Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wnioski z działalności KSOW

Jednolite rozumienie wspólnotowych polityk

KSOW są idealnym miejscem dla rozwijania jednolitego rozumienia wśród szerokiego zakresu różnych interesariuszy. W niektórych przypadkach, KSOW są jedynym miejscem, w którym poszczególne grupy interesariuszy mogą się komunikować Umożliwia to KSOW wypracowanie z różnymi grupami zajmującymi się podobnymi obszarami polityki jednolitego rozumienia nie tylko samej polityki, ale również jej skutecznego wdrażania. Metody rozwijania jednolitego rozumienia różnią się w poszczególnych państwach członkowskich.

Angielska KSOW zorganizowała konferencję, aby zachęcić wszystkich interesariuszy do współpracy w celu zrozumienia zmian we wdrażaniu Osi 4, które miały miejsce na poziomie krajowym po zmianie struktury administracyjnej w trakcie okresu programowania. Pomogło to instytucji zarządzającej w zidentyfikowaniu i pokierowaniu ewentualnymi problemami we wdrażaniu już od samego początku procesu.

Flamandzka Sieć Obszarów Wiejskich organizowała przed posiedzeniami Komitetu Monitorującego PROW „platformy eksperckie”, aby wyjaśnić działania wszystkim zainteresowanym członkom. Pomimo, że temat spotkania był za każdym inny, platformy te koncentrowały się na wymianie wiedzy i doświadczeń.

Wiele z tych działań dotyczyło tylko jednego zagadnień. Aby usprawnić wdrażanie działania rolno-środowiskowego powiązanego z bioróżnorodnością, austriacka KSOW zorganizowała warsztaty obejmujące wszystkich istotnych interesariuszy. Umożliwiło im to wspólną pracę nad istniejącym pojęciem bioróżnorodności obszaru, rozwinięcie nowych pomysłów na nadchodzący okres oraz podniesienie świadomości na temat znaczenia tych obszarów dla środowiska.

Więcej przykładów różnych metod i technik wykorzystywanych przez KSOW do angażowania grup, organizacji i jednostek w celu rozwijania jednolitego rozumienia polityki, dostępnych jest poniżej w ramach „Studium przypadku” oraz na stronie internetowej ENRD.

Informacje dodatkowe:

Studium przypadku:  Jednolite rozumienie zagadnień rolo-środowiskowych - Finlandia

Celem ustanowienia roku 2010 „rokiem środowiska” było zwrócenie uwagi na zagadnienia rolno-środowiskowe i poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez różne działania dostępne w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich w Finlandii kontynentalnej i na wyspach Alandzkich. W trakcie roku zorganizowane liczne wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, rolników i społeczności wiejskich, których celem było rozwijanie jednolitego rozumienia działań na rzecz środowiska i zachęcenie ich do skorzystania z dostępnych możliwości.

W ogólnokrajowej objazdowej kampanii edukacyjnej obejmującej 26 wydarzeń dotyczących rozwiązywania lokalnych i regionalnych wyzwań w zakresie środowiska udział wzięły 852 osoby. Zagadnienie to promowane było również za pomocą wstaw i wydarzeń organizowanych przez różne grupy interesariuszy.  Prawie 400 osób wzięło udział w krajowym seminarium, aby dowiedzieć się więcej na temat najnowszych odkryć naukowych związanych z działaniami rolno-środowiskowymi i omówić nowe sposoby na poprawę stanu środowiska.

Podejście sieciowe przyjęte podczas realizacji tej inicjatywy zachęciło również innych interesariuszy do podjęcia i wdrożenia działań komplementarnych i dlatego stanowiło znaczną wartość dodaną programu wydarzeń. Przykładowo, fińskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa oraz fińska Federacja 4H (4H z ang. Head, Hands, Heart, Health czyli głowa, ręce, serce, zdrowie) zorganizowały kampanię środowiskową skierowaną do uczniów.

Fińska Federacja 4H jest największą organizacją młodzieżową w Finlandii, która zrzesza 75 000 młodych ludzi. Współpracuje z młodzieżą w wieku od 6 do 28 lat w zakresie długoterminowych celów, które dotyczą przedsiębiorczości, edukacji, kompetencji potrzebnych w pracy oraz aktywnego obywatelstwa. Przygotowano również poradnik dla nauczycieli, który obejmuje działania w salach lekcyjnych oraz w terenie i ma na celu zapoznanie uczniów z: kwestiami ochrony środowiska na obszarach wiejskich, bioróżnorodnością i zarządzaniem systemami wodnymi. Kampania została również przedstawiona w trakcie wystawy rolniczej skierowanej do dzieci, którą odwiedziło około 4 000 osób.

W trakcie roku, opinia publiczna otrzymywała informacje na tematy, które uważane były najczęściej za trudne do zrozumienia. Prezentowano również przykłady „z życia”, które następnie omawiano. Te działania zachęciły ludzi do zaangażowania się w kwestie środowiska, czego rezultatem było stworzenie kilku nowych obszarów podmokłych.


Ostatnia aktualizacja: 06/01/2014 | Początek