Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wnioski z bieżącego okresu programowania

Wnioski z działalności ENRD

Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) została założona przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju (DG AGRI) Komisji Europejskiej w 2008 r. Jej mandat określa rozporządzenie WE nr 1698/2005.

W trakcie ponad czterech lat istnienia, działania ENRD ewoluowały z początkowo odgórnej inicjatywy do bardziej dojrzałej i szerszej platformy, która obejmuje szeroki zakres interesariuszy, zagadnień, potrzeb i priorytetów.

Poniższe sekcje opisują niektóre kluczowe etapy i osiągnięcia ENRD w okresie 2008-2012.

W trakcie pierwszych czterech lat działania ENRD zgromadziła znaczne doświadczenia w zakresie sieciowania na poziomie unijnym, z których wyciągnąć można liczne wnioski i którymi warto się podzielić.

Informacje dodatkowe

Do głównych zadań ENRD należą:

  • Zbieranie, analizowanie i upowszechnianie informacji nt. działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w UE;
  • Zbieranie, upowszechnianie i łączenie na poziomie unijnym dobrych praktyk w zakresie rozwoju obszarów wiejskich;
  • Zapewnianie informacji na temat rozwoju obszarów wiejskich w UE i państwach trzecich;
  • Organizowanie spotkań i seminariów na poziomie unijnym dla podmiotów aktywnie zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich;
  • Zakładanie i prowadzenie sieci eksperckich w celu ułatwienia wymiany wiedzy i wspierania wdrażania i oceny polityki rozwoju obszarów wiejskich;
  • Wspieranie sieci krajowych i inicjatyw współpracy międzynarodowej.

Główną funkcją ENRD jest poprawa efektywności i skuteczności wdrażania unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Jednostka wsparcia sieci, nazywana Punktem Kontaktowym ENRD (PK), świadczy usługi, które wspierają większość działań sieci. Funkcja ta została zlecona zewnętrznemu wykonawcy.

Zakres obowiązków jednostki wsparcia sieci jest ustalany w corocznie negocjowanych umowach (z budżetem około 3,5 mln euro rocznie). Działania sieci są określane w rocznym planie prac ENRD, proponowanym każdego roku przez DG AGRI i PK, a następnie uzgadnianym w porozumieniu z Komitetem Koordynacyjnym, którego członkami są przedstawiciele wszystkich najważniejszych grup interesariuszy sieci (tj. instytucji zarządzających, krajowych sieci obszarów wiejskich i innych organizacji unijnych zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich).


Ostatnia aktualizacja: 06/01/2014 | Początek