Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wnioski z bieżącego okresu programowania

Wnioski z działalności KSOW

Z doświadczeń krajowych sieci obszarów wiejskich (KSOW) w okresie programowania 2007-2013 można wyciągnąć wiele ważnych i przydatnych wniosków, z których skorzystać można w nadchodzącym okresie programowania 2014-2020.

Poniższe sekcje stanowią przegląd tych doświadczeń w odniesieniu do sześciu kluczowych elementów rozwoju każdej krajowej sieci obszarów wiejskich (KSOW) – zobacz „Informacje dodatkowe” zamieszczone poniżej.

Pomimo, że te kluczowe elementy pozostają takie same dla każdej KSOW, różny charakter i dojrzałość sieci doprowadziły do dużego zróżnicowania działań realizowanych w ramach każdego z tych elementów. 

Informacje dodatkowe:

Wskazać można sześć kluczowym elementów w bieżącej ewolucji krajowych sieci obszarów wiejskich (KSOW), które czynią je skutecznym narzędziem polityki rozwoju obszarów wiejskich:

  1. Skuteczne angażowanie interesariuszy;
  2. Budowanie jednolitego rozumienia wspólnotowych polityk;
  3. Gromadzenie, analizowanie i upowszechnianie dobrych praktyk;
  4. Wymiana odpowiedniego doświadczenia i know-how pomiędzy interesariuszami i podmiotami z obszarów wiejskich;
  5. Rozwijanie umiejętności i szkolenia, a także
  6. Współpraca i wspólne działania, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy pomiędzy lokalnymi grupami działania (LGD).

W pierwszym etapie procesu sieci angażują grupy interesariuszy. Stosuje się tu szerokie podejście w odniesieniu do wszystkich interesariuszy uzupełnione o konkretne działania skierowane do trudniejszych do osiągniecia grup lub grup o specjalnych potrzebach.

Kiedy już interesariusze zaangażują się w działania sieci, należy im pomóc w wypracowaniu jednolitego rozumienia wspólnotowych polityk, w których zarządzanie lub wdrażanie będą oni zaangażowani. To jednolite rozumienie ułatwi następnie sieci zebranie przykładów dobrych praktyk, które mogą być analizowane i rozpowszechnianie, aby wpierać rozwijanie wiedzy interesariuszy.

Kiedy wiedza i doświadczenie interesariuszy będzie rosło, będą oni również poszukiwali odpowiednich narzędzi sieci, aby wymieniać informacje i doświadczenia wewnątrz własnej lub w innych sieciach. Wymiana wiedzy i know-how pozwoli interesariuszom na łatwiejsze zidentyfikowanie ich własnych potrzeb w zakresie szkolenia i wystąpią oni z prośbą o wsparcie sieci w przygotowaniu odpowiednich szkoleń.

Działania podejmowane przez sieć rozwiną wiedzę interesariuszy i po jakimś czasie członkowie sieci staną się na tyle pewni, że zaczną szukać wsparcia w celu zidentyfikowania partnerów do realizacji wspólnych projektów.

Wszystkie powyżej wymienione elementy pomagają w podniesieniu świadomości w zakresie dostępności wsparcia, co z kolei zaangażuje nowych interesariuszy i w ten sposób cykl zacznie się do nowa. Pomimo, że te elementy pozostają takie same dla każdej KSOW, różny charakter i dojrzałość sieci doprowadziły do dużego zróżnicowania działań realizowanych w ramach każdego z nich.


Ostatnia aktualizacja: 08/01/2014 | Początek