Ceremonia rozdania nagród RIA 2020 to ostatnia faza konkursu wyróżniającego projekty z całej UE, promującego przykłady biogospodarki oraz działania na rzecz klimatu. Otrzymano 71 zgłoszeń z 19 państw członkowskich, a ceremonia online zgromadziła 15 finalistów konkurujących o 3 nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawanych przez jury oraz na podstawie głosowania publiczności (zobacz poniżej).




Podczas wieczornej ceremonii online w dniu 25 czerwca Janusz Wojciechowski, Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rozpoczął wydarzenie oraz ogłosił zwycięzców konkursu ENRD Rural Inspiration Awards.
Dokumenty źródłowe
Wprowadzenie i cel
Podstawowymi celami konkursu RIA 2020 są:
- Podniesienie rozpoznawalności rozwoju obszarów wiejskich i wkładu EFRROW do biogospodarki oraz walki ze zmianami klimatu.
- Promowanie wymiany wiedzy oraz wymiana kontaktów pomiędzy interesariuszami z obszarów wiejskich.
- Zaangażowanie w grupę tematyczną ENRD związaną z biogospodarką oraz zmianami klimatu, która jest organizowana przez punkt kontaktowy ENRD na lata 2019–2020.
Forma
Konkurs składał się z czterech kategorii, trzech odpowiadających treściom grup tematycznychi jednej związanej z głosowaniem publicznym:
Biogospodarka
Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym
Przystosowywanie się
do zmian klimatycznych
Kategorie tematyczne:
- Biogospodarka: biogospodarka obejmuje produkcję odnawialnych zasobów biologicznych oraz przetwarzanie tych zasobów i strumieni odpadów na produkty o wartości dodanej, w tym żywność, pasze, produkty pochodzenia biologicznego i bioenergię.
- Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym: oznacza redukowanie emisji gazów cieplarnianych oraz usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery.
- Przystosowywanie się do zmian klimatycznych: zwiększanie odporności europejskiego przemysłu rolnego i leśnego na niekorzystne skutki zmian klimatycznych.