Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wnioski z działalności KSOW

Skuteczne angażowanie interesariuszy

Aby sieć odniosła sukces, w jej działania muszą zostać zaangażowani interesariusze.  Skuteczne zaangażowanie umożliwia sieci przekazanie zarówno szerokich, jak i ukierunkowanych informacji, a także udzielenie wsparcia wtedy i tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Istnieje wiele przykładów różnych technik angażowania wszystkich lub wybranych grup interesariuszy. Prawie wszystkie KSOW korzystają z narzędzi komunikacji, takich jak strony internetowe lub biuletyny, a wiele z nich wprowadziło również metody innowacyjne, szczególnie próbując zaangażować grupy, do których trudniej dotrzeć.

Fińska KSOW starała się zaangażować młodych ludzi przy pomocy objazdowego „Rural Van” [PDF], który rozpowszechniał informacje i zachęcał młodzież do wzięcia udziału w lokalnych działaniach i grupach działania oraz do skorzystania z możliwości sfinansowania działalności gospodarczej lub projektu. W Holandii, KSOW współpracuje z radnymi miejskimi w celu zaangażowania „społeczności praktyków” przy pomocy sesji dyskusyjnych, które pomóc mają w rozwiązaniu konkretnego problemu.

Więcej przykładów różnego rodzaju metod i technik, z których korzystają KSOW w celu angażowania obecnych i przyszłych grup interesariuszy, dostępnych jest poniżej w ramach „Studium przypadku” oraz na stronie internetowej ENRD

Informacje dodatkowe:

Studium przypadku:  Skuteczne angażowanie kobiet w rozwój lokalny – Polska

Regionalna JWS w województwie wielkopolskim zauważyła, że coraz więcej kobiet aktywnie wspiera działania rozwojowe na obszarach wiejskich i zidentyfikowała je jako kluczową grupę interesariuszy. Doprowadziło to do utworzenia „Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego” - inicjatywy, której celem było skuteczne zaangażowanie kobiet na obszarach wiejskich, wsparcie ich w doskonaleniu umiejętności zawodowych i podniesienie zdolności do osiągania pozytywnych rezultatów w ich społecznościach.

Projekt obejmował dwa moduły szkoleniowe. Pierwszy z nich poświęcony został lokalnym technikom animacji i obejmował zagadnienia, takie jak identyfikacja zasobów lokalnej społeczności. Drugi moduł koncentrował się na tworzeniu organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich, a w jego trakcie odbyły się spotkania z kobietami, które prowadzą działania w ramach takich organizacji w innych dziedzinach. Zorganizowano również seminaria dla 20-osobowych grup, w trakcie których realizowały one wspólne zadania, rozwiązywały problemy, a ludzie mogli się poznać, lepiej zrozumieć i zadać pytania.

Uczestniczki szkoleń wymieniły informacje, nawiązały wiele nowych kontaktów i rozwinęły pomysły na wspólne projekty. Stworzono również grupę wsparcia, w skład której wchodził opiekun z każdej z czterech LGD biorących udział w tej inicjatywie: LGD „Puszcza Notecka”, LGD „Wrota Wielkopolski”, LGD „Solna Dolina” oraz Czarnkowsko-Trzcianeckiej LGD, natomiast biura LGD stały się punktami kontaktowymi dla kobiet z obszarów wiejskich. Inne LGD wyraziły zainteresowanie podobnym szkoleniem oraz chęć do pogłębienia i poszerzenia wiedzy oraz umiejętności rozwijanych w trakcie tego projektu. W 2011 i 2012 roku JWS zdecydowała się kontynuować projekt w pozostałych 27 LGD w regionie. Projekt okazał się dużym sukcesem, a Sekretariat Regionalny KSOW ogłosił ostatnio konkurs na najciekawsze działania zrealizowane przez uczestniczki Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego.


Ostatnia aktualizacja: 06/01/2014 | Początek