Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Publikacje & Media

WYDARZENIE MIESIĄCA:

Poprawa dostępu do finansowania na obszarach wiejskich

W dniu 28 czerwca 2012 r., łotewska KSOW, przy wsparciu ze strony Punktu Kontaktowego ENRD, zorganizowała w Rydze seminarium, podczas którego eksperci z całej Europy zajęli się kwestią poprawy efektywności i wykorzystania instrumentów inżynierii finansowej w kolejnym okresie programowania EFRROW.

Edgars Linde, dyrektor sekretariatu łotewskiej KSOW, powiedział, że wydarzenie to pomogło „instytucjom zarządzającym i KSOW zastanowić się, w jaki sposób nowe instrumenty finansowe mogłyby stymulować wzrost gospodarczy na obszarach wiejskich”.

Kluczowym aspektem rozmów był najnowszy raport na temat finansowania działalności na obszarach wiejskich [PDF ] przygotowany przez ENRD. W raporcie tym zidentyfikowano efektywne strategie i działania, które pomagają sprostać wyzwaniom gospodarczym, z którymi muszą się zmierzyć obszary wiejskie. Podkreślono również znaczenie KSOW i LGD we wspieraniu przedsiębiorców z obszarów wiejskich – przykładowo poprzez mentoring, szkolenia i dostarczanie informacji.

W trakcie łotewskiego seminarium poruszono następujące kwestie: potrzeby przedsiębiorców z obszarów wiejskich, instrumenty finansowe (w tym mikro-kredyty i fundusze gwarantowane), zasady finansowania z EFRROW oraz plany finansowe. W trakcie spotkania potwierdzono, że ograniczony dostęp do wsparcia finansowego stanowi poważną barierę w rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w całej Europie.

Przewiduje się, że instrumenty finansowe niebędące dotacjami (takie jak pożyczki, fundusze gwarantowane, fundusze venture capital i dopłaty do odsetek) odegrają główną rolę w zmniejszaniu luki finansowej na obszarach wiejskich w kolejnym okresie programowania. Po 2013 roku wprowadzone zostanie wspólne narzędzie służące do programowania dla wszystkich funduszy strukturalnych, znane jako Wspólne Ramy Strategiczne (WRS), którego celem będzie wspieranie jasnych priorytetów inwestycyjnych i lepsze wykorzystanie kombinacji funduszy w celu zmaksymalizowania oddziaływania unijnych inwestycji.

W trakcie seminarium podkreślono konieczność odpowiedniego poinformowania wszystkich interesariuszy rozwoju obszarów wiejskich o nowym zharmonizowanym podejściu do WRS. Jasne zasady i wytyczne dla wszystkich stron, w tym instytucji zarządzających, KSOW i LGD, są niezbędne z punktu widzenia procesu wdrażania, monitorowania, raportowania i oceny, a także związanej z nimi pomocy państwowej.

Nowy okres programowania będzie oceniany z punktu widzenia możliwości poprawy dostępu do kredytów i funduszy venture capital dla przedsiębiorców z obszarów wiejskich. Dlatego też sieci rozwoju obszarów wiejskich z całej Europy są obecnie zaangażowane w wyjaśnianie mechanizmów działania i zachęcanie do korzystanie z instrumentów inżynierii finansowej.

Najważniejsze wyniki zorganizowanego przez łotewską KSOW seminarium zostaną omówione podczas nadchodzących Warsztatów Komitetu Koordynacyjnego nt. Inżynierii Finansowej, które odbędą się 26 października 2012 roku. W trakcie Warsztatów analizie poddane zostaną propozycje Komisji Europejskiej na okres programowania 2014-2020, a także zaprezentowane zostaną praktyczne przykłady z innych funduszy. ENRD planuje również wydać w październiku 2012 r. specjalny tematyczny numer EU Rural Review pt. „Instrumenty finansowe wspierające rozwój na obszarach wiejskich: nowe możliwości walki z kryzysem ekonomicznym”.

Aby dowiedzieć się więcej na temat łotewskiego seminarium pt. „Ułatwianie mikro-przedsiębiorstwom z obszarów wiejskich dostępu do finansowania”, kliknij tutaj. Prezentacje z seminarium dostępne są tutaj.