW.

Główne priorytety na lata 2012-2013 obejmują:

  1. wzmacnianie efektywności realizacji zadań przez lokalne grupy działania, w tym aktywizacji społeczności wiejskiej oraz tworzenia i wdrażania lokalnych strategii rozwoju,
  2. promowanie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz wspólnych form działalności gospodarczej,
  3. wspieranie rozwoju turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki, promocja produktów tradycyjnych i lokalnych oraz wysokiej jakości żywności,
  4. promocja zrównoważonego rozwoju na obszarach wiejskich,
  5. wspieranie działań na rzecz zachowania i ochrony tradycji oraz dziedzictwa kulturowego i krajobrazu wsi,
  6. przygotowanie do wspólnej polityki rolnej po 2013 r.

W tym roku KSOW wspierała szereg działań związanych w wymienionymi powyżej głównymi priorytetami, w tym:

Aby otrzymać więcej informacji:

Odwiedź stronę internetową polskiej KSOW: www.ksow.gov.pl

Aby dowiedzieć się więcej na temat KSWO z całej Europy, kliknij tutaj.