Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Publikacje & Media

TEMAT MIESIĄCA

Najnowsze informacje nt. Grup Fokusowych ENRD

Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) stara się korzystać z wiedzy i doświadczeń poszczególnych 27 państw członkowskich UE, dzięki czemu może skuteczniej wspierać proces wdrażania unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich. Praktycy rozwoju obszarów wiejskich współpracują w ramach tzw. Grup Fokusowych ENRD i wspólnie analizują zagadnienia z tego zakresu. Poniżej zaprezentowano informacje na temat postępów poczynionych ostatnio przez trzy Grupy Fokusowe...

Kluczowe czynniki sukcesu w realizacji działań na rzecz ochrony środowiska

Grupa Fokusowa ds. Działań na rzecz Środowiska opublikowała właśnie pierwszy raport nt. swojej działalności [PDF ] . Grupa ta bada możliwości poprawy działań na rzecz środowiska realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Prace mają na celu wspieranie procesu tworzenia i realizacji najbardziej optymalnych programów rozwoju obszarów wiejskich (PROW) nowej generacji.

Grupa Fokusowa badała narzędzia i podejścia stosowane w ramach obecnych PROW na rzecz wspierania działań prośrodowiskowych. Korzyści płynące z tych działań obejmowały czystą wodę, atrakcyjny krajobraz, bioróżnorodność oraz zdrową glebę.

W raporcie nt. działań Grupy, który oparty jest na około 50 odpowiednich przykładach z 15 państw członkowskich, wskazano kluczowe czynniki sukcesu. Zaliczono do nich: zaangażowanie rolników w tworzenie narzędzi polityki; prowadzenie odpowiednich szkoleń i zapewnienie doradztwa; a także korzystanie z uproszczonych procedur administracyjnych.

Grupa Fokusowa opublikowała również dokument informacyjny [PDF ] oraz załącznik z przykładami [PDF ] W oparciu o te początkowe rezultaty, Grupa pracuje obecnie nad sformułowaniem konkretnych rekomendacji, aby poprawić kształt PROW na lata 2014-2020.

Wspieranie lepszych SRL

Kluczowa rola, jaką strategie rozwoju lokalnego (SRL) odgrywają we wdrażaniu podejścia LEADER, została już dobrze rozpoznana. Jednakże stworzenie wysokiej jakości SRL jest w praktyce sporym wyzwaniem. Grupa Fokusowa ENRD ds. Lepszych Strategii Rozwoju Lokalnego została utworzona w celu poprawy skuteczności i efektywności podejścia LEADER.

W maju 2012 r., utworzona rok wcześniej Grupa Fokusowa przekazała Podkomitetowi LEADER , raport na temat postępów prac, a w czerwcu opublikowała raport końcowy [PDF ]. Podkreślono w nim potrzebę bardziej efektywnego powiązania procesu tworzenia, wdrażania, monitoringu i oceny strategii rozwoju lokalnego (SRL).

Za zarządzanie strategiami lokalnymi odpowiedzialne są lokalne grupy działania (LGD). W zakresie tworzenia i wdrażania, za kluczowy czynnik sukcesu uznano dobre i odpowiednio wczesne planowanie oraz zaangażowanie społeczności lokalnej. Odpowiednie planowanie finansowe również uznano za istotny czynnik. Istnieje również pilna potrzeba opracowania wytycznych w zakresu monitoringu i oceny SRL, gdyż Grupa Fokusowa odkryła, że jedna trzecia LGD nie prowadzi bieżącego monitoringu i nie ocenia realizacji celów swojej SRL.

Utworzenie nowej Grupy Fokusowej ds. Innowacji

W czerwcu 2012 r. w Brukseli, Komitet Koordynacyjny ENRD utworzył nową Grupę Fokusową ds. Transferu Wiedzy i Innowacji (KT&I).

Celem tej Grupy jest dostarczenie państwom członkowskim rekomendacji, w jaki sposób promować transfer wiedzy i innowacji w następnym okresie programowania, szczególnie w aspekcie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej polityki rozwoju obszarów wiejskich po 2013 roku, która identyfikuje innowacje jako cel przekrojowy.

Grupa Fokusowa ma również starać się informować, w jaki sposób Europejskie Partnerstwo Innowacyjne na rzecz Produktywności i Zrównoważenia w Rolnictwie może skutecznie promować transfer wiedzy i innowacji w ramach PROW oraz określić, jaką rolę w tym zakresie mogą odegrać krajowe sieci obszarów wiejskich oraz centra doradcze.