WydarzenienetworX dotyczyło wartości tworzenia sieci dla rozwoju obszarów wiejskich, wyników ostatnich dziesięciu lat budowania sieci oraz proaktywnych prognoz na przyszłość. Interaktywny format wydarzenia zapewnił uczestnikom przestrzeń oraz czas, by odbyć nieformalne dyskusje – zarówno w ramach komponentów tematycznych, jak i w obrębie Bazaru, który składał się z 41 stoisk prezentujących bogactwo sieci tworzonych na obszarze UE i we współpracy z państwami sąsiadującymi.
Kluczowe momenty wydarzenia zostały podsumowane w tym krótkim materiale filmowym.

Wydarzenie zaczęło się od przemówień Phila Hogana, europejskiego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi, oraz głównej rzeczniczki Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas.
Ponad 400 zainteresowanych stron z całej Europy zebrało się, aby odbyć dyskusje w ramach 20 interaktywnych sesji zorganizowanych wokół sześciu komponentów tematycznych:
- rola tworzenia sieci w kontekście polityki obszarów wiejskich;
- jak stworzyć/przekształcić sieć;
- tworzenie sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich;
- tworzenie sieci w ramach LEADER/CLLD;
- tworzenie sieci na potrzeby ewaluacji;
- promowanie skutecznego angażowania zainteresowanych stron w sieci.
W programie wydarzenia znalazł się również uroczysty finał konkursu Rural Inspiration Awards, podczas którego spośród 25 kandydatów wyłoniono sześć projektów wyróżnionych za osiągnięcia w pięciu kategoriach tematycznych oraz dodatkowej kategorii powszechnego głosowania online.
Podczas konferencji zidentyfikowano najbardziej korzystne i wymagające umocnienia aspekty związane z tworzeniem sieci rozwoju obszarów wiejskich, a uczestnicy z całej Europy zostali zainspirowani do dalszego działania i jeszcze większego angażowania się w budowanie sieci. Przemówienie końcowe wygłosił zastępca dyrektora generalnego ds. rolnictwa i rozwoju wsi, Mihail Dumitru.

Dokumenty źródłowe
Prezentacje
Serwisy społecznościow
Konferencja networX wywołała ożywione dyskusje w serwisach społecznościowych. Najważniejsze tweety znajdziecie na profilu ENRD w serwisie Twitter.
Zachęcamy do czytania tweetów zamieszczanych z hashtagiem #RuralNetworking oraz do śledzenia profilu ENRD w serwisie Facebook.
Istotne publikacje