Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Wnioski z działalności ENRD

Zbieranie i upowszechnianie przykładów „polityki w działaniu”

Za kluczową funkcję ENRD uznano zbieranie i upowszechnianie przykładów projektów, które pokazują różne sposoby wykorzystania EFRROW w całej Europie.

W pierwszym roku działania ENRD (2008-2009), dyskusje dotyczyły przede wszystkim znalezienia odpowiedniej metody zbierania przykładów projektów. W drugim roku (2009-2010) skoncentrowano się na uwzględnieniu pojęcia „odpowiednie doświadczenia” i uniknięciu tym samym potrzeby dokonywania oceny wartościującej poszczególnych projektów. Następnie, w fazie pilotażowej, w której udział wzięła grupa najważniejszych krajowych sieci obszarów wiejskich (KSOW) zebrano 50 przykładów z ośmiu różnych krajów.

Informacje zebrane w trakcie fazy pilotażowej zostały wykorzystane do przygotowania bazy danych i poszerzonego formularza, który w trzecim roku (2010-2011) został rozesłany do wszystkich krajów UE. Przy wsparciu ze strony KSOW, udało się zebrać ponad 200 przykładów. Jednakże, jakość i spójność zebranych przykładów znacznie się różniły. Dlatego też w czwartym roku (2011-2012) udoskonalono strukturę bazy danych i jej funkcjonalności, które poprawiły jej jakość i użyteczność. Ostatecznie platforma ta przekształciła się w bazę danych projektów PROW, która do końca czwartego roku zawierała ponad 400 przykładów z 27 państw członkowskich.

Uznano to za istotny krok milowym, który zapewnił odpowiednią ilość praktycznych doświadczeń „polityki w działaniu”. Zestaw danych jest wystarczająco bogaty w szczegóły, aby promować wymianę wiedzy i doświadczeń w Europie oraz wspierać inne komplementarne cele interesariuszy ENRD. Głównym celem na piąty rok działania (2012-2013) jest rozszerzenie bazy o typy projektów, które prezentują wszystkie działania dostępne w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich oraz bardziej zrównoważone objęcie wszystkich państw członkowskich.


Ostatnia aktualizacja: 06/01/2014 | Początek